Skip to main content
Smutny mężczyzna za zamazaną szybą
19 kwietnia 2024

Trauma może być predyktorem używania substancji psychoaktywnych. Wyniki najnowszego przeglądu systematycznego zwracają uwagę na relacje między wstydem, przemocą interpersonalną i używaniem substancji psychoaktywnych. Wynika z niego, że wstyd bywa wyższy w odpowiedzi na traumę, niezależnie od jej rodzaju. Jednocześnie może przyczyniać się do zwiększonego używania substancji psychoaktywnych.

W dotychczasowych przeglądach badano osobno związek wstydu będącego następstwem przemocy interpersonalnej i jego rolę w używaniu substancji psychoaktywnych. Najnowszy przegląd jest pierwszym, w którym dokonano badania wzajemnych powiązań pomiędzy wstydem, przemocą interpersonalną i używaniem substancji psychoaktywnych.

Trauma, wstyd i używanie substancji psychoaktywnych

Wyniki jednoznacznie wskazują na silne powiązania między tymi czynnikami. Udowodniono, że występujące zwiększenie wstydu może wiązać się z częstszym używaniem substancji psychoaktywnych wśród osób, które doświadczyły przemocy interpersonalnej. Powyższe dowodzi, że wstyd jest czynnikiem pośredniczącym w związku między przemocą a używaniem substancji psychoaktywnych. Okazuje się także, że wstyd może być ważnym czynnikiem związanym z leczeniem osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych i doświadczających przemocy interpersonalnej w przeszłości. Niemniej jednak potrzebne są przyszłe kolejne badania celem przeanalizowania czasowej relacji między wstydem, używaniem substancji psychoaktywnych i przemocą interpersonalną.

Część badań jakościowych objętych przeglądem wykazało, że używanie substancji psychoaktywnych następuje po doznanym poczuciu wstydu wynikającym z doświadczeń przemocy interpersonalnej. Jako przykład może posłużyć sytuacja osób reprezentujących mniejszości seksualne, które zauważyły wzrost wstydu po przykrych doświadczeniach w postaci ataków homofobicznych. Po tych zdarzeniach następowało u nich zwiększone spożycie alkoholu bądź narkotyków.

W innych badaniach przekrojowych sprawdzono pośredni wpływ traumy na zwiększone używanie substancji psychoaktywnych poprzez wstyd. Wśród osób należących do mniejszości seksualnych trauma (np. wykorzystanie seksualne) była pośrednio powiązana ze zwiększonym używaniem substancji ze względu na wstyd z nią związany . W jednym z badań natomiast sprawdzono używanie substancji w kontekście relacji pomiędzy wstydem a objawami PTSD. Dowiedziono, że wśród kobiet, które używały substancji, a jednocześnie doświadczały agresji fizycznej w intymnym związku, wstyd związany z agresją ze strony partnera miał ogromne znaczenie dla pojawienia się objawów PTSD.

Źródła:

Interpersonal trauma, shame, and substance use: A systematic review, 2024

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Ręce spięte kajdankami czarno-białe

Cykl debat i konferencji pt. „Uzależnienia XXI wieku”

Grupa młodych ludzi w podskoku na tle nieba

Bezpłatne wsparcie dla młodych dorosłych eksperymentujących z substancjami i ich bliskich. Ostatnie wolne miejsca!

Nieśmiała dziewczyna chowa się za żółtą książką w szkole

Trening kompetencji psychospołecznych dla dzieci nieśmiałych już w marcu!

Grupa dzieci ze smartfonami na tle jasnej ściany

„Loguj się z głową”. Program dla szkół Fundacji Dzieci Rodzice Szkoła

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.