Skip to main content
Skutki picia alkoholu
20 listopada 2019

Skutki picia alkoholuChoć mówi się, że nałóg wobec wszystkich jest demokratyczny, wiadome jest, że alkohol nie na każdy organizm działa tak samo. Różnice te zależą od wielu różnych czynników. Jednym z nich jest płeć. Jakie są skutki picia alkoholu i na jakie szkody zdrowotne narażeni są mężczyźni pijący ryzykownie, a na jakie kobiety?
Eksperci przeanalizowali konsekwencje zdrowotne picia wśród kobiet z różnych krajów. Co ciekawe, dla wszystkich narodowości wniosek jest jeden – kobiety uzależniają się szybciej i trudniej jest im nałóg rzucić. Jednak ta zależność nie ma przełożenia na umieralność w wyniku picia alkoholu i nie obowiązuje w przypadku większości chorób powodowanych nadmiernym spożyciem alkoholu. W tych wypadkach statystyki wskazują, że płeć nie ma na to wpływu.

Skutki picia alkoholu dzień po
Nierówności pojawiają się, gdy przyjrzymy się konsekwencjom odczuwalnym dzień po upiciu się. Kobiety silniej odczuwają kaca i po spożyciu dużej ilości alkoholu częściej korzystają z dni wolnych w pracy niż mężczyźni.

Wpływ alkoholu na organizm
Kobiety szybciej się upijają, nawet jeśli ważą tyle samo, co mężczyźni. We krwi kobiety, która pije tyle samo, co równy jej wadze mężczyzna, jest 40 proc. alkoholu więcej. Przyczyną jest budowa organizmu kobiety: jest w nim więcej tkanki tłuszczowej i mniej wody niż w organizmie mężczyzny. W związku z tym alkohol rozpuszcza się w mniejszej ilości płynów w stosunku do masy ciała, a zatem działa silniej.

Co więcej, kobiecy żołądek produkuje znacznie mniej enzymów odpowiedzialnych za metabolizowanie alkoholu, niż żołądek mężczyzny. Ostatnim czynnikiem jest estrogen – przyczynia się do wchłaniania alkoholu, a kobiety mają go więcej. Wszystko to sprawia, że kobiecy organizm szybciej ulega szkodliwemu wpływowi alkoholu tu i teraz, a na dłuższą metę straty są większe.

Skutki zdrowotne picia alkoholu a płeć
Kobiety pijące ryzykownie częściej cierpią z powodu uszkodzeń wątroby, gdyż organizm kobiety „upija się” bardziej. Wątroba ma zatem więcej „pracy”. Ta sama zależności dotyczy mózgu – szybciej następuje upośledzenie funkcji poznawczych, a po jednorazowym upiciu się u kobiet częściej dochodzi do chwilowych problemów z pamięcią czy samokontrolą.

Ponadto zostaje rozregulowana gospodarka hormonalna, co może być początkiem licznych zaburzeń zdrowotnych. Jednak w tym wypadku różnice nie są aż tak duże – alkohol niszczy organizm kobiety oraz mężczyzny w podobnym stopniu.

Jednak eksperci zwracają uwagę na rosnące u kobiet pijących ryzykownie zagrożenie nowotworem piersi oraz nieznacznie większe ryzyko zachorowania na raka tarczycy. Jednocześnie mężczyźni ryzykownie pijący częściej chorują na raka trzustki.

W przypadku obu płci obserwuje się zależność między piciem ryzykownym a zachorowalnością na nowotwory narządów intymnych: szyjki macicy i jajników u kobiet oraz prostaty u mężczyzn. Podobnie jest z ryzykiem chorób krążenia, udaru czy zawału serca – ryzyko rośnie, im więcej pijemy, jednak konsekwencje nie mają związku z płcią.

Kobiecą przypadłością są z kolei ostre formy osteoporozy. Alkohol wypłukuje z organizmu witaminę D, której brak powoduję zwiększoną podatność na złamania. To zagrożenie wzrasta przede wszystkim w okresie menopauzy.

Źródło:
Raport „Binge Drinking: Predictors, Patterns, and Consequances”, 2018, NIAAA https://www.parpa.pl

Fot. Pixabay.com

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Bezpłatne konsultacje dla rodziców

Grupa wsparcia dla kobiet z elementami psychoterapii tańcem i ruchem

Grupa wsparcia dla kobiet z Ukrainy

„Klub kobiet” Fundacji A.R.T – start 10 lutego br.

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.