Skip to main content
alkohol demencja
6 maja 2023

alkohol demencjaNadużywanie alkoholu prowadzi do szeregu konsekwencji zdrowotnych. Jedną z nich jest demencja. Badacze nie mają wątpliwości, że ryzykowne spożywanie alkoholu jest ważnym czynnikiem ryzyka rozwoju demencji. Postanowili jednak przyjrzeć się temu w odniesieniu do płci – żaden wcześniejszy przegląd nie analizował płciowej zależności między alkoholem i demencją.

Demencja jako problem globalny

Szacuje się, że w 2019 roku na demencję cierpiało ponad 57 mln ludzi na całym świecie, a według przewidywań liczba przypadków niemal potroi się w ciągu najbliższych trzech dekad. Wraz ze wzrostem oczekiwanej długości życia demencja staje się jedną z najbardziej rozpowszechnionych i poważnych chorób wśród osób starszych. Badacze określili kilka modyfikowalnych czynników ryzyka, które – według obecnego stanu wiedzy i dostępnych danych – wyjaśniają około 40 proc. przypadków demencji. Te modyfikowalne czynniki ryzyka obejmują nadmierne spożywanie alkoholu (czyli tygodniowe wypijanie ponad 168 gramów czystego alkoholu).

Carolin Kilian, Sinja Klinger, Jürgen Rehm i Jakob Manthey zwrócili uwagę, że dostępne dane są zbyt ogólne i brakuje w nich podziału ze względu na płeć. Nie do końca jasna wydała im się również kwestia czynnika wieku.

Zespół badaczy nie ma wątpliwości, że zarówno spożywanie alkoholu, jak i ryzyko rozwoju demencji różnią się w zależności od płci, a dodatkowo wydaje się, że wiek również ma wpływ na związek między alkoholem a rozwojem demencji, ponieważ stwierdzono, że zaburzenie związane z używaniem alkoholu jest czynnikiem ryzyka w szczególności wczesnego wystąpienia demencji. Badacze wnioskują, że w przypadku osób, które mają więcej niż 65 lat, wpływ alkoholu może być maskowany przez rosnące ryzyko demencji i zgony spowodowane innymi czynnikami.

Alkohol, demencja i płeć

Zespół przeszukał bazy danych i wybrał te badania, w których wyniki rozpatrywano z podziałem na płeć, a także uznano w nich rozróżnienie między demencją o wczesnych i późnych początkach. Analizie poddano 3157 raportów, z których uwzględniono i podsumowano siedem. Eksperci podkreślają, że problemy metodologiczne pozwoliły na ujawnienie jedynie fragmentarycznego obrazu sytuacji.

W trzech raportach stwierdzono ochronne działanie rzadkiego lub umiarkowanego spożycia alkoholu u mężczyzn, a w czterech badaniach dotyczyło to kobiet. Wysoki poziom spożycia alkoholu zwiększał natomiast ryzyko łagodnych zaburzeń poznawczych (MCI) i demencji u kobiet i mężczyzn. U osób z zaburzeniami związanymi ze spożywaniem alkoholu (AUD) wystąpiło wyższe ryzyko demencji. Oszacowano, że w wybranych 33 krajach europejskich, 2340 przypadków demencji u mężczyzn i 1196 przypadków u kobiet w wieku 45–64 lat można przypisać ryzykownemu spożywaniu alkoholu (dane z 2019 roku).

Oszacowanie udziału wpływu picia alkoholu w kontekście zachorowania na demencję wykazało, że 3,2 proc. i 7,8 proc. przypadków demencji, odpowiednio u kobiet i mężczyzn, można przypisać ryzykownemu spożywaniu alkoholu (co najmniej 24 g czystego alkoholu dziennie). W grupie wiekowej od 45 do 64 lat.

Badacze sugerują, że przeprowadzanie kolejnych analiz specyficznych dla płci jest niezbędne do odkrycia różnic w ryzyku rozwoju choroby, ale także do zdemaskowania mechanizmów chorobowych. Na tym etapie nie jest możliwe stwierdzenie, czy mężczyźni różnią się od kobiet w związku między spożywaniem alkoholu a rozwojem demencji. Autorzy raportu podkreślają jednak, że różnica ta jest „wysoce prawdopodobna, biorąc pod uwagę znaczne różnice w metabolizmie alkoholu w zależności od płci”.

Ryzykowne picie to większe ryzyko demencji

Mniejsze ryzyko zachorowania na demencję w przypadku spożywania alkoholu rzadko lub w umiarkowanych ilościach stwierdzono u mężczyzn (trzy badania) i kobiet (cztery badania). Ryzykowne używanie i zaburzenia związane z używaniem alkoholu zwiększały ryzyko łagodnych zaburzeń poznawczych i demencji, zwłaszcza otępienia o wczesnym początku. Niewiele wiadomo o tym, jak zmiany w spożyciu alkoholu (czyli np. abstynencja po latach picia ryzykownego) są związane z ryzykiem demencji. Odnotowano natomiast wyższe ryzyko demencji u osób z AUD.

Źródło:

Alcohol use, dementia risk, and sex: a systematic review and assessment of alcohol-attributable dementia cases in Europe”, 2023

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Grupa ludzi trzymających się za ręce

Bliskie „mijania” i „spotkania” – zajęcia grupowe dla młodych dorosłych

Młodzież podczas warsztatów

Nabór do programu „Parasol” – nieodpłatne warsztaty dla młodzieży i rodziców

Kobiety podczas spotkania grupowego

Przemoc dzieci wobec dorosłych – grupa dla matek

Nastolatek w szarej bluzie z kapturem patrzy w obiektyw

Grupa socjoterapeutyczna dla młodzieży – 2023/2024

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.