Spożywanie alkoholu jest związane z występowaniem różnych typów nowotworów. Rak piersi jest jednak jedną z głównych przyczyn zgonów kobiet na całym świecie. Spożywanie alkoholu jest jednym z głównych czynników ryzyka zachorowania na raka piersi u kobiet. Co istotne, ponad połowa wszystkich nowotworów piersi jest spowodowana spożywaniem alkoholu.
Badania nad alkoholem w odniesieniu do zachorowalności na raka piersi objęły setki tysięcy kobiet. Istnieją dowody na to, że spożywanie już bardzo niewielkiej ilości alkoholu, tj. poniżej 10-15 gramów dziennie, prowadzi do podwyższonego ryzyka zachorowania na tę chorobę.
Alkohol a rak piersi – czynniki ryzyka
Na całym świecie rocznie wykrywa się ponad 2 mln nowych przypadków raka piersi. Rak piersi jest chorobą o etiologii obejmującej zarówno styl życia, jak i dietetyczne oraz hormonalne czynniki ryzyka. Wśród tych czynników spożycie alkoholu wiąże się ze znacząco podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka piersi.
Wiedza społeczeństwa na temat raka piersi spowodowanego alkoholem w kontekście ryzyka zachorowania na raka piersi niestety w dalszym ciągu jest niska. Podczas analizy prospektywnych badań zaobserwowano związek między całkowitym spożyciem alkoholu a zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka piersi. Po spożyciu 10 gram alkoholu dziennie, to ryzyko wzrastało o 10,5%. W przypadku kobiet po menopauzie ryzyko wzrastało aż o 11,1% z każdymi kolejnymi 10 gramami spożywanego alkoholu.
Jak często chorujemy?
Ogólna liczba zgonów spowodowanych rakiem piersi u kobiet i związanych z używaniem alkoholu wzrosła z 44 200 przypadków w 1990 r. do 56 800 w 2017 r. W 2017 roku także spożycie alkoholu stanowiło około 10% wszystkich zgonów z powodu raka piersi u kobiet na całym świecie. Wartość ta była wysoka w Europie Zachodniej, Ameryce Łacińskiej i Australazji. W większości krajów rozwijających się, w regionach Azji Południowej, Azji Środkowej i Karaibów, liczba przypadków raka piersi znacznie wzrosła. W niektórych krajach europejskich, w tym w Danii, Serbii i Luksemburgu, ilości występowania raka piersi były wysokie. Największe wartości tego wzrostu zaobserwowano jednak w Namibii, Sri Lance i Wietnamie. Z kolei w niektórych regionach zachorowalność na raka piersi u kobiet związana ze spożyciem alkoholu została znacznie zmniejszona. Największy spadek zaobserwowano w Ameryce Północnej.
Spożywanie alkoholu jest jednym z głównych znanych czynników ryzyka zachorowania na raka w Unii Europejskiej. Istnieje wiele czynników ryzyka rozwoju raka piersi. W badaniu kliniczno-kontrolnym przeprowadzonym w Polsce zaobserwowano istotne powiązania między niektórymi czynnikami ryzyka a rakiem piersi. Zdecydowanie zwiększone ryzyko wystąpienia raka gruczołu sutkowego u kobiet powodowała np. znaczna otyłość w porównaniu z kobietami z BMI < 30 . Ponadto spożywanie alkoholu przez kobiety poniżej 15. roku życia prowadziło do podwojenia ryzyka zachorowania na raka piersi.
Większość danych wskazuje, że spożywanie alkoholu znacząco zwiększa ryzyko guza gruczołu sutkowego zarówno u kobiet przed, jak i po menopauzie. Zwiększenie spożycia alkoholu bezwzględnie wiąże się ze wzrostem ryzyka zachorowania na raka piersi. Należy pamiętać, że różne sposoby i ilości spożywania alkoholu mogą mieć różny wpływ na rozwój raka piersi, niemniej jednak zawsze w przypadku spożywania alkoholu to ryzyko jest zdecydowanie większe.
Źródła:
Dodaj komentarz