Skip to main content
wiek inicjacji a picie rodziców
20 grudnia 2022

wiek inicjacji a picie rodzicówW 2007 roku przeprowadzono w Polsce badanie, z którego wynikało, że około 20% z 9 mln przebadanych osób poniżej 20. roku życia pochodzi z rodzin, w której przynajmniej jedno z rodziców nadużywa alkoholu lub jest uzależniona od tej substancji. Nadużywanie alkoholu albo tzw. nielegalnych substancji psychoaktywnych przez rodzica ma wieloobszarowy negatywny wpływ na przebieg życia rodzinnego i rozwój dzieci. Rozwijanie się w dysfunkcyjnym domu, doświadczanie różnych form przemocy fizycznej i psychicznej, może przyczynić się do wystąpienia około 20 zaburzeń psychicznych w dorosłości. W kontekście uzależnienia okazuje się, że prawie połowa dorosłych uzależnionych od alkoholu zgłasza fakt, że w ich rodzinie pochodzenia był problem nadużywania bądź uzależnienia w porównaniu z 9% w populacji ogólnej.

W opisywanym badaniu postawiono hipotezę, że osoby uzależnione od alkoholu pochodzące z rodzin z historią nadużywania albo uzależnienia przed jedno lub oboje rodziców sięgają po alkohol we wcześniejszym wieku niż ich rówieśnicy pochodzący z rodzin bez takowego problemu. W badaniu wzięły udział 294 osoby, w tym 57 kobiet. Wszystkie z tych osób musiały spełniać następujące warunki: być w wieku 18+; od ostatniego użycia alkoholu musiało minąć minimum 7 dni oraz rozpoznanie uzależnienia od alkoholu musiało postawić co najmniej dwóch niezależnych psychiatrów. Następnie, uczestników badania podzielono na podgrupy osób uzależnionych dorastających w rodzinie: bez problemu alkoholowego; z problemem alkoholowym dotyczącym matki; z problemem alkoholowym dotyczącym ojca; z problemem alkoholowym dotyczącym obojga rodziców.

Wyniki wskazują, że u kobiet uzależnionych od alkoholu inicjacja alkoholowa nastąpiła później niż u mężczyzn. Różnica ta miała istotność statystyczną w przypadku podgrupy osób wychowywanych w rodzinach z problemem alkoholowym dotyczącym obojga rodziców. Między kobietami z różnych podgrup nie było istotnych różnic dotyczących wieku inicjacji alkoholowej. Natomiast mężczyźni z rodzin, w których problem alkoholowy dotyczył obojga rodziców w istotnie statystycznie młodszym wieku pierwszy raz sięgnęli po alkohol niż mężczyźni z rodzin, w których problem alkoholowy nie występował. Ponadto, w przeprowadzonym badaniu potwierdziły się dane WHO wskazujące, że mężczyźni uzależnieni od alkoholu spożywają więcej alkoholu (w skali roku) niż kobiety uzależnione od tej substancji.

Ważną obserwacją pochodzącą z przeprowadzonego badania, potwierdzającą inne doniesienia, jest to, że prawdopodobieństwo uzależnienia od alkoholu wzrasta wraz z niższym wiekiem inicjacji alkoholowej. Posiadanie rodzica bądź rodziców z problemem alkoholowym nie jest czynnikiem determinującym późniejsze uzależnienie się dziecka od alkoholu. Niemniej można wysnuwać również wniosek, że wczesny wiek inicjacji alkoholowej dziecka świadczy o istnieniu dysfunkcji w rodzinie jego pochodzenia.

Źródło:

Berent D., Wojnar M., Does Parental Alcohol Use Influence Children’s Age at First Alcohol Intake? A Retrospective Study of Patients with Alcohol Dependence, Healthcare, 2021 Jul, 9(7):841.

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Oś jelito-wątroba-mózg i zaburzenia związane z alkoholem

Jak sen wpływa na spożywanie alkoholu przez młodzież i młodych dorosłych?

Picie alkoholu a ryzyko samobójstwa: analiza zależności z uwzględnieniem płci

Żel z białka serwatkowego – nowy sposób na leczenie kaca?

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.