O tym, że alkohol wpływa na mózg nastolatków inaczej niż osób dorosłych wiadomo nie od dziś. Jednak czy picie ma odmienny wpływ na mózg u osób starszych? Nowe badania pokazują, że tak – alkohol przyspiesza proces starzenia i sprawia, że konsekwencje wynikające z jego picia są znacznie bardziej uciążliwe.
Procesu starzenia nie da się uniknąć. Mózg, podobnie jak inne organy i tkanki, pod wpływem czasu ulega zmianom strukturalnym i funkcjonalnym. U zdrowego człowieka, który prowadzi higieniczny tryb życia, mózg zaczyna się kurczyć w średnim wieku. Objętość w pierwszej kolejności tracą płat czołowy oraz hipokamp. Wynikiem tego zjawiska jest spadek funkcji poznawczych i osłabienie pamięci.
Nie jest też tajemnicą, że na mózg wpływa picie alkoholu. Najnowsze badania pokazały, jak nadużywanie alkoholu oddziałuje na mózg w procesie starzenia. Jak się okazuje, korelacja między tempem procesu starzenia a piciem jest bardzo wyraźna.
Szybkie i dotkliwe starzenie
„Picie alkoholu przez osoby starsze i szkody zdrowotne tym spowodowane są jednym z najbardziej niedocenianych problemów. Choć częstość i intensywność picia alkoholu zmniejsza się w starszych grupach wiekowych, problemy związane z piciem alkoholu występują u ok. 2-5 proc. osób wieku 60+” – pisze dr hab. Bogusław Habrat z Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
Z kolei eksperci amerykańskiego NIAAA (National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism) alarmują: seniorzy piją oraz więcej. W ostatnich latach odnotowano nie tylko wzrost spożycia alkoholu u kobiet i mężczyzn powyżej 60. roku życia, ale również wzrost sytuacji upijania się.
Nowe badanie wspierane przez NIAAA dostarcza ważnych informacji na temat wpływu starzenia się i picia alkoholu na mózg. Naukowcy, pod kierunkiem dr Edith V. Sullivan z Stanford University School of Medicine, badali zmiany w mózgu u osób w wieku 25–75 lat. W grupie badanych znalazły się osoby z zaburzeniami alkoholowymi (222 osób) i bez nich (199 osób). Badania przeprowadzono za pomocą rezonansu magnetycznego. Trwały one 14 lat.
Analizy wykazały, że dorośli z zaburzeniami alkoholowymi mieli mniejszą objętość mózgu niezależnie od wieku oraz płci. Zmiany zauważono również w płacie czołowym, czyli tym, którego kurczenie jest objawem procesu starzenia. Efekt ten był szczególnie wyraźny u osób wieku 65 lat lub starszych. Warto zauważyć, że przyspieszony proces starzenia dotyczył również osób, które zaburzeń alkoholowych nabawiły się w średnim wieku.
„Te odkrycia pozwalają wysnuć wnioski, że nadużywanie alkoholu w średnim wieku może znacznie przyspieszać proces starzenia i przyczyniać się do wyraźnych spadków objętości kory czołowej mózgu. To ona kontroluje funkcje wykonawcze mózgu”, tłumaczy dr George F. Koob z NIAAA. Ponadto wyjaśnia, że płat czołowy rozwija się w okresie dojrzewania i upośledza się w procesie starzenia. To oznacza, że starsi ludzie są tak samo wrażliwi na wpływ alkoholu, jak nastolatkowie. Również pod względem rozwoju uzależnienia.
Wpływ alkoholu na inne narządy u osób starszych
Naukowcy podkreślają również wpływ alkoholu na inne organy u osób starszych. W starszym wieku spowalnia się metabolizm alkoholu, co powoduje, że seniorzy odczuwają skutki picia o wiele dotkliwiej. Nieświadomość tej zależności prowadzi do licznych wypadków – reakcje organizmu na alkohol mogą zmienić się z roku na rok.
Szczególnie powinni uważać seniorzy, którzy przyjmują różne leki czy suplementy diety. Eksperci ostrzegają nawet przed mieszaniem herbatek ziołowych z alkoholem.
Ponadto, u osób starszych picie alkoholu może przyczynić się do innych problemów zdrowotnych, takich jak uszkodzenie wątroby, zaburzenia układu odpornościowego, osteoporoza, cukrzyca czy nadciśnienie.
Źródło:
https://www.spectrum.niaaa.nih.gov/archives/V10I3Fall2018/features/features-01.html
Dodaj komentarz