Skip to main content
Nie mieszaj leków i alkoholu
28 maja 2019

Nie mieszaj leków i alkoholuPicie alkoholu i stosowanie leków nigdy nie powinno iść w parze. Nie warto ryzykować, bo niebezpieczeństwo jest realne. Mieszanie alkoholu z lekami może powodować nie tylko nudności i wymioty, bóle głowy, senność, utratę koordynacji oraz omdlenia, ale też prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, które mogą nawet zagrażać życiu: krwawienia wewnętrznego, problemów z sercem czy trudności w oddychaniu. 

Leki są skuteczne, gdy są właściwie stosowane
Nawet leki, które można kupić bez recepty w połączeniu z alkoholem mogą negatywnie wpływać na organizm. Lekarstwa są bezpieczne i skuteczne, kiedy stosujemy je zgodnie z zaleceniami lekarza lub informacjami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania.

Alkohol i leki? To nie jest dobry pomysł
Mieszanie alkoholu i leków jest szkodliwe dla zdrowia. Alkohol, podobnie, jak niektóre leki, może wywoływać senność, ospałość lub zawroty głowy. Picie alkoholu podczas przyjmowania farmaceutyków nasila te objawy i prowadzi do problemów z koncentracją lub wykonywaniem podstawowych czynności. Już niewielkie ilości alkoholu mogą sprzyjać podejmowaniu ryzykownych zachowań, a kombinacja leków i alkoholu to narażanie się na jeszcze większe ryzyko. Upadki, poważne obrażenia – występujące zwłaszcza wśród osób starszych – to niejednokrotnie konsekwencje nierozważnego łączenia alkoholu z medykamentami.

Co więcej, alkohol może osłabić działanie leku lub sprawić, że będzie bezużyteczny lub wręcz szkodliwy i toksyczny dla organizmu.

Wiele popularnych leków przeciwbólowych, na kaszel, przeziębienie oraz środki przeciwalergiczne zawierają więcej niż jeden składnik, który wchodzi w reakcję z alkoholem. Warto też wiedzieć, że niektóre leki w swoim składzie zawierają do 10% alkoholu. Najczęściej są to syropy na kaszel i środki przeczyszczające (mogą mieć jedne z najwyższych stężeń alkoholu).

Starsi ludzie są bardziej narażeni
Osoby starsze są szczególnie narażone na szkodliwe reakcje spowodowane łączeniem alkoholu i leków. Proces starzenia się spowalnia zdolność organizmu do rozkładu alkoholu, więc zostaje on w organizmie na dłużej. Ponieważ starsi ludzie zazwyczaj przyjmują większe ilości różnych farmaceutyków, prawdopodobieństwo wystąpienia negatywnych skutków mieszania alkoholu z lekarstwami jest w ich przypadku większe.

Zapamiętaj:
Mieszanie alkoholu i leków zwiększa ryzyko wystąpienia niebezpiecznych reakcji w organizmie. Podczas przyjmowania leków należy bezwzględnie unikać picia alkoholu. Tym bardziej, że ostatnie wyniki badań przedstawione w międzynarodowym czasopiśmie medycznym „The Lancelot” potwierdzają, że każda dawka alkoholu negatywnie wpływa na zdrowie – tym bardziej w połączeniu z lekami.

Przykłady powszechnie używanych leków (na receptę lub bez), które wchodzą w reakcje z alkoholem

Objawy/zaburzenia Lekarstwo
(substancja czynna)
Możliwe reakcje z alkoholem
Alergie/przeziębienia/grypa Chlorfenamina Senność, zawroty głowy; zwiększone ryzyko przedawkowania
Cetyryzyna
Hydroksyzyna
Lęk i epilepsja Alprazolam Senność, zawroty głowy; zwiększone ryzyko przedawkowania; spowolnienie lub trudności z oddychaniem; problemy z pamięcią, uszkodzenie wątroby, senność
Artretyzm Celekoksyb Wrzody, krwawienie z żołądka, uszkodzenie wątroby
Diklofenak
Depresja Arypiprazol Senność, zawroty głowy; zwiększone ryzyko przedawkowania; zwiększone uczucie depresji lub beznadziejności; upośledzona kontrola motoryczna, zwiększone działanie alkoholu, uszkodzenie wątroby
Clomipramine
Escitalopram
Bupropion
Cukrzyca Metformina Nienormalnie niski poziom cukru we krwi, reakcja na uderzenia gorąca (nudności, wymioty, ból głowy, szybkie bicie serca, nagłe zmiany ciśnienia krwi); mogą wystąpić objawy nudności i osłabienia (metformina)
Wysoki choresterol Rozuwastatyna Uszkodzenie wątroby; zwiększone zaczerwienienie i świąd

 

Źródło:
https://www.niaaa.nih.gov/publications/brochures-and-fact-sheets/harmful-interactions-mixing-alcohol-with-medicines

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Warsztaty Umiejętności Wychowawczych dla rodziców z Targówka

Bezpłatne konsultacje dla rodziców

Grupa wsparcia dla kobiet z elementami psychoterapii tańcem i ruchem

Grupa wsparcia dla kobiet z Ukrainy

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.