Skip to main content

Doznawanie przemocy w dzieciństwie znacząco zwiększa ryzyko uzależnienia od alkoholu! Wyniki badań

15 listopada 2023

Chłopiec skulony pod ścianą a nad nim ojciec z pięściąDoznawanie przemocy w dzieciństwie zakłóca prawidłowy rozwój psychospołeczny oraz proces tworzenia osobowości. Zdarza się, że doznawanie przemocy w dzieciństwie prowadzi do zaburzeń osobowości, powodując zachowania antyspołeczne, borderline czy też zaburzenia narcystyczne. Z badań epidemiologicznych wynika jednocześnie, że każdy rodzaj nadużyć wobec dziecka znacząco zwiększa ryzyko uzależnienia od alkoholu, zarówno w okresie dojrzewania, jak i w wieku dorosłym.

Doświadczenia traumy wśród osób z uzależnieniem od alkoholu

Wśród osób z uzależnieniem doświadczenie traumy fizycznej w dzieciństwie potwierdza od 31% do 36% osób, emocjonalnej – od 21% do 46%, a seksualnej od ok. 10 % do 24%. Co istotne, w populacji ogólnej odsetki te są znacznie niższe i wynoszą 19% dla nadużyć fizycznych, 12% dla emocjonalnych i 5% dla seksualnych. Faktem jest zatem, że przemoc fizyczna, emocjonalna i seksualna w dzieciństwie dotyczy znacznie większego odsetka osób z uzależnieniem od alkoholu.

Celem omawianego badania było wyodrębnienie grup osób uzależnionych od alkoholu różniących się nasileniem przemocy fizycznej, emocjonalnej i seksualnej doznawanej przed 18. rokiem życia. Kolejnym krokiem było poszukiwanie różnic między wyodrębnionymi grupami w zakresie cech temperamentu i charakteru, sposobów radzenia sobie ze stresem, poziomu niepokoju, a także poziomu agresji.

Badaniu zostało poddanych 50 mężczyzn i 40 kobiet uzależnionych od alkoholu oraz objętych leczeniem odwykowym w warunkach stacjonarnych. Średnia wieku badanych wynosiła ok. 37 lat. Pośród badanych osób wyodrębniono dwie grupy w zależności od natężenia form nadużycia fizycznego, emocjonalnego i seksualnego. Badani, u których narażenie na przemoc fizyczną, emocjonalną i seksualną w dzieciństwie było większe, stanowili grupę pierwszą.

Doznawanie przemocy w dzieciństwie znacząco zwiększa ryzyko uzależnienia od alkoholu!

Szczegółowa analiza wyników uzyskanych od osób badanych z grupy pierwszej wskazała, iż posiadały one istotnie większą skłonność niż osoby z grupy drugiej do stosowania takich strategii radzenia sobie ze stresem, jak używanie alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych. Większe narażenie na przemoc w dzieciństwie wiązało się z tendencją do stosowania unikowego stylu radzenia sobie ze stresem oraz rzadszym wykorzystywaniem stylu zadaniowego.

Badani, u których narażenie na przemoc w dzieciństwie było większe, częściej poszukiwali nowości, unikali szkód oraz częściej charakteryzowały ich impulsywność, nieuporządkowanie, pesymizm, męczliwość i astenia. Co więcej, intensywniej reagowały na nowe bodźce, aktywniej poszukiwały stymulacji oraz posiadały niższy poziom tolerancji frustracji. Z drugiej strony, mają większą skłonność do zamartwiania się, pesymizmu, odczuwania stanów chronicznego zmęczenia i braku energii.

Jak twierdzą badacze, otrzymane wyniki pozwalają wnioskować, że osoby uzależnione od alkoholu, u których nasilenie przemocy fizycznej, emocjonalnej i seksualnej doświadczanej przed 18. rokiem życia było większe, mają większą skłonność do zrzucania odpowiedzialności za swoje zachowania i wybory na innych lub zewnętrzne okoliczności. Jednocześnie, są mniej pewne własnych długoterminowych celów i dążeń, a także brakuje im wypracowanych nawyków koniecznych do ich realizacji. W obliczu napotykanych problemów uważają się za mniej kompetentne, zaradne i efektywne. Większe nasilenie przemocy w dzieciństwie wiąże się również z niższym poziomem samoakceptacji, słabszą siłą woli, niższym poziomem wyrozumiałości oraz wrażliwości na uczucia i potrzeby innych osób.

Na podstawie wyników badania oraz analizy dostępnej literatury można wnioskować, że ocena stopnia narażenia w dzieciństwie na przemoc fizyczną, emocjonalną i seksualną u osób uzależnionych od alkoholu może być użyteczna podczas konstruowania indywidualnych planów terapii odwykowej, ponieważ pozwala przewidzieć, w jakich obszarach osobowości chorzy mogą mieć największe deficyty.

Źródło:

Cechy osobowości u osób uzależnionych od alkoholu w kontekście doświadczeń przemocy w dzieciństwie; Aneta Gerhant, Marcin Olajossy, II Klinika Psychiatrii i Rehabilitacji Psychiatrycznej UM w Lublinie, 2016

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Dłoń odmawia alkoholu

Czy istnieje bezpieczne picie?

Zestresowana kobieta opiera głowę na łokciach na biurku

Styl radzenia sobie ze stresem jako czynnik ryzyka wystąpienia zaburzeń związanych z używaniem alkoholu

Smutna kobieta siedzi na parapecie i patrzy przez okno

Alkohol a ryzyko samobójstw: nowe spojrzenie na zależności i możliwości prewencji

Różne ikony mediów społecznościowych

Media społecznościowe a na nawyki alkoholowe młodych ludzi

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.