Skip to main content

Przemoc w rodzinie i agresywne zachowania nastolatków: bezpośrednie i pośrednie skutki depresji i używania substancji psychoaktywnych

7 sierpnia 2023

Chłopiec znęca się nad innym dzieckiem w szkolePrzemoc w rodzinie często wpływa na agresywne zachowania wśród nastolatków. Niewiele wiadomo jednak na temat relacji, jakie łączą ją z objawami depresyjnymi i używaniem przez nich substancji psychoaktywnych. Sprawdzili to badacze z trzech amerykańskich uniwersytetów.

Trójka badaczy – Timothy I. Lawrence (Prairie View A&M University), Gabriel J. Merrin (Syracuse University) i Ariel A. Mcfield (Texas State University) – pochylili się nad tematem relacji przemocy w rodzinie, agresywnych zachowań wśród nastolatków i występowaniem u nich depresji i skłonności do używania substancji psychoaktywnych. W swojej publikacji kierowali się koncepcją międzypokoleniowej transmisji przemocy, dostępnymi danymi, a także przeprowadzili badanie – wzięło w nim udział 1162 gimnazjalistów ze szkół w środkowym Illinois (52,1 proc. chłopców i 47,9 proc. dziewcząt), którzy byli ankietowani przez pięć lat w odstępach 6-miesięcznych. W pierwszej turze badania średni wiek badanych wynosił 12 lat.

Agresja wśród nastolatków

Posiłkując się dostępną literaturą naukową, badacze wskazują, że tendencje do agresji występują wśród nastolatków często, a jej głównymi czynnikami ryzyka są impulsywność, rozregulowanie emocji, poznanie antyspołeczne (czyli postawy, przekonania i myśli, które wspierają przestępczość), przewlekłe używanie substancji psychoaktywnych, a także narażenie na przemoc w rodzinie. Przy czym ten ostatni czynnik odnosi się nie tylko do bezpośrednich osób doświadczających przemocy, ale również do świadków jej stosowania. U nastolatków, w związku z ekspozycją na zachowania agresywne, mogą rozwinąć się trauma, depresja lub skłonność do zażywania substancji. Już kilka wcześniejszych badań pokazało pozytywne zależności pomiędzy narażeniem na przemoc w domu a wymienionymi stanami i zachowaniami.

„Różne badania wykazały, że narażenie na przemoc znacznie zwiększa prawdopodobieństwo rozregulowania emocjonalnego oraz wystąpienia zachowań ryzykownych związanych z używaniem substancji psychoaktywnych, które mogą obniżyć poziom hamowań, a tym samym skutkować agresywnymi zachowaniami” – tłumaczą badacze, którzy podjęli się dokładanego zbadania pośredniego wpływu używania substancji i objawów depresyjnych na związek pomiędzy narażeniem na przemoc w rodzinie a agresywnym zachowaniem. Bez wątpienia bowiem i depresja, i używanie substancji są powszechne i często współistniejące wśród nastolatków i powodują krótko- i długoterminowe konsekwencje zdrowotne. Do tej pory nie określono jednak mechanizmu tych zależności.

Zaklęte koło

Z jednej strony literatura sugeruje, że młodzież narażona na przemoc (np. w rodzinie, społeczności) częściej sięga po substancje psychoaktywne, aby sobie z tym poradzić, a to w konsekwencji zwiększa ich podatność na rozregulowanie emocjonalne. Wykazano, że te negatywne skutki zwiększają ryzyko zachowań agresywnych. Można przypuszczać, że związek pomiędzy narażeniem na przemoc w rodzinie a zachowaniami agresywnymi można pośrednio wytłumaczyć występowaniem objawów depresyjnych i używaniem substancji psychoaktywnych. Jedną z teorii, która wyjaśnia zachowania agresywne wśród młodzieży, jest teoria międzypokoleniowego przekazywania przemocy (model ITV) – czyli dzieci odtwarzają zachowania przemocowe, których doświadczają w domu. Ma to również związek z teorią społecznego uczenia się zachowań – dzieci uznają, że skoro rodzice stosują przemoc, to jest to akceptowalny i adaptacyjny sposób radzenia sobie i osiągania celu.

Jednocześnie, narażenie na przemoc bywa traumatyczne, a to upośledza zdolności psychospołecznego funkcjonowania i utrudnia stosowanie adaptacyjnych metod radzenia sobie, a to z kolei może u nastolatków zwiększać ryzyko powtarzania agresywnych zachowań w wyniku odgrywania scen i zaburzonych technik samoregulacji. Doświadczenie objawów depresji i stosowanie substancji psychoaktywnych dodatkowo „uszkadza” techniki samoregulacji, co tylko nakręca spiralę agresji.

