Skip to main content
Mężczyzna uprawia hazard online
13 września 2024

Z uzależnieniem od hazardu mamy do czynienia, gdy u danej osoby dochodzi do całkowitego zaabsorbowania i upośledzenia kontroli nad graniem, mimo doświadczania negatywnych konsekwencji. Z danych wynika, że problem ten dotyczy około 1-2% populacji ogólnej.

Pomoc w przypadku uzależnienia od hazardu można otrzymać w około120 placówkach na terenie całego kraju. W porównaniu do liczby instytucji zajmujących się leczeniem uzależnień (tysiące placówek), jest to zaledwie ułamek potrzeb. Co więcej, program terapii skoncentrowany na pomocy osobom z uzależnieniem od hazardu posiada ponad połowa wspomnianych placówek. Pozostałe pracują w oparciu o program leczenia osób z uzależnieniem od alkoholu.

Hazard w Polsce

Za osoby „grające” w badaniach przyjmuje się te, które zadeklarowały, że w ciągu ostatniego roku zagrały na pieniądze przynajmniej raz w jedną z gier z listy dziesięciu różnych gier. Z zebranych w 2019 roku danych wynika, że „niegrający” stanowili 62,9% ogółu Polaków w wieku 15+, zaś gracze na pieniądze 37,1%. W porównaniu z rokiem 2015 odsetek graczy wzrósł o 2,9 punktu procentowego.

Co piąta badana osoba grała w tylko jedną grę (21,0%). To o 4 punkty procentowe więcej niż we wcześniejszym badaniu sprzed 4 lat. Pozostali grali w dwie lub trzy gry (odpowiednio 10,7% i 3,8%). W stosunku do wcześniejszego badania odsetek graczy w tej grupie spadł zaledwie o 1 punkt procentowy. Można więc powiedzieć, że skala samego zjawiska wzrasta.

W co grają Polacy?

Prawie 1/3 najczęściej wybiera gry Totalizatora Sportowego (27,4,0%). W tej grupie jest też najwięcej tzw. heavy userów, czyli osób, które grają codziennie lub kilka razy w tygodniu. Drugie miejsce zajmują zdrapki (16,3,0%). Następnie loterie/konkursy SMS-owe (6,3%) oraz automaty do gier z tzw. niskimi wygranymi (3,8%).

Granie na pieniądze to zjawisko o dosyć szerokim społecznym zasięgu. Wynika głównie z popularności gier Totalizatora Sportowego. Pozostałe gry nie są tak popularne. W badaniu z 2019 roku częstość grania na pieniądze wśród ogółu Polaków nieco spadła. Najbardziej widoczne są zmiany w przypadku gier na automatach (liczba grających spadła z 31,4% do 8,8%). To prawdopodobnie efekt nowelizacji ustawy hazardowej z 2017 roku, która ograniczyła możliwość grania na pieniądze, m.in. na automatach z tzw. niskimi wygranymi.

Z danych wynika, że grają zarówno kobiety, jak i mężczyźni osoby z różnym poziomem wykształcenia, zróżnicowanych dochodach i miejscach zamieszkania. Jeśli chodzi o gry na pieniądze – w tym przypadku widoczne są pewne zależności. Graczami są częściej:

  • mężczyźni,
  • ludzie młodzi w wieku 18–34 lata,
  • mieszkańcy miast niż mieszkańcy wsi,
  • ludzie dobrze wykształceni,
  • zarabiający lepiej,
  • ludzie oceniający swoją sytuację materialną jako dobrą.

Źródło:

Raport z badań Fundacji Centrum Badania Opinii Społecznej: “Oszacowanie rozpowszechnienia oraz identyfikacja czynników ryzyka i czynników chroniących hazardu i innych uzależnień behawioralnych – edycja 2018/2019”

„Hazard i inne uzależnienia behawioralne : doniesienia z badań” pod redakcją Iwony Niewiadomskiej, Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Res Humanae”, Warszawa 2015

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Dwoje dzieci z tabletami z rękach

Zaburzenia używania Internetu – definicja i skala zjawiska

Gracz przed monitorem na ciemnym tle

Zaburzenia związane z graniem – definicja i skala zjawiska

Mężczyzna uprawia hazard online

Hazard w Polsce i na świecie – skala zjawiska

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.