Skip to main content
Mała dziewczynka gra w gry wideo
11 kwietnia 2024

Jednym z podstawowych objawów związanych z uzależnieniem od grania w gry wideo jest poświęcanie większości czasu na granie lub inne aktywności z tym związane – np. fantazjowanie o graniu, myślenie o przebiegu gry, układanie strategii, itp. Wzrasta wewnętrzne napięcie związane z graniem, pojawia się irytacja, zmienność nastroju i nasilenie negatywnych emocji.

Kryteria diagnostyczne uzależnienia od gier wideo

Według propozycji zawartej w DMS-5 możliwe jest wyodrębnienie 9 prawdopodobnych kryteriów diagnostycznych uzależnienia od gier. Jeżeli w ciągu ostatnich 12 miesięcy wystąpiło przynajmniej 5 z nich – warto przyjrzeć się tematowi uważniej. Jakie to kryteria?

  1. Zaabsorbowanie graniem.
  2. Symptomy odstawienia (gdy gra nie jest możliwa).
  3. Potrzeba coraz większego angażowania się w granie (zwiększenie tolerancji).
  4. Nieudane próby przejęcia kontroli nad graniem.
  5. Angażowanie się w granie mimo występowania negatywnych konsekwencji.
  6. Oszukiwanie (rodziny, terapeutów) na temat grania.
  7. Utrata zainteresowania innymi aktywnościami, np. spotkaniami z przyjaciółmi, pasji.
  8. Granie staje się sposobem na ucieczkę od problemów lub metodą regulowania nastroju.
  9. Pojawia się ryzyko utraty relacji czy pracy.

Jakie są objawy uzależnienia od gier?

Możemy je również podzielić na kilka kategorii.

Objawy psychiczne, czyli wspomniane wzrastające napięcie i towarzyszące mu nasilenie negatywnych emocji, a w konsekwencji nawet zachowania agresywne. Irytacja, rozdrażnienie, wzrost napięcia i lęku społecznego.

Objawy fizyczne to ignorowanie biologicznych potrzeb, problemy ze snem, halucynacje słuchowe, problemy z cerą, stawami, mięśniami oraz urazy na skutek przeciążenia ścięgien (np. nadgarstka).

Objawy społeczne to między innymi nieobecności w szkole czy pracy, zaniedbywanie obowiązków i niewywiązywanie się ze zobowiązań, a także obniżanie jakości relacji interpersonalnych.

Pojawiają się także symptomy behawioralne, czyli np. kradzież pieniędzy na zakup nowych gier czy aktywności w automatach.

Proces uzależniania od Internetu odbywa się stopniowo. Jest to swego rodzaju spirala. Czynniki ryzyka prowadzą do rozwoju patologicznych symptomów, a te z kolei nasilają czynniki ryzyka. Uzależnienie prowadzi do pojawienia się negatywnych konsekwencji wzmacniających te objawy do tego stopnia, że niezbędna jest profesjonalna pomoc.

Konsekwencje uzależnienia od gier

To przede wszystkim utrata zainteresowań i rezygnacja z codziennych obowiązków. Poza tym zaniedbywanie relacji z innymi osobami i coraz częstsze konflikty. Pojawiają się kłamstwa na temat czasu spędzanego na graniu i wszystkiego, co z grami się wiąże. Osoby z uzależnieniem często mówią również o skróceniu czasu spania, zaburzeniu dobowej aktywności organizmu, pojawiają się u nich objawy depresyjne, zaburzenia lękowe oraz objawy ADHD. Udowodniono także fizyczne i psychiczne konsekwencje grania, takie jak nietrzymanie moczu i kału, moczenia nocne, padaczka fotogenna, halucynacje, bóle nadgarstków, szyi i łokci oraz zespół wibracyjny układu ręka-ramię.

Istnieją dowody na współwystępowanie uzależnienia od gier z innymi uzależnieniami, zarówno behawioralnymi (np. zaburzenia korzystania z Internetu czy zaburzenie związane z hazardem), jak i substancjalnymi np. nikotyny lub kofeiny.

Źródła:

„Uzależnienia behawioralne”, Lidia Cierpiałkowska, Iwona Grzegorzewska, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2018

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Mężczyzna nad laptopem z kartą kredytową w ręku

Objawy kompulsywnego kupowania

Zbliżenie na automat do gry

Objawy uzależnienia od hazardu

Laptop z której wychodzi ręka chcąca złapać małą dziewczynkę

Objawy zaburzeń korzystania z Internetu

Mała dziewczynka gra w gry wideo

Uzależnienie od gier komputerowych – objawy

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.