Jedną z wielu konsekwencji uzależnienia od alkoholu może być psychoza alkoholowa. Pojawia się ona zarówno w stanie upojenia, przy nagłym odstawieniu alkoholu, jak i w okresie abstynencji. Podczas psychozy mogą występować omamy (najczęściej słuchowe, ale często dotyczą więcej niż jednego zmysłu), urojenia o charakterze paranoidalnym lub prześladowczym, nieprawidłowe rozpoznawanie osób, zaburzenia psychomotoryczne (pobudzenie bądź osłupienie) i afektu, czyli wahania nastroju. Osoba doświadczająca psychozy jest świadoma, ale świadomość ta bywa zaburzona.
Wystąpienie psychozy alkoholowej jest wynikiem toksycznego oddziaływania alkoholu i wydzielania toksyn w organizmie w procesie metabolizowania alkoholu. Powodują one postępujące uszkadzanie narządów wewnętrznych, zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej oraz awitaminozy, zwłaszcza odnosi się to do witamin z grupy B. Ponadto dochodzi o zmiany wrażliwości receptorów neuroprzekaźników, przede wszystkim dopaminy.
Ostra psychoza alkoholowa
Jedną z częściej występujących form psychozy alkoholowej jest ostra psychoza alkoholowa, czyli delirium tremens. Pojawia się, gdy osoba nagle przerwie okres intensywnego picia. Na początku odczuwa strach, drżenia i bezsenność. Z czasem pojawiają się iluzje, omamy i urojenia. Dodatkowo drżenia się utrzymują, zaburzony zostaje rytm sen-czuwanie. Niejednokrotnie w jego przebiegu mają miejsce napady padaczkowe i dochodzi do zaburzeń rytmu serca. Delirium tremens jest stanem zagrożenia życia i jego leczenie powinno przebiegać w szpitalu.
Przewlekła psychoza alkoholowa
W wyniku długoletniego picia alkoholu może rozwinąć się przewlekła psychoza alkoholowa, zwana również halucynozą alkoholową. Dominują w niej omamy słuchowe (początkowo są to proste dźwięki, które z czasem mogą przerodzić się w różnego rodzaju głosy i szepty) oraz urojenia prześladowcze. Ze względu na jej podobieństwo do schizofrenii ważnym jest odbycie konsultacji lekarskiej by przeprowadzić diagnozę. Szczególną formą zaburzeń psychotycznych w przebiegu uzależnienia od alkoholu jest zazdrość alkoholowa, czyli zespół Otella.
Zaburzenia psychotyczne mogą utrzymywać się do pół roku. W przypadku występowania objawów psychotycznych u osoby używającej alkoholu warto odbyć konsultację u lekarza psychiatry, ponieważ niejednokrotnie konieczne jest przynajmniej okresowe włączenie farmakoterapii, a w niektórych sytuacjach musi być ona kontynuowana przez lata. Konsultacja pozwala także wykluczyć inne zaburzenia bądź stany chorobowe.
Źródła:
ICD-10. Klasyfikacja zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania w ICD-10. Opisy kliniczne i wskazówki diagnostyczne, Uniwersyteckie Wydawnictwo Medyczne „Vesalius”, Instytut Psychiatrii i Neurologii, Kraków-Warszawa, 2000.
Psychoza alkoholowa: objawy i leczenie. Czym jest i ile trwa? (https://www.medme.pl/)
Fot. Camila Quintero Franco, Unsplash.com
Dodaj komentarz