Alkohol zawsze zostawia swój ślad. Osoby nadużywające alkoholu mają problemy nie tylko z wątrobą, trzustką, układem pokarmowym, ale także z prawidłowym funkcjonowaniem układu mięśniowo-kostnego. Spożywanie alkoholu w nadmiarze powoduje, że kości są bardziej podatne na złamania.
Mięśnie w niebezpieczeństwie
Badania wykazują, że częstość występowania dysfunkcji układu mięśniowo-szkieletowego, wynikających z przewlekłego nadużywania alkoholu przewyższa występowanie marskości wątroby. Nadmierne i długotrwałe picie może skutkować miopatią prowadzącą do osłabienia mięśni lub – wraz z postępowaniem choroby – do ich całkowitego zaniku. Utrata beztłuszczowej masy jest wieloczynnikowa, obejmuje zmiany macierzy metabolicznej, zapalnej i pozakomórkowej, które sprzyjają protolizie mięśni oraz zmniejszonej syntezie białek. Upijanie się niejednokrotnie prowadzi do rozwoju ostrego uszkodzenia mięśni – tzw. rabdomiolizy, a w konsekwencji do uszkodzenia nerek.
Wpływ nadmiernego spożycia alkoholu na wydolność wysiłkową i powrót do zdrowia jest cały czas systematycznie badany. Naukowcy przebadali grupę sportowców po wypiciu alkoholu. Mężczyźni mieli mniejszą wydolność kończyn dolnych. Badacze wykazali, że spożycie alkoholu po ćwiczeniach bezpośrednio przyczyniało się do spadku siły dynamicznej i statycznej wśród badanych.
Pacjenci z alkoholową chorobą wątroby charakteryzują się niższą wytrzymałością mięśniową.
Picie alkoholu osłabia kości
Badania wykazały, że nadużywanie alkoholu (regularne picie oraz jednorazowe upijanie się od czasu do czasu) może osłabiać kości i przyczyniać się do osteoporozy. Osoby spożywające nadmierne ilości alkoholu nie dostarczają sobie odpowiedniej ilości wapnia. Picie może też zmniejszać zapas tego minerału w organizmie. Alkohol zwiększa ryzyko niebezpiecznych upadków oraz złamań kości.
Nadmierne spożywanie alkoholu może być przyczyną:
- osteopenii, czyli zmniejszenia gęstości tkanki kostnej,
- klinicznego zmniejszenia masy kostnej. Szczególnie narażone są kości piętowe, kręgosłupa i stawu biodrowego,
- niedoboru wapnia, fosforanów i magnezu
- zaburzeń w wydzielaniu hormonów (kalacytonina, parathormon oraz hormonów płciowych)
- zwiększenia regulacji negatywnych regulatorów wzrostu mięśni szkieletowych
- zaburzeń przebudowy kości
Naukowcy podkreślają konieczność dalszych kontrolowanych badań nad wpływem alkoholu na układ mięśniowo-szkieletowy.
Źródło:
Alcohol research. Current Reviews, Binge Drinking: predictors, patterns and consequences, The Journal of the National Institute on Alcohol Abuse and alcoholism, Volume 39, Number 1/2018
Dodaj komentarz