Skip to main content
alkohol a hormony
19 sierpnia 2020

alkohol a hormonyUkład hormonalny to złożony systemem gruczołów, które współpracują z układem nerwowym w celu utrzymania homeostazy, czyli równowagi i samoregulacji procesów biologicznych. Gruczoły układu hormonalnego wytwarzają i wydzielają hormony do układu krążenia. Hormony z kolei wpływają na funkcje fizjologiczne, takie jak metabolizm, rozmnażanie, wzrost i rozwój, a także ułatwiają zdolność reagowania na zmiany w środowisku i stres. Spożywanie alkoholu (zwłaszcza częste i intensywne) zaburza funkcjonowanie układu hormonalnego.

W przeszłości wskazywano na częstsze zaburzenia związane z używaniem alkoholu u mężczyzn niż u kobiet, ale w ciągu ostatnich 10 lat różnica między płciami zmniejszyła się. Przeprowadzone badania wykazały, że hormony płciowe wpływają na spożycie alkoholu i uzależnienie. Zauważono także odwrotność, a mianowicie, że spożywanie alkoholu wpływa na układ hormonalny.

Większość wyników uzyskanych w modelach przedklinicznych wskazuje, że alkohol oddziałuje na kobiety szybciej niż na mężczyzn, jednocześnie panie spożywają większe dawki alkoholu w fazie podtrzymującej. Jednak aspekty odstawienia alkoholu, zwłaszcza somatyczne i niektóre negatywne objawy afektywne, są mniej nasilone u kobiet niż u mężczyzn.

Zaobserwowano również, że ilość alkoholu spożywanego przez kobiety jest różna w zależności od fazy cyklu miesiączkowego. Odpowiada za to estrogen, którego poziom jest wyższy w fazie przedowulacyjnej. Wówczas skłonność do nadmiernego picia jest wyższa – kobiety w tej fazie cyklu uważają picie za bardziej satysfakcjonujące.

Wnioski z badań

Wykazano, że hormony płciowe mają działanie aktywujące i że te efekty aktywacyjne przyczyniają się m.in. do zwiększenia picia alkoholu. Jednocześnie czynniki trwałe, takie jak chromosomy płci, również mogą przyczyniać się do różnic w piciu i poszukiwaniu alkoholu. Badania wykazały, że właśnie chromosom płci pośredniczy w pojawieniu się nawykowej reakcji na wzmocnienie alkoholowe.

Z badań przeprowadzonych na myszach wynika, że zmiany w poziomie estrogenów (hormonów płciowych) sprawiają, że spożywanie alkoholu staje się prawdopodobnie bardziej satysfakcjonujące dla samic niż dla samców. Zdaniem naukowców, estrogen zmienia aktywność w układzie dopaminergicznym, wpływając na układ nagrody w mózgu. Gdy badacze obniżali poziom receptorów odpowiedzialnych za układ nagrody, zwierzęta piły mniej alkoholu. W przypadku samców myszy to samo działanie nie miało żadnego wpływu na spożycie alkoholu. Rezultat badań może oznaczać, że kobiety częściej piją alkohol w różnych fazach cyklu miesiączkowego, co jest istotne przy leczeniu zaburzeń związanych z nadużywaniem alkoholu.

Hormony płciowe warunkują także reakcję na stres. Jego podwyższony poziom może zaburzyć prawidłowe działanie układu rozrodczego. Hormony płciowe mogą wpływać na funkcjonowanie i zachowanie mózgu w obszarze odpowiedzialnym za stres oraz zachowania związane z alkoholem – jego spożywanie oraz poszukiwanie.

Jak dodatkowo wykazały badania stres jest silnym wyzwalaczem nawrotów.

Zaobserwowano również zależność związaną z głodem alkoholowym. Przewlekłe picie alkoholu u kobiet nie wpływa znacząco na poziom neurosteroidu o nazwie allopregnanolon, jak obserwuje się to u mężczyzn. Zdolność kobiet do utrzymania stałego poziomu tej substancji, która jest metabolitem progesteronu, mimo przewlekłej ekspozycji na alkohol, skłoniło do postawienia tezy, że zwiększenie jej poziomu w organizmie może mieć działanie ochronne i zapobiegać chęci sięgania po alkohol.

Źródła:

https://www.arcr.niaaa.nih.gov/arcr402/article02.htm

https://www.newsweek.com/estrogen-levels-may-make-alcohol-more-rewarding-females-say-authors-study-binge-drinking-mice-1507736

Fot. Edgar Hernández, Unsplash.com

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Młody mężczyzna patrzy w górę z uśmiechem

Droga do trzeźwości – historia Adama

Mężczyzna podczas konsultacji z terapeutą

Testy na uzależnienie. Jak powstają, do czego służą i o czym świadczą ich wyniki

Osoba używająca aplikacji moblinej

Aplikacja mobilna dla par jako wsparcie w ograniczaniu picia – wyniki badania pilotażowego

Uśmiechnięta kobieta siedzi nad jeziorem

Jakie zaburzenia może przykrywać uzależnienie? O tym, jak ważna jest trafna diagnoza cz. 2

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.