Skip to main content

Nawrót uzależnienia zależny od tego, po co sięgaliśmy po substancję? Wyniki badań

20 sierpnia 2023

Koncepcja uzależnienia. Głowa na szarym tle a na niej butelki, liść marihuany, strzykawkiW Stanach Zjednoczonych zaburzenia związane z używaniem substancji (SUD) są głównym źródłem zachorowalności i śmiertelności. Szacuje się, że obecnie ponad 40 mln osób w USA ma diagnozę SUD. Bez względu na to, jaka substancja była zażywana pierwotnie, ponad dwie trzecie osób powraca do ich używania w ciągu tygodni lub miesięcy od rozpoczęcia leczenia, a aż niemal 85% osób powraca do używania substancji w ciągu jednego roku od zakończenia leczenia.

Dotychczasowe badania wskazują, że głównymi powodami nawrotu są często nieskuteczne opcje leczenia, niskie zaufanie do ich skuteczności, a także ograniczony dostęp do zakładów leczniczych. Poprawa tej sytuacji, a szczególnie poprawa skuteczności istniejących metod leczenia, wymagałaby lepszego zrozumienia mechanizmów leżących u podstaw podatności na rozwój i utrzymywania się SUD.

Najważniejsze, dotychczasowe teorie uzależnień podkreślają znaczenie trzech mechanizmów utrzymywania się w uzależnieniu. Mechanizmy te to: zmienność motywacji, niższa funkcja wykonawcza oraz zwiększona negatywna emocjonalność. Podkreślano, że te trzy mechanizmy są zależne od siebie, a nadużywanie substancji upośledza wszystkie systemy neurobiologiczne leżące u ich podstaw.

Duża próba badanych obejmowała osoby z różnymi diagnozami SUD w przeszłości. Hipoteza zakładała, że uda się odkryć istnienie co najmniej trzech odrębnych neurobehawioralnie podtypów użytkowników substancji: „typu nagrody” z wyższym poszukiwaniem nagrody, „typu poznawczego” z upośledzoną funkcją wykonawczą i „typu ulgi” zdefiniowanego przez używanie substancji w celu radzenia sobie z napięciem. Ponadto spodziewano się, że każdy odkryty podtyp będzie charakteryzował się odpowiednimi, indywidualnymi zaburzeniami funkcji mózgu w stanie spoczynku.

Badanie wykazało, że każdy podtyp wykazywał unikalne wzorce łączności funkcjonalnej, które były powiązane z obecnym powrotem do używania substancji. Każdy podtyp charakteryzował się czynnikami oceniającymi cechy ogólne, temperamentu lub osobowości. Cechy stabilne, takie jak na przykład „temperament lękowy” są silnie skorelowane i przewidują zmiany w objawach psychicznych (np. lęku, depresji). Na funkcję wykonawczą wpływa co do zasady dziedziczny (99%) wspólny czynnik. Zarówno poprzednie badania, jak i obecnie prowadzone, potwierdzają więc hipotezę, że istnieją znaczące, indywidualne różnice leżące u podstaw uzależnienia, które są związane z różnicami w zmiennych stanu, a zatem byłyby istotne w różnych fazach, takich jak początek, trwałość i wychodzenie z uzależnienia.

Reasumując, najnowsza analiza funkcji mózgu w stanie spoczynku skorelowana z obecnym stosowaniem substancji pozwoliła określić wyraźne cechy neurobiologiczne, które pasują do profili fenotypowych każdego podtypu użytkowników substancji.

Źródło:

Subtypes in addiction and their neurobehavioral profiles across three functional domains, 2023

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Bezpłatne konsultacje dla rodziców

Grupa wsparcia dla kobiet z elementami psychoterapii tańcem i ruchem

Grupa wsparcia dla kobiet z Ukrainy

„Klub kobiet” Fundacji A.R.T – start 10 lutego br.

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.