
Jak wynika z danych opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne, nastolatki, które są prześladowane z powodu swojej wagi lub kształtu ciała, częściej sięgają po alkohol i inne używki, głównie marihuanę.
Według badań związek pomiędzy złośliwym komentowaniem wagi i dokuczaniem na tle wyglądu a używaniem substancji psychoaktywnych był najsilniejszy wśród dziewcząt z nadwagą, co budzi szczególne obawy dotyczące tej grupy. Autorka badań, Melanie Klinck z Uniwersytetu w Connecticut podkreśla, że ten rodzaj docinek jest niezwykle powszechny i pociąga za sobą wiele negatywnych skutków, przede wszystkim właśnie dla nastolatków.
Ocena wyglądu a spożywanie alkoholu
Badanie dotyczące zależności pomiędzy komentowaniem wyglądu a spożywaniem alkoholu zostało przeprowadzone na grupie 1334 uczniów w wieku od 11 do 14 lat z pięciu publicznych szkół średnich w pobliżu Hartford w stanie Connecticut. Młodzież zapytano o to, czy rodzeństwo, rówieśnicy lub rodzice dokuczali im odnośnie do ich wagi, kształtu ciała lub samego jedzenia w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Ponad połowa wszystkich uczestników (55%) wskazała, że usłyszała komentarze dotyczące wagi ciała.
Jak wyjaśnia Christine McCauley Ohannessian, profesor pediatrii Uniwersytetu w Connecticut, wyniki te pokazują, jak ogromny nacisk społeczeństwo kładzie na piękno i wizerunek ciała. Jednocześnie pokazują szkodliwe skutki, które mogą z tego wynikać.
Autorzy badania podkreślają, że szczególną rolę w tym temacie mają do odegrania rodzice, ponieważ niektóre spośród najbardziej bolesnych komentarzy uczniowie słyszeli właśnie od nich lub rodzeństwa. Jednocześnie – jak wskazują badacze – szkoły i społeczności również powinny wdrożyć politykę mającą na celu profilaktykę spożywania alkoholu jako konsekwencję problemów na tle związanym z wyglądem.
Więcej piją osoby prześladowane z powodu wyglądu
Uczestnicy badania zostali zapytani o spożywanie alkoholu i marihuany. Wyniki pokazują, że częste dokuczanie odnośnie do wyglądu i złośliwe komentowanie wagi ciała przekładają się na większe spożycie alkoholu, upijanie się i używanie marihuany.
Okazało się, że chłopcy częściej używają substancji w wieku dojrzewania i wczesnej dorosłości, jednak to dziewczęta zaczynają zażywać alkohol i narkotyki wcześniej niż chłopcy. Tendencje te – jak podkreślono – mogą być związane z presją społeczną wywieraną na dziewczętach w związku z nierealistycznym współczesnym wizerunkiem ideału kobiecego ciała. Może to szkodzić ich poczuciu własnej wartości, a nawet przyczynić się do rozwoju zaburzeń odżywiania.
Młode osoby często sięgają po substancje uzależniające, aby poradzić sobie z presją i uwagami, których doświadczają. Jednocześnie dążą do tego, aby dopasować się do grupy, nie być odsuniętymi z powodu wyglądu.
Jak podkreślają naukowcy dyskryminacja ze względu na wygląd zewnętrzny wydaje się być jedną z najczęstszych i pozornie społecznie akceptowanych.
Źródło:
Weight-based bullying linked to increased adolescent alcohol, marijuana use, 2020
Dodaj komentarz