Korzystanie z mediów cyfrowych jest w dzisiejszych czasach oczywiste i naturalne. Trudno wyobrazić sobie całkowitą rezygnację z telefonu czy komputera, jednak warto mieć świadomość, że ich nadużywanie może nieść za sobą negatywne konsekwencje.
Możemy mówić o skutkach bezpośrednich, personalnych, czyli dotykających osoby z zaburzeniem używania technologii. To kwestie jej zdrowia fizycznego, psychicznego, zaniedbywania obowiązków, pogorszenia relacji, wyczerpania zasobów finansowych, a nawet konfliktów z prawem. Skutki pośrednie to wszystkie te konsekwencje, jakich doświadczają rodzina lub przyjaciele, a także najbliższe otoczenie. I wreszcie skutki trzeciorzędne, czyli te koszty, które ponosi społeczeństwo czy dana społeczność lokalna. W każdym z tych ujęć mogą to być skutki społeczne, moralne, duchowe, intelektualne, finansowe czy prawne.
Konsekwencje bezpośrednie
Zostając przy konsekwencjach bezpośrednich, a więc tego, jakie mogą być skutki problemowego korzystania z technologii dla konkretnej osoby, wskazuