Chroniczne, intensywne spożywanie alkoholu może prowadzić do wzmożonego bólu poprzez zmiany neurochemiczne i neuroplastyczne na wielu poziomach układu nerwowego. Podobne zmiany są uważane za podstawę bólu nocyplastycznego. Celem niniejszego badania było określenie, czy ból nocyplastyczny jest związany z piciem motywowanym bólem w zaburzeniach używania alkoholu (AUD).
Ból nocyplastyczny odnosi się do kategorii bólu, który został zdefiniowany jako ból wynikający z zaburzeń funkcji lub sygnałów w układzie nerwowym, co prowadzi do chronicznego bólu bez wyraźnej przyczyny tkankowej lub uszkodzenia strukturalnego. Jest to stosunkowo nowa kategoria wprowadzona do klasyfikacji bólu, aby lepiej zrozumieć i leczyć przewlekłe zespoły bólowe, które nie pasują do tradycyjnych kategorii bólu nocyceptywnego (spowodowanego bezpośrednio przez tkankowe uszkodzenie lub stan zapalny) lub neuropatycznego (spowodowanego uszkodzeniem lub dysfunkcją układu nerwowego).Ból nocyplastyczny charakteryzuje się zwykle jako ból przewlekły, często zmieniający się w intensywności i lokalizacji, bez wyraźnej przyczyny w badaniach obrazowych lub laboratoryjnych.
Ból nocyplastyczny i AUD – podłoże badania
Przewlekły ból może odgrywać ważną, lecz niedocenianą rolę w zaburzeniach związanych z używaniem alkoholu (AUD). Centralnym elementem rozwoju AUD jest negatywne wzmacnianie, gdzie z czasem głównym motywem używania alkoholu staje się łagodzenie nieprzyjemnych objawów. Przewlekły ból może intensyfikować procesy negatywnego wzmacniania w AUD. Alkohol posiada właściwości przeciwbólowe, jednak dotychczasowe badania dostarczyły mieszanych dowodów na temat zmniejszenia bólu przy różnych poziomach spożycia alkoholu.
Rosną dowody na klinicznie znaczącą, wzajemną zależność między przewlekłym bólem a AUD, z częstym współwystępowaniem obu stanów. Radzenie sobie z bólem jest także częstym powodem kontynuowania i zwiększania spożycia alkoholu w AUD, a niekontrolowany ból może prowadzić do nawrotu u osób w trakcie zdrowienia.
Mózgowe mechanizmy podejrzewane o zaangażowanie w ból nocyplastyczny pokrywają się z tymi zaangażowanymi w model choroby mózgu dotyczący uzależnienia. Ponieważ obszary mózgu zaangażowane w stres, negatywne emocje, nagrodę i funkcje wykonawcze są istotne zarówno dla AUD, jak i bólu nocyplastycznego, istnieje teoria, że ból nocyplastyczny może być unikalnie związany z piciem motywowanym bólem.
Celem niniejszego badania było ustalenie, czy ból nocyplastyczny jest unikalnie związany z piciem motywowanym bólem wśród osób z bólem i AUD. Drugim celem było opracowanie nowej skali do mierzenia picia motywowanego bólem.
Uczestnicy badania
Uczestnikami tego badania przekrojowego byli dorośli zmagający się z zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu (AUD). W rekrutacji udział wzięli pacjenci Centrum Medycznego Uniwersytetu Stanowego Ohio, Talbot Hall. Dane zbierane były między 27 lipca 2022 a 25 kwietnia 2023 roku.
Analizie poddano dane demograficzne dostarczone przez 128 uczestników: 46 kobiet (35,9%) oraz 82 mężczyzn (64,1%). Średnia wieku wynosiła 44,5 lat. Wszyscy poza jedną osobą spełniali kryteria ciężkiego zaburzenia związanego z używaniem alkoholu według DSM-5. 121 osób zgłosiło ból w co najmniej jednej części ciała. Najczęściej zgłaszano ból dolnego odcinka pleców (50,7%), ból brzucha (42,8%) i ból szyi (39,1%). Uczestnicy zgłaszający umiarkowane do ciężkich problemów poznawczych (myślenie lub pamięć), zmęczenie lub nieodświeżający sen liczono odpowiednio na 76 (56,3%), 91 (67,4%) i 101 (74,8%).
Wnioski z badania
W badaniu wśród osób z zaburzeniami używania alkoholu (AUD) i doświadczających bólu stwierdzono, że nocyplastyczny charakter bólu, czyli rozpowszechniony ból odczuwany w wielu regionach ciała, był powiązany z częstszym piciem alkoholu z motywacji bólowej. Ten związek utrzymywał się nawet po uwzględnieniu intensywności bólu, lęku i depresji, co sugeruje specyficzne powiązanie fenotypu bólu nocyplastycznego z piciem motywowanym bólem. Prawie 90% uczestników badania zgłaszało ból ciała, z czego 44% doświadczało bólu w czterech lub więcej regionach, a niemal 41% spełniało kryteria fibromialgii. Osoby z fibromialgią częściej piły alkohol z powodu bólu.
Dodatkowo praca wprowadziła nową skalę, PMDS, służącą do oceny picia motywowanego bólem, która wykazała silną strukturę, spójność i ważność konstruktu. PMDS była związana z rozpowszechnieniem i intensywnością bólu, gorszą jakością życia związaną z bólem oraz większym nasileniem AUD, niezależnie od czynników demograficznych i bez związku z lękiem i depresją.
Analiza wskazuje, że choć intensywność bólu jest silnie powiązana z PMDS, nie umniejsza to znaczenia bólu nocyplastycznego w kontekście picia motywowanego bólem. Wyniki sugerują, że ból nocyplastyczny może odgrywać kluczową rolę w mechanizmach AUD, co wspiera teorię dwukierunkowego związku między przewlekłym bólem a AUD oraz potrzebę dalszych badań nad tym zjawiskiem.
Osoby cierpiące na przewlekły ból pleców lub szyi są do dwóch razy bardziej narażone na rozwój AUD, a przewlekły ból zwiększa ryzyko nawrotu AUD oraz jest związany z zachowaniami samobójczymi wśród osób z AUD. Pomimo licznych dowodów łączących ból z AUD, brakuje badań, które by używały fenotypowania bólu do zrozumienia jego roli w AUD. Niniejsze badanie wskazuje, że ból nocyplastyczny, nawet po uwzględnieniu intensywności bólu, jest związany z częstszym piciem motywowanym bólem, sugerując, że różne typy bólu mogą różnie wpływać na AUD.
W kontekście badania, „picie motywowane bólem” odnosi się do sytuacji, w których osoby piją alkohol specjalnie, aby złagodzić doświadczany ból, fizyczny lub psychiczny. Autorzy badania wprowadzili również nową skalę oceny, mającą na celu zmierzenie, jak często ludzie sięgają po alkohol jako strategię radzenia sobie z bólem.
Źródło:
Nociplastic Pain and Pain-Motivated Drinking in Alcohol Use Disorder, 2024
Dodaj komentarz