Skip to main content
Załamany mężczyzna nad stołem w kasynie z pustym portfelem
10 kwietnia 2024

Uzależnienie od hazardu jest zaburzeniem zachowania charakteryzującym się zaabsorbowaniem i utratą kontroli nad graniem w gry hazardowe. Gra jest podejmowana mimo doświadczania negatywnych konsekwencji z nią związanych. Okazuje się jednak, że konsekwencje gry ponosi nie tylko osoba grająca, ale również jej najbliższe otoczenie.

Jeśli bliska osoba jest uzależniona od hazardu, odczuwać możemy zranienie, złość, smutek i frustrację, ale towarzyszy nam także chęć pomocy. Warto pamiętać, że kompulsywne uzależnienie od hazardu jest uleczalne. 

Jak pomóc osobie z uzależnieniem od hazardu?

Warto pamiętać, że ważnym aspektem terapii jest również współpraca z rodziną. Jej podstawowym celem jest zrozumienie istoty uzależnienia oraz wypracowanie wspólnej strategii przywrócenia równowagi w rodzinie. Członkowie rodzin będą się także uczyć jak racjonalnie, z pozycji dorosłego, komunikować się i motywować do sięgnięcia po pomoc.

Pierwszym krokiem jest prawidłowa komunikacja z osobą z uzależnieniem. Kluczowe jest używanie komunikatów „ja” i w ten sposób przekazywanie informacji na temat wpływu hazardu na życie twoje i całej rodziny. Mówiąc, trzymaj się faktów i własnych odczuć. Mimo że to trudne, postaraj się zachować spokój – nie oceniaj, nie krytykuj i nie obwiniaj. Unikaj wszelkich form moralizowania, oskarżeń i gróźb. Bądź cierpliwy i stanowczy, pamiętając, że pokonanie uzależnienia wymaga czasu i wysiłku. Uważnie obserwuj osobę z uzależnieniem i osoby w najbliższym otoczeniu pod kątem sygnałów mogących świadczyć o zaburzeniach depresyjnych czy myślach samobójczych.

Oprócz wspomnianych zasad komunikacji, przygotowując się do rozmowy z osobą z uzależnieniem od hazardu, warto pozyskać informacje o tym zaburzeniu i przyjrzeć się możliwościom leczenia. Następnie należy opowiedzieć o tym, jak uzależnienie od hazardu bliskiej osoby wpływa na ciebie i innych. Weź pod uwagę, że osoba z uzależnieniem od hazardu powinna mieć czas na podzielenie się swoimi problemami, aby móc się otworzyć, czując się przy tym komfortowo.

O czym jeszcze pamiętać?

  • Ponoszenie konsekwencji zachowań przez osobę z uzależnieniem. Twój bliski musi wziąć odpowiedzialność za swój problem. Dlatego nie należy go chronić przed  konsekwencjami jego zachowania. W związku z tym absolutnie nie płać za niego rachunków ani nie pożyczaj pieniędzy. Ponadto nie ukrywaj i nie usprawiedliwiaj zachowań wynikających z trwania w uzależnieniu. Pamiętaj, że ratowania osoby z uzależnieniem z kłopotów jedynie pogłębia zaburzenie i osłabia motywację do zmiany.
  • Propozycja innych form spędzania czasu. Postaraj się pomóc bliskiej osobie w zastąpieniu hazardu innymi zajęciami. Możesz złożyć propozycję ciekawych form spędzania czasu oraz czynnie uczestniczyć we wspólnych, interesujących przedsięwzięciach. Mogą to być np. różnego rodzaju aktywności fizyczne, poszukiwanie nowego hobby, udział w kursach rozwoju osobistego bądź inne formy relaksu.
  • Pomoc w rozwiązaniu problemów finansowych. Realną pomocą w tej sytuacji może być próba zachęcenia do spotkania z doradcą finansowym. Osoby takie posiadają specjalne kwalifikacje, by pomóc ludziom zarządzać finansami oraz długami.
  • Zachęta do uczestnictwa w grupach wsparcia. Osoby z uzależnieniem od hazardu często czują się samotne i nierozumiane przez otoczenie. Postaraj się zachęcić bliską osobę z problemem do uczestnictwa w specjalnych grupach wsparcia, gdzie będzie mogła podzielić się swoimi lękami, zmaganiami i pragnieniami. W tym bezpiecznym środowisku istnieje także możliwość pozyskania narzędzi do radzenia sobie z nałogowymi zachowaniami. Przeczytaj o Wspólnocie Anonimowych Hazardzistów.
  • Zachęcanie do podjęcia terapii. Terapia pomaga zmienić osobie z uzależnieniem przekonania na temat hazardu i nauczyć się, jak radzić sobie ze stresem. Nierzadko wskazana jest także farmakoterapia, ponieważ uzależnieniu mogą towarzyszyć innego rodzaju problemy ze zdrowiem psychicznym, np. depresja, lęk, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.

Istnieje również możliwość skorzystania z formy pomocy, jaką jest Wspólnota Haz-Anon, czyli grupy kobiet i mężczyzn, którzy zetknęli się z problemem hazardu swoich bliskich.

Źródła:

Strona internetowa Wspólnoty Anonimowych Hazardzistów

„Hazard i inne uzależnienia behawioralne : doniesienia z badań” pod redakcją Iwony Niewiadomskiej, Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Res Humanae”, Warszawa 2015

„Uzależnienia behawioralne”, Lidia Cierpiałkowska, Iwona Grzegorzewska, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2018

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Ulotka informująca o webinarze o uzależnieniach

Współwystępowanie uzależnień i innych zaburzeń psychicznych – bezpłatny webinar

„Droga do porozumienia z dzieckiem” – bezpłatny warsztat

Marzenia do spełnienia – warsztaty weekendowe

Jak rozmawiać z dzieckiem o tym, co się dzieje w domu – warsztat dla rodziców

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.