Skip to main content
15 października 2023

Kobieta z różową wstążką na piersiSpożywanie alkoholu jest związane z występowaniem różnych typów nowotworów. Rak piersi jest jednak jedną z głównych przyczyn zgonów kobiet na całym świecie. Spożywanie alkoholu jest jednym z głównych czynników ryzyka zachorowania na raka piersi u kobiet. Co istotne, ponad połowa wszystkich nowotworów piersi jest spowodowana spożywaniem alkoholu.

Badania nad alkoholem w odniesieniu do zachorowalności na raka piersi objęły setki tysięcy kobiet. Istnieją dowody na to, że spożywanie już bardzo niewielkiej ilości alkoholu, tj. poniżej 10-15 gramów dziennie, prowadzi do podwyższonego ryzyka zachorowania na tę chorobę.

Alkohol a rak piersi – czynniki ryzyka

Na całym świecie rocznie wykrywa się ponad 2 mln nowych przypadków raka piersi. Rak piersi jest chorobą o etiologii obejmującej zarówno styl życia, jak i dietetyczne oraz hormonalne czynniki ryzyka. Wśród tych czynników spożycie alkoholu wiąże się ze znacząco podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka piersi.

Wiedza społeczeństwa na temat raka piersi spowodowanego alkoholem w kontekście ryzyka zachorowania na raka piersi niestety w dalszym ciągu jest niska. Podczas analizy prospektywnych badań zaobserwowano związek między całkowitym spożyciem alkoholu a zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka piersi. Po spożyciu 10 gram alkoholu dziennie, to ryzyko wzrastało o 10,5%. W przypadku kobiet po menopauzie ryzyko wzrastało aż o 11,1% z każdymi kolejnymi 10 gramami spożywanego alkoholu.

Jak często chorujemy?

Ogólna liczba zgonów spowodowanych rakiem piersi u kobiet i związanych z używaniem alkoholu wzrosła z 44 200 przypadków w 1990 r. do 56 800 w 2017 r. W 2017 roku także spożycie alkoholu stanowiło około 10% wszystkich zgonów z powodu raka piersi u kobiet na całym świecie. Wartość ta była wysoka w Europie Zachodniej, Ameryce Łacińskiej i Australazji. W większości krajów rozwijających się, w regionach Azji Południowej, Azji Środkowej i Karaibów, liczba przypadków raka piersi znacznie wzrosła. W niektórych krajach europejskich, w tym w Danii, Serbii i Luksemburgu, ilości występowania raka piersi były wysokie. Największe wartości tego wzrostu zaobserwowano jednak w Namibii, Sri Lance i Wietnamie. Z kolei w niektórych regionach zachorowalność na raka piersi u kobiet związana ze spożyciem alkoholu została znacznie zmniejszona. Największy spadek zaobserwowano w Ameryce Północnej.

Spożywanie alkoholu jest jednym z głównych znanych czynników ryzyka zachorowania na raka w Unii Europejskiej. Istnieje wiele czynników ryzyka rozwoju raka piersi. W badaniu kliniczno-kontrolnym przeprowadzonym w Polsce zaobserwowano istotne powiązania między niektórymi czynnikami ryzyka a rakiem piersi. Zdecydowanie zwiększone ryzyko wystąpienia raka gruczołu sutkowego u kobiet powodowała np. znaczna otyłość w porównaniu z kobietami z BMI < 30 . Ponadto spożywanie alkoholu przez kobiety poniżej 15. roku życia prowadziło do podwojenia ryzyka zachorowania na raka piersi.

Większość danych wskazuje, że spożywanie alkoholu znacząco zwiększa ryzyko guza gruczołu sutkowego zarówno u kobiet przed, jak i po menopauzie. Zwiększenie spożycia alkoholu bezwzględnie wiąże się ze wzrostem ryzyka zachorowania na raka piersi. Należy pamiętać, że różne sposoby i ilości spożywania alkoholu mogą mieć różny wpływ na rozwój raka piersi, niemniej jednak zawsze w przypadku spożywania alkoholu to ryzyko jest zdecydowanie większe.

Źródła:

Alcohol and breast cancer, 2022

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Ulotka informująca o webinarze o uzależnieniach

Współwystępowanie uzależnień i innych zaburzeń psychicznych – bezpłatny webinar

„Droga do porozumienia z dzieckiem” – bezpłatny warsztat

Marzenia do spełnienia – warsztaty weekendowe

Jak rozmawiać z dzieckiem o tym, co się dzieje w domu – warsztat dla rodziców

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.