Przemoc, używki i agresja

Na podstawie zebranych informacji badacze postawili hipotezę, że narażenie na przemoc w rodzinie, objawy depresyjne i używanie substancji psychoaktywnych pozytywnie korelują z zachowaniami agresywnymi.

Wyniki zebrane wśród uczniów potwierdziły, że narażenie na przemoc w rodzinie może prowadzić do agresji poprzez modelowanie społeczne, więc ekspozycja na takie zachowania sprawia, że dziecko uznaje to za adaptacyjny sposób radzenia sobie z konfliktami i problemami. A dodatkowo przenosi swoje emocje na innych na zasadzie „skoro osoba stosująca przemoc (rodzic) jest nieosiągalna, odegram się na kimś niewinnym, kto na to nie zasłużył”. Jest to spójne z modelem frustracja-agresja, który sugeruje przenoszenie zachowań agresywnych poza rodzinę, jeżeli tam nie możemy osiągnąć celu (w tym przypadku uwolnić gniewu i agresji w kierunku rodzica).

Młodzież zazwyczaj nie ma kontroli nad swoimi emocjami, więc szuka różnych metod radzenia sobie z trudnościami. Zatem negatywnymi pośrednimi skutkami doznawanej przemocy jest używanie substancji psychoaktywnych – badanie potwierdziło, że dzieci narażone na przemoc, częściej sięgają po alkohol czy narkotyki. Po pierwsze, nastolatki sięgały po nielegalne substancje w celach zaradczych, a to mogło zmniejszyć ich hamowanie się wobec innych, prowadząc do agresywnych zachowań.

Wcześniejsza literatura potwierdza, że alkohol i inne nielegalne substancje mogą angażować nastolatki w zachowania ryzykowne. Po drugie, spożycie alkoholu lub innych nielegalnych substancji osłabia funkcje wykonawcze odpowiedzialne za radzenie sobie z konsekwencjami zachowań. Po trzecie, ponieważ narażenie na przemoc w rodzinie może być traumatyczne, możliwe jest, że tłumienie negatywnych emocji związanych z traumą może prowadzić do zachowań agresywnych.

Badaczom udało się zatem potwierdzić wniosek z wcześniejszych badań, że wczesne narażenie na przemoc w rodzinie i używanie substancji zwiększa ryzyko wystąpienia zachowań agresywnych.

„Jednakże objawy depresyjne nie były statystycznie powiązane z agresywnym zachowaniem. Jednym z możliwych wyjaśnień tych relacji może być to, że gdy nastolatki były narażone na przemoc w rodzinie, nauczyły się, że agresywne zachowanie jest skutecznym stylem komunikacji oraz że używanie substancji jest adaptacyjnym mechanizmem radzenia sobie, który znów prowadzi do zachowań agresywnych” – tłumaczą badacze.

I dodają, że chociaż używanie substancji i objawy depresyjne nie wyjaśniają związku między narażeniem na przemoc w rodzinie a zachowaniem agresywnym, to bez wątpienia przemoc w rodzinie często nasila objawy depresyjne, spożywanie nielegalnych substancji i zachowania agresywne.

Badacze zalecają, by klinicyści w terapii nastolatków narażonych na takie czynniki stosowali terapię poznawczo-behawioralną (CBT), identyfikowali błędne wzorce myślenia, uczyli strategii radzenia sobie z trudnymi emocjami, a także technik tolerancji na stres i technik uważności (wykazano, że zmniejszają one używanie substancji psychoaktywnych i skalę zachowań agresywnych wśród młodzieży).

Źródło:

Family Violence and Adolescent Aggressive Behavior: The Direct and Indirect Efects of Depression and Substance Use, 2022

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Mężczyzna na szczycie góry z podniesionymi rękoma

„Piłem od podstawówki przez 25 lat. Teraz realizuję swoją misję najlepiej, jak potrafię!”

Młody chłopak siedzi na sofie w gabinecie terapeuty

Czynniki wpływające na przerwanie terapii uzależnienia od substancji u młodych ludzi

Kobieta i mężczyzna praktykują jogę

Joga w terapii uzależnień

Realia szpitali i przychodni. Czyli o tym, ile kosztują nas uzależnienia…

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.