Skip to main content
Jak piją studenci kierunków medycznych
12 grudnia 2021

Jak piją studenci kierunków medycznychCzy osoby, które żyją w przewlekłym stresie, częściej nadużywają alkoholu? Naukowcy przeanalizowali proces powstania reakcji organizmu na sytuację stresową wśród studentów, również kierunków medycznych.

Pierwsze badanie

Analizie poddano grupę 4500 studentek i studentów studiów dziennych i zaocznych. W tym przypadku badacze skupili się na doświadczeniu stresu przez tę grupę osób. Wyniki zostały przedstawione przez zespół badawczy pod kierunkiem prof. UAM dr. hab. Jacka Pyżalskiego w ramach grantu realizowanego dla Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Z zebranych danych wynika, że prawie połowa badanych doświadcza stresu kilka razy w tygodniu do nawet kilku razy dziennie. Najczęstszą przyczyna stresu jest życie rodzinne. Brak wiedzy na temat innych sposobów radzenia sobie w sytuacjach stresowych może generować zachowania związane ze spożywaniem alkoholu i / lub innych środków odurzających.

Drugie badanie

Drugie badanie zostało przeprowadzone przez badaczy z Uniwersytetu Opolskiego. Ich celem było zweryfikowanie związku między częstotliwością spożywania alkoholu i ilością wypijanych trunków a postawą studentów wobec picia alkoholu. Próba badawcza składała się z 908 studentów II roku studiów politechnicznych (w tym 30% kobiet) w wieku 19-36 lat.

Na podstawie przeprowadzonych badań zauważono, że studentki piją znacząco mniej alkoholu i mają bardziej negatywne postawy wobec alkoholu niż studenci. Jak wskazano, studenci pijący regularnie oraz upijający się deklarowali znacząco niższy poziom dezaprobaty wobec zachowań związanych z ryzykownym piciem alkoholu i niżej oceniali ryzyko takich zachowań w porównaniu z osobami pijącymi okazjonalnie i umiarkowanie. Mężczyźni wykazywali też tolerancyjną postawę wobec alkoholu. Te dwa czynniki (płeć oraz aprobata w stosunku do picia) stanowią czynniki ryzyka regularnego i nadmiernego spożywania alkoholu.

Trzecie badanie

Kolejne badanie koncentrowało się na studentach kierunków medycznych. Przeprowadzono je na grupie 700 studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Zauważono, że nadmierne spożywanie alkoholu jest nadal jednym z najtrudniejszych problemów w środowisku studenckim. Okazało się, że co czwarty student preferuje spożywanie alkoholu w sposób ryzykowny. Jednocześnie, szkodliwego nadużycia alkoholu w ciągu ostatniego miesiąca poprzedzającego badanie doświadczyło 42% studentów i 37% studentek.

Wyniki badania wskazały także na zależność między intensywnością picia a oczekiwaniami związanymi z rozluźniającym i redukującym stres działaniem alkoholu. Zauważono również, że nadmierne i częste spożywanie alkoholu jest najpopularniejsze wśród osób młodych, ponieważ jest sposobem zacieśnienia więzi grupowych.

Co istotne, studenci ze zdiagnozowanym ryzykownym stylem picia alkoholu w większości mieli niski poziom wiedzy z zakresu uzależnień. Drugi interesujący wniosek to ten, że większa intensywność picia, upijania się i doświadczania luk w pamięci oraz podejmowania pod wpływem alkoholu zachowań ryzykownych występuje w grupie mężczyzn niż kobiet.

Czwarte badanie

Ostatnie z badań w tym obszarze miało pomóc zaobserwować, czy picie alkoholu jest sposobem radzenia sobie ze stresem u studentów kierunków medycznych.

Grupę badaną stanowiło 268 studentów trzech kierunków: lekarskiego, stomatologii oraz dietetyki Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Za pomocą odpowiednich kwestionariuszy zbadano poziom radzenia sobie przez nich ze stresem. Kolejnym krokiem była identyfikacja osób z ryzykownym/szkodliwym wzorcem konsumpcji alkoholu.

Z przeprowadzonego badania wynika, że na każdym z badanym kierunków studiów zdiagnozowano osoby pijące w sposób ryzykowny i szkodliwy: 9-17% studentów spożywa alkohol w sposób ryzykowny, 1-3% w sposób szkodliwy, a u 2% badanych można mówić o uzależnieniu.

Zdaniem badaczy ważne jest rozwijanie wśród przyszłych lekarzy i pracowników ochrony zdrowia umiejętności radzenia sobie ze stresem, co zmniejszy ryzyko nadużywania i uzależnienia od alkoholu w tej grupie osób.

Źródła:

Pierwsze badanie:
https://repozytorium.ukw.edu.pl/handle/item/7529
https://repozytorium.ukw.edu.pl/bitstream/handle/item/7529/Stres%20a%20picie%20alkoholu%20w%c5%9br%c3%b3d%20studentek%20i%20student%c3%b3w%20w%20Polsce.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Drugie badanie:
https://www.termedia.pl/Zwiazek-miedzy-spozywaniem-alkoholu-a-postawa-studentow-wobec-picia-alkoholu,117,41757,0,0.html
https://www.termedia.pl/Zwiazek-miedzy-spozywaniem-alkoholu-a-postawa-studentow-wobec-picia-alkoholu,117,41757,1,0.html

Trzecie badanie: http://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2012/hyg-2012-1-085.pdf

Czwarte badanie:
http://www.psychiatriapolska.pl/uploads/images/PP_2_2020/265Bryl_PsychiatrPol2020v54i2.pdf

Fot. Luis Melendez, Unsplash.com

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Grupa ludzi trzymających się za ręce

Bliskie „mijania” i „spotkania” – zajęcia grupowe dla młodych dorosłych

Młodzież podczas warsztatów

Nabór do programu „Parasol” – nieodpłatne warsztaty dla młodzieży i rodziców

Kobiety podczas spotkania grupowego

Przemoc dzieci wobec dorosłych – grupa dla matek

Nastolatek w szarej bluzie z kapturem patrzy w obiektyw

Grupa socjoterapeutyczna dla młodzieży – 2023/2024

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.