Skip to main content
Alkohol zabija
29 maja 2019

Szkody zdrowotne a alkoholCo roku na świecie w wyniku picia alkoholu umiera ponad 3 miliony ludzi. Przez alkohol co 10 sekund człowiek traci życie, co oznacza, że picie alkoholu jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Jednocześnie wiadomo, że to Europejczycy piją najwięcej, a statystyczny Polak żyje krócej niż przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej.

Alkohol jest przyczyną ponad 5,3 proc. wszystkich zgonów na świecie. 75 proc. ofiar alkoholu na to mężczyźni – wynika z raportu WHO. Alkohol zabija również młodych ludzi – aż 13,5 proc. zgonów w grupie wiekowej 20-39 lat wynika z picia alkoholu.

Najczęstszą przyczyną zgonów „poalkoholowych” (28%) są urazy – w wyniku wypadków samochodowych, przemocy, samookaleczenia. 21 proc. ofiar alkoholu umiera z powodu chorób układu pokarmowego. Nieco mniej – 19 proc. – w wyniku schorzeń sercowo-naczyniowych. Pozostała część to śmiertelne przypadki nowotworów, chorób zakaźnych, zaburzeń psychicznych oraz innych problemów zdrowotnych, w tym padaczki. Łącznie w 2016 roku z powodu nowotworu wywołanego piciem alkoholu zmarło na świecie 400 000 osób.

Jednak eksperci WHO podkreślają, że szkodliwe picie alkoholu wywołuje aż 200 chorób i rodzajów urazów. Ogółem za 5,1 proc. globalnego obciążenia chorobami i urazami można winić alkohol. Najnowsze badania WHO pokazały bezpośredni związek picia alkoholu z zachorowalnością na gruźlicę oraz zarażeniem się wirusem HIV. Udowodniono również, że picie alkoholu w ciąży stwarza realne ryzyko śmierci płodu.

Jednocześnie autorzy raportu zaznaczają, że najbardziej niepokojące dane dotyczą mieszkańców Ameryki Północnej i Europy. To na naszym kontynencie pije się najwięcej – w Europie z powodu skutków nadużywania alkoholu cierpi obecnie 14,8 proc. mężczyzn i 3,5 proc. kobiet.

Choć trendy picia alkoholu są poniekąd pocieszające (coraz rzadziej sięgamy po napoje wysokoprocentowe, a częściej po piwo czy wino), to nadal niemal połowa wypijanego etanolu pochodzi z wódki. W Polsce na drugim miejscu jest piwo (34 proc. wypijanego alkoholu), a na trzecim wino (12 proc.).

Na co umierają Polacy?
Z raportu GUS opublikowanego w 2017 roku wynika, że Polacy najczęściej umierają z powodu chorób układu krążenia. Znacznie częściej dotyczy to mężczyzn – w wieku poniżej 45. roku życia umiera ich aż 3,5 raza więcej niż kobiet.

Na drugim miejscu plasują się nowotwory. Umieralność z tego powodu stanowi ok. 27 proc. wszystkich zgonów rocznie. Ponadto, w pierwszej 10 chorób, które zabijają Polaków, są: rak piersi, rak jelita grubego, rak żołądka, udar mózgu oraz nadciśnienie tętnicze.

Udowodniono, że picie alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania na wymienione choroby lub pogarsza stan chorego. Wyjątkiem jest udar. W jego przypadku ryzyko rośnie, gdy spożycie alkoholu jest bardzo wysokie.

Jednocześnie wiadomo, że w Polsce alkohol jest jedną z trzech najważniejszych przyczyn przedwczesnej śmierci. Rocznie w Polsce alkohol zabija ok. 12 tys. osób, czyli populację jednego małego miasteczka, przy czym współczynniki zgonów z powodu zatruć alkoholem są w Warszawie kilkukrotnie wyższe niż dla całego kraju.

Źródła:

https://www.who.int/substance_abuse/publications/global_alcohol_report/gsr_2018/en/
http://www.euro.who.int/en/health-topics/disease-prevention/alcohol-use/news/news/2018/02/raising-awareness-of-the-link-between-alcohol-and-cancer
http://www.medonet.pl/zdrowie,na-co-umieraja-polacy-,artykul,1723510.html
https://ekai.pl/w-polsce-od-picia-alkoholu-umiera-rocznie-jedno-miasteczko-12-tys-osob/
https://www.abcalkoholu.pl/opinia-eksperta/udar-mozgu-a-alkohol/
„Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych m.st. Warszawy w 2019 roku”

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Wakacyjne grupy interpersonalne dla młodzieży

Grupy samopomocy – Wspólnota Anonimowych Seksoholików

Grupa ludzi trzymających się za ręce

Bliskie „mijania” i „spotkania” – zajęcia grupowe dla młodych dorosłych

Młodzież podczas warsztatów

Nabór do programu „Parasol” – nieodpłatne warsztaty dla młodzieży i rodziców

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.