Na rynku medycznym istnieje mnóstwo leków dla cukrzyków oraz osób zmagających się ze schorzeniem, jakim jest insulinooporność. Ostatnio popularne stały się środki nowszej generacji, jak Ozempic czy Wegovy zawierające semaglutyd. Czy rzeczywiście osoby przyjmujące wspomniane leki mogą być mniej podatne na uzależnienie od alkoholu? Taka teza pojawiła się w jednym z wiodących czasopism na świecie obejmującym nauki przyrodnicze „Nature Communications”.
Czym jest semaglutyd
Semaglutyd to podstawowa substancja czynna zawarta w lekach Ozempic i Wegovy, wspomagających odchudzanie u osób chorych na cukrzycę. Każdy z tych preparatów stosuje się w postaci podskórnych zastrzyków. Semaglutyd i inne preparaty zawierające tę substancję naśladują działanie hormonu GLP-1. Zmniejszają apetyt i zwiększają wydzielanie insuliny, czyli hormonu odpowiadającego za regulację poziomu cukru we krwi. Naturalny hormon GLP-1 jest wydzielany przez jelita w odpowiedzi na spożycie posiłku. Jednocześnie spełnia wiele funkcji w organizmie. Przykładowo wpływa na regulację poziomu glukozy we krwi, opóźnia opróżnianie żołądka, a także zwiększa uczucie sytości.
Pierwotnie lek stosowano w leczeniu cukrzycy typu 2. Jednak w roku 2021 zarejestrowano preparat o nazwie Wegovy, przeznaczony specjalnie dla osób dążących do redukcji wagi. Środek ten szybko zyskał ogromną popularność. Pojawiły się też dowody, że leki naśladujące GLP-1 mogą potencjalnie leczyć inne choroby i zaburzenia. Wymieniono choroby sercowo-naczyniowe, nerek, stłuszczenie wątroby, bezdech senny, Alzheimera, Parkinsona, depresję, stany lękowe i chorobę afektywną dwubiegunową.
Czytaj też: Semaglutyd potencjalnym lekiem na zaburzenia używania alkoholu
Z czasem rozpoczęto proces eksperymentalny prowadzony na zwierzętach. Dowiedziono, że leki zawierające w składzie semaglutyd mogą również mieć wpływ na uzależnienie od alkoholu. Wykazano bowiem, że ich stosowanie zmniejsza jego spożycie. Nie do końca było jednak jasne, czy za mniejsze spożycie alkoholu odpowiada wyłącznie przyjmowanie leków zawierających semaglutyd, czy być może osoba, która chce schudnąć, rezygnuje z alkoholu ze względu na chęć wprowadzania zdrowego trybu życia.
Semaglutyd a uzależnienie od alkoholu
W najnowszym badaniu porównano osoby przyjmujące semaglutyd z osobami stosującymi lek odchudzający, który nie naśladuje GLP-1. Naukowcy z Case Western Reserve University w Cleveland w stanie Ohio przeanalizowali dokumentację medyczną prawie 84 tys. osób w wieku średnio 51 lat. W przypadku osób przyjmujących semaglutyd prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń związanych z używaniem alkoholu okazało się o połowę niższe. Dalsza analiza, obejmująca 600 tys. chorych na cukrzycę typu 2 przyjmujących semaglutyd lub inne rodzaje leków przeciwcukrzycowych potwierdziła te wyniki. Wciąż prowadzi się badania w celu dowiedzenia, czy leki naśladujące działanie GLP-1 będą mogły zwalczyć uzależnienia wpływając na ośrodek przyjemności w mózgu.
Źródło:
Ozempic i Wegovy mogą mieć związek z niższym ryzykiem alkoholizmu, Nauka PAN w Polsce, 2024
Dodaj komentarz