Co roku na świecie w wyniku picia alkoholu umiera ponad 3 miliony ludzi. Przez alkohol co 10 sekund człowiek traci życie, co oznacza, że picie alkoholu jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Jednocześnie wiadomo, że to Europejczycy piją najwięcej, a statystyczny Polak żyje krócej niż przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej.
Alkohol jest przyczyną ponad 5,3 proc. wszystkich zgonów na świecie. 75 proc. ofiar alkoholu na to mężczyźni – wynika z raportu WHO. Alkohol zabija również młodych ludzi – aż 13,5 proc. zgonów w grupie wiekowej 20-39 lat wynika z picia alkoholu.
Najczęstszą przyczyną zgonów „poalkoholowych” (28%) są urazy – w wyniku wypadków samochodowych, przemocy, samookaleczenia. 21 proc. ofiar alkoholu umiera z powodu chorób układu pokarmowego. Nieco mniej – 19 proc. – w wyniku schorzeń sercowo-naczyniowych. Pozostała część to śmiertelne przypadki nowotworów, chorób zakaźnych, zaburzeń psychicznych oraz innych problemów zdrowotnych, w tym padaczki. Łącznie w 2016 roku z powodu nowotworu wywołanego piciem alkoholu zmarło na świecie 400 000 osób.
Jednak eksperci WHO podkreślają, że szkodliwe picie alkoholu wywołuje aż 200 chorób i rodzajów urazów. Ogółem za 5,1 proc. globalnego obciążenia chorobami i urazami można winić alkohol. Najnowsze badania WHO pokazały bezpośredni związek picia alkoholu z zachorowalnością na gruźlicę oraz zarażeniem się wirusem HIV. Udowodniono również, że picie alkoholu w ciąży stwarza realne ryzyko śmierci płodu.
Jednocześnie autorzy raportu zaznaczają, że najbardziej niepokojące dane dotyczą mieszkańców Ameryki Północnej i Europy. To na naszym kontynencie pije się najwięcej – w Europie z powodu skutków nadużywania alkoholu cierpi obecnie 14,8 proc. mężczyzn i 3,5 proc. kobiet.
Choć trendy picia alkoholu są poniekąd pocieszające (coraz rzadziej sięgamy po napoje wysokoprocentowe, a częściej po piwo czy wino), to nadal niemal połowa wypijanego etanolu pochodzi z wódki. W Polsce na drugim miejscu jest piwo (34 proc. wypijanego alkoholu), a na trzecim wino (12 proc.).
Na co umierają Polacy?
Z raportu GUS opublikowanego w 2017 roku wynika, że Polacy najczęściej umierają z powodu chorób układu krążenia. Znacznie częściej dotyczy to mężczyzn – w wieku poniżej 45. roku życia umiera ich aż 3,5 raza więcej niż kobiet.
Na drugim miejscu plasują się nowotwory. Umieralność z tego powodu stanowi ok. 27 proc. wszystkich zgonów rocznie. Ponadto, w pierwszej 10 chorób, które zabijają Polaków, są: rak piersi, rak jelita grubego, rak żołądka, udar mózgu oraz nadciśnienie tętnicze.
Udowodniono, że picie alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania na wymienione choroby lub pogarsza stan chorego. Wyjątkiem jest udar. W jego przypadku ryzyko rośnie, gdy spożycie alkoholu jest bardzo wysokie.
Jednocześnie wiadomo, że w Polsce alkohol jest jedną z trzech najważniejszych przyczyn przedwczesnej śmierci. Rocznie w Polsce alkohol zabija ok. 12 tys. osób, czyli populację jednego małego miasteczka, przy czym współczynniki zgonów z powodu zatruć alkoholem są w Warszawie kilkukrotnie wyższe niż dla całego kraju.
Źródła:
https://www.who.int/substance_abuse/publications/global_alcohol_report/gsr_2018/en/
http://www.euro.who.int/en/health-topics/disease-prevention/alcohol-use/news/news/2018/02/raising-awareness-of-the-link-between-alcohol-and-cancer
http://www.medonet.pl/zdrowie,na-co-umieraja-polacy-,artykul,1723510.html
https://ekai.pl/w-polsce-od-picia-alkoholu-umiera-rocznie-jedno-miasteczko-12-tys-osob/
https://www.abcalkoholu.pl/opinia-eksperta/udar-mozgu-a-alkohol/
„Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych m.st. Warszawy w 2019 roku”
Dodaj komentarz