Skip to main content
24 marca 2019

Konsekwencją nadmiernego spożycia alkoholu może być nie tylko złe samopoczucie fizyczne i psychiczne. Przedawkowanie alkoholu może powodować poważne komplikacje zdrowotne, a w niektórych wypadkach – prowadzić nawet do śmierci. Co nam grozi jeśli wypijemy za dużo? Kiedy dochodzi do przedawkowania alkoholu?

Przedawkowanie alkoholuO przedawkowaniu mówimy wtedy, gdy w krwiobiegu jest tak wysokie stężenie alkoholu, że obszary mózgu kontrolujące podstawowe funkcje podtrzymujące życie – oddychanie, funkcję pracy serca, termoregulację – zaczynają się „wyłączać”. Objawy przedawkowania alkoholu obejmują splątanie umysłowe, trudności w utrzymaniu świadomości, wymioty, drgawki, trudności w oddychaniu, bradykardię, nadmierną potliwość, stłumione reakcje, np. brak odruchu wymiotnego (który zapobiega udławieniu) i wyjątkowo niską temperaturę ciała. Przedawkowanie alkoholu może prowadzić do trwałego uszkodzenia mózgu, a nawet śmierci. Czynnikami znaczącymi są tu wiek, płeć, tolerancja na alkohol, tempo picia, przyjmowane leki (zwłaszcza z kategorii opioidów lub środków nasennych) czy też ilość oraz jakość spożytego jedzenia.

Kto jest narażony na przedawkowanie alkoholu?

Zasadniczo każda osoba, która zbyt szybko spożywa zbyt duże ilości alkoholu. Jednak szczególnie narażone na przedawkowanie alkoholu są osoby młode. Nastolatki poniżej 20. roku życia najczęściej wypijają około pięciu standardowych drinków podczas jednej okazji. Spożywanie tak dużych ilości alkoholu zmniejsza zdolność organizmu do rozkładania i eliminowania alkoholu z krwiobiegu. Co więcej, w przypadku ludzi młodych nawet nieznaczny wzrost stężenia alkoholu we krwi pogarsza koordynację i równowagę, wywołuje uczucie mdłości i osłabia zdolność osądu. Wtedy bardziej prawdopodobne stają się urazy wywołane upadkiem lub wypadkiem drogowym, zwiększa się ryzyko bycia ofiarą napaści seksualnej lub innego rodzaju agresji.

Krytyczne objawy i objawy przedawkowania alkoholu

– Umysłowe splątanie, osłupienie, otępienie
– Utrata przytomności lub niemożność wybudzenia
– Wymioty
– Drgawki
– Spowolniony oddech (mniej niż 8 oddechów na minutę)
– Nieregularny oddech (10 sekund lub więcej pomiędzy oddechami)
– Spowolnione tętno
– Nadmierna potliwość
– Stłumione reakcje, takie jak brak odruchu wymiotnego
– Wyjątkowo niska temperatura ciała, niebieskawy kolor skóry lub bladość

Co robić w przypadku przedawkowania alkoholu?

Nie należy wychodzić z założenia, że osoba, która przedawkowała alkohol, „prześpi się i wytrzeźwieje”. Stężenie alkoholu we krwi może się zwiększać nawet po utracie przytomności, ponieważ alkohol z żołądka i jelit nadal przedostaje się do krwiobiegu. W przypadku pojawienia się sygnałów ostrzegawczych należy działać szybko i wraz z pojawieniem się pierwszych objawów przedawkowania alkoholu należy wezwać pogotowie.

Podczas oczekiwania na przybycie pomocy medycznej bądź przygotowany na udzielanie informacji dotyczących rodzaju i ilości alkoholu, którą ta osoba wypiła. Zespół medyczny będzie dążył do uzyskania informacji na temat przyjmowanych przez tę osobę leków – zarówno na stałe, jak i w bezpośrednim kontakcie z alkoholem. Niezwykle ważne będzie również ustalenie wszelkich informacji dotyczących zdrowia osoby, która przedawkowała alkohol, między innymi alergii na leki czy schorzeń, na jakie cierpi.

W tym czasie nie pozostawiaj osoby nietrzeźwej bez opieki. Podtrzymuj ją na ziemi w pozycji siedzącej lub częściowo wyprostowanej, a nie na krześle. Jeśli osoba, która przedawkowała alkohol wymiotuje, zadbaj o to, by pochyliła się do przodu, aby zapobiec zadławieniu się. Jeśli osoba jest nieprzytomna lub leży, przekręć ją na jedną stronę z uchem skierowanym w stronę ziemi, aby zapobiec zadławieniu się. Zachowaj czujność, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim przyjaciołom i rodzinie.

Źródła:
„Alkohol a zdrowie”, rozdział III, PARPA
http://www.parpa.pl/index.php/badania-i-informacje-statystyczne/statystyki
https://www.niaaa.nih.gov/
https://pubs.niaaa.nih.gov/publications/AlcoholOverdoseFactsheet/Overdosefact.htm

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

„Droga do porozumienia z dzieckiem” – bezpłatny warsztat

Marzenia do spełnienia – warsztaty weekendowe

„Siła Proaktywności 4” – pomoc dla osób doznających przemocy i z problemem uzależnienia

Moje dziecko mnie złości – warsztaty dla rodziców

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.