Skip to main content

Tolerancja na stres i regulacja emocjonalna u osób z zaburzeniami używania alkoholu

28 września 2023

Młoda kobieta krzyczyZ dotychczasowych badań wynika, że niska tolerancja na stres może być powiązana ze słabą regulacją emocji, a co za tym idzie – przyczyniać się do używania alkoholu w celu radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Niewiele jednak wiadomo na temat zdolności tolerowania dystresu u osób cierpiących na zaburzenia związane z używaniem alkoholu (AUD) i jego związku z rozregulowaniem emocji. Celem omawianego badania było zbadanie związku między rozregulowaniem emocjonalnym a tolerancją na stres u osób pijących w sposób problemowy.

Znaczna część przeprowadzonych dotychczas badań pokazuje, że ważnym klinicznym korelatem tolerancji na stres jest problematyczne picie alkoholu. Wyniki wykazały, że niska tolerancja na stres może sprzyjać piciu w celu radzenia sobie z trudnościami. Zauważono jednocześnie, że w przypadku kobiet niska tolerancja na stres była powiązana z większą liczbą konsekwencji związanych ze spożyciem alkoholu.

Sugerowanym wyjaśnieniem związku między niższą tolerancją na stres a piciem alkoholu jest to, że niższy poziom tolerancji na stres może prowadzić do gorszej regulacji emocjonalnej, co z kolei zwiększa ryzyko nadmiernego picia alkoholu. Regulacja emocji rozumiana jest jako świadomość, akceptacja i rozumienie emocji, zdolność kontrolowania zachowań impulsywnych podczas doświadczania dystresu oraz stosowanie strategii adaptacyjnych w celu modulowania reakcji emocjonalnych. Co ważne, rozregulowanie emocjonalne jest dobrze poznanym i ważnym czynnikiem ryzyka rozwoju zaburzeń związanych z używaniem alkoholu, a także wskaźnikiem złych wyników leczenia.

Do tej pory jednak przeprowadzono ograniczoną liczbę badań oceniających tolerancję na stres u osób cierpiących na zaburzenia związane z używaniem alkoholu.

Materiały i metody

Niniejsze badanie przeprowadzono na grupie 227 osób, które przystąpiły do 8-tygodniowego ​​programu leczenia szpitalnego opartego na abstynencji prowadzonego w Warszawie. Średnia wieku uczestników badania wyniosła 43 lata.

Rozpoznanie AUD uzyskano na podstawie Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych i potwierdzono w Międzynarodowym Wywiadzie Neuropsychiatrycznym. Tolerancję na stres behawioralny oceniano za pomocą testu tolerancji bólu niedokrwiennego, a do oceny rozregulowania emocji zastosowano Skalę Trudności w Regulacji Emocji (DERS).

Jeśli chodzi o charakterystykę picia, uczestnicy zgłaszali, że problemów z piciem po raz pierwszy doświadczyli we wczesnej dorosłości (średnio 25. rok życia), a czas trwania abstynencji alkoholowej przed zakończeniem procedur badawczych wynosił około 2 miesiące. Procedury badawcze przeprowadzono w ciągu pierwszych dwóch tygodni po przyjęciu do leczenia. Biorąc pod uwagę nadreprezentację mężczyzn w programach leczenia uzależnień w Polsce, dużą część próby stanowili biali mężczyźni (85,2%).

Środki pomiaru tolerancji na stres i regulacji emocji

Jak wspomniano, w tym badaniu tolerancję na stres behawioralny oceniano za pomocą testu tolerancji bólu niedokrwiennego (IPT). W tej procedurze niedominujące ramię uczestnika unosi się nad sercem na 30 sekund, aby umożliwić odpływ krwi, po czym zakłada się mankiet do pomiaru ciśnienia krwi i napompowuje go do 200 mm Hg. Następnie uczestnicy wykonują ćwiczenia ściskania dłoni przez określony czas i poziom wysiłku, po czym są instruowani, aby je kontynuować, aż ból stanie się nie do zniesienia, ale nie dłużej niż 5 minut. Tolerancję na stres definiuje się jako liczbę sekund do wystąpienia tolerancji na ból po rozpoczęciu ćwiczenia uścisku dłoni. Ból fizyczny jest nierozerwalnie związany z towarzyszącymi mu negatywnymi stanami emocjonalnymi. Dlatego też, chociaż w niektórych badaniach miary tolerancji bólu wykorzystuje się jedynie w celu oceny bólu, w szerszych, holistycznych, konceptualizacjach tolerancję na ból uważa się za ustaloną miarę tolerancji na stres behawioralny. Co ważne, ocena bólu jako miary tolerancji na stres może być szczególnie odpowiednia w tej próbie, biorąc pod uwagę wysoką częstość występowania bólu fizycznego u osób z AUD i jego negatywny wpływ na przebieg zaburzenia.

Do oceny dysregulacji emocji wykorzystano polską wersję Skali Trudności w Regulacji Emocji (DERS). Wyższe wyniki w DERS wskazują na gorszą regulację emocji. W analizach uwzględniono czas trwania abstynencji alkoholowej przed zakończeniem procedur badawczych i objawy depresyjne, ponieważ zostały one silnie powiązane z objawami AUD, tolerancją bólu i rozregulowaniem emocji.

Wnioski z badań

Wykryto istotną ujemną korelację między rozregulowaniem emocjonalnym a tolerancją na stres oraz istotną dodatnią korelację między symptomatologią depresyjną a aleksytymią (brak umiejętności rozumienia, rozpoznawania i opisywania własnych emocji).

Badania sugerują, że osoby z niższą tolerancją na stres częściej stosują nieadaptacyjne strategie regulacji emocji (np. tłumienie, unikanie, rozmyślanie) i częściej angażują się w impulsywne, nieplanowane zachowania.

Wcześniejsze prace wykazały, że tolerancja na stres może przewidywać intensywne picie i wpływać na skutki związane z alkoholem (np. angażowanie się w ryzykowne zachowania związane z piciem). Ponadto, z piciem w celu radzenia sobie z negatywnymi emocjami wiąże się słabą regulację emocji, a także nietolerancję stresu. Jest prawdopodobne, że niska tolerancja na stres u osób z AUD może mieć szczególne, większe znaczenie kliniczne w porównaniu z osobami bez AUD, ponieważ AUD często towarzyszy wzmożonemu niepokojowi psychicznemu i somatycznemu, które są składnikami odstawienia alkoholu – zjawisko to nie występuje u osób pijących problematycznie bez diagnozy klinicznej.

Podsumowując, obecne badanie zapewnia wstępne wsparcie dla związku między niską tolerancją na stres a rozregulowaniem emocji w grupie klinicznej osób z AUD. Prace określające możliwe mechanizmy łączące rozregulowanie emocji i tolerancję na stres u osób z AUD stanowią owocny kierunek przyszłych badań.

Źródło:

Distress tolerance and emotional regulation in individuals with alcohol use disorder, 2023

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Ulotka informująca o webinarze o uzależnieniach

Współwystępowanie uzależnień i innych zaburzeń psychicznych – bezpłatny webinar

„Droga do porozumienia z dzieckiem” – bezpłatny warsztat

Marzenia do spełnienia – warsztaty weekendowe

Jak rozmawiać z dzieckiem o tym, co się dzieje w domu – warsztat dla rodziców

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.