Skip to main content
psychoza alkoholowa
18 września 2020

psychoza alkoholowaJedną z wielu konsekwencji uzależnienia od alkoholu może być psychoza alkoholowa. Pojawia się ona zarówno w stanie upojenia, przy nagłym odstawieniu alkoholu, jak i w okresie abstynencji. Podczas psychozy mogą występować omamy (najczęściej słuchowe, ale często dotyczą więcej niż jednego zmysłu), urojenia o charakterze paranoidalnym lub prześladowczym, nieprawidłowe rozpoznawanie osób, zaburzenia psychomotoryczne (pobudzenie bądź osłupienie) i afektu, czyli wahania nastroju. Osoba doświadczająca psychozy jest świadoma, ale świadomość ta bywa zaburzona.

Wystąpienie psychozy alkoholowej jest wynikiem toksycznego oddziaływania alkoholu i wydzielania toksyn w organizmie w procesie metabolizowania alkoholu. Powodują one postępujące uszkadzanie narządów wewnętrznych, zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej oraz awitaminozy, zwłaszcza odnosi się to do witamin z grupy B. Ponadto dochodzi o zmiany wrażliwości receptorów neuroprzekaźników, przede wszystkim dopaminy.

Ostra psychoza alkoholowa

Jedną z częściej występujących form psychozy alkoholowej jest ostra psychoza alkoholowa, czyli delirium tremens. Pojawia się, gdy osoba nagle przerwie okres intensywnego picia. Na początku odczuwa strach, drżenia i bezsenność. Z czasem pojawiają się iluzje, omamy i urojenia. Dodatkowo drżenia się utrzymują, zaburzony zostaje rytm sen-czuwanie. Niejednokrotnie w jego przebiegu mają miejsce napady padaczkowe i dochodzi do zaburzeń rytmu serca. Delirium tremens jest stanem zagrożenia życia i jego leczenie powinno przebiegać w szpitalu.

Przewlekła psychoza alkoholowa

W wyniku długoletniego picia alkoholu może rozwinąć się przewlekła psychoza alkoholowa, zwana również halucynozą alkoholową. Dominują w niej omamy słuchowe (początkowo są to proste dźwięki, które z czasem mogą przerodzić się w różnego rodzaju głosy i szepty) oraz urojenia prześladowcze. Ze względu na jej podobieństwo do schizofrenii ważnym jest odbycie konsultacji lekarskiej by przeprowadzić diagnozę. Szczególną formą zaburzeń psychotycznych w przebiegu uzależnienia od alkoholu jest zazdrość alkoholowa, czyli zespół Otella.

Zaburzenia psychotyczne mogą utrzymywać się do pół roku. W przypadku występowania objawów psychotycznych u osoby używającej alkoholu warto odbyć konsultację u lekarza psychiatry, ponieważ niejednokrotnie konieczne jest przynajmniej okresowe włączenie farmakoterapii, a w niektórych sytuacjach musi być ona kontynuowana przez lata. Konsultacja pozwala także wykluczyć inne zaburzenia bądź stany chorobowe.

Źródła:

ICD-10. Klasyfikacja zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania w ICD-10. Opisy kliniczne i wskazówki diagnostyczne, Uniwersyteckie Wydawnictwo Medyczne „Vesalius”, Instytut Psychiatrii i Neurologii, Kraków-Warszawa, 2000.

Psychoza alkoholowa: objawy i leczenie. Czym jest i ile trwa? (https://www.medme.pl/)

Fot. Camila Quintero Franco, Unsplash.com

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Wakacyjne grupy interpersonalne dla młodzieży

Grupy samopomocy – Wspólnota Anonimowych Seksoholików

Grupa ludzi trzymających się za ręce

Bliskie „mijania” i „spotkania” – zajęcia grupowe dla młodych dorosłych

Młodzież podczas warsztatów

Nabór do programu „Parasol” – nieodpłatne warsztaty dla młodzieży i rodziców

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.