Skip to main content
Subiektywne poczucie stresu a picie alkoholu
25 sierpnia 2022

Subiektywne poczucie stresu a picie alkoholuSubiektywne poczucie stresu jest stanem dynamicznym, zmieniającym się z dnia na dzień, a nawet z minuty na minuty. Wpływają na niego różne indywidualne stany oraz szerszy kontekst społeczny i środowiskowy.

Stres jest procesem wieloczynnikowym, który rozpoczyna się, gdy dana osoba doświadcza i interpretuje wydarzenie jako szkodliwe bądź zagrażające jej, na które próbuje zareagować bądź dostosować się do niego, gdy trwa.

Komponentami stresu są: 1) obecność stresora (np. wydarzenie), 2) ocena stresora (czyli zaangażowanie procesów poznawczych albo emocjonalnych mających na celu oszacowanie, czy stresor jest zagrażający /”stresujący”), 3) aktywacja procesów biologicznych wynikających z oceny stresora (np. aktywacja układu nerwowego) i 4) radzenie sobie (m.in. odpowiedzi poznawcze i behawioralne na stresujące wydarzenie).

Stres jako proces jest złożonym zjawiskiem zmiennym w czasie, zależnym od miejsca i osób uczestniczących. Aktywuje on substancje biochemiczne w układzie nerwowym, a także wywołuje nieprzyjemne (dystres) bądź przyjemne (ekscytacja) stany emocjonalne, które dodatkowo mogą przyczyniać się do zmian poziomu owych substancji biochemicznych w organizmie.

W sytuacji ostrego stresu użycie alkoholu jest rozumiane jako jedna ze strategii radzenia sobie z nim. Alkohol może służyć do zwiększenia przeżywania pozytywnych stanów emocjonalnych bądź obniżenia poziomu napięcia. Gdy poziom ostrego stresu narasta bądź przekształca się w stan permanentny, używanie alkoholu może przyjąć formę zachowania kompulsywnego lub stać się dominującą strategią radzenia się z daną sytuacją.

Przeprowadzono przegląd literatury, która odnosiła się do różnego typu modelu używania alkoholu oraz stresu. Wyselekcjonowano artykuły o charakterze badawczym, a następnie opisywane w nich grupy badawcze poddano metaanalizie.

Wyniki przeprowadzonych analiz były zaskakujące. Okazało się, że wzrastający czy obniżający się poziom subiektywnie odczuwanego stresu nie ma związku z używaniem alkoholu, ale ma wpływ na pojawianie się głodu alkoholowego. W przeciwieństwie do przewidywań, picie alkoholu miało znaczny pozytywny wpływ na obniżenie subiektywnie odczuwanego stresu. Efekt ten okazał się utrzymywać nie tylko w dniu użycia alkoholu, ale także w kolejnym. Może to sugerować, że koncepcja wiążąca wewnętrznie odczuwane napięcie i używanie alkoholu jest bardziej złożona niż pierwotnie się wydawało oraz obejmuje również ramy czasowe.

Wykazano ponadto, że często następująca po sobie sekwencja stres-alkohol przyczynia się do ukształtowania się u danej osoby motywacji (a z czasem do wzrostu tej motywacji) do sięgania po alkohol, by zredukować nieprzyjemne stany emocjonalne. Oznacza to również, że -teoretycznie – osoby uzależnione od alkoholu w okresach abstynencji będą bardziej narażone na przeżywanie głodów alkoholowych w sytuacjach subiektywnie odczuwanego stresu.

Wolkowicz N.R., Peltier M.R., Wemm S., MacLean R.R., Subjective stress and alcohol use among young adult and adult drinkers: Systematic review of studies using Intensive Longitudinal Designs, Drug and Alcohol Dependence Reports 3 (2022)100039

Fot. Adrian Swancar, Unsplash.com

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Wakacyjne grupy interpersonalne dla młodzieży

Grupy samopomocy – Wspólnota Anonimowych Seksoholików

Grupa ludzi trzymających się za ręce

Bliskie „mijania” i „spotkania” – zajęcia grupowe dla młodych dorosłych

Młodzież podczas warsztatów

Nabór do programu „Parasol” – nieodpłatne warsztaty dla młodzieży i rodziców

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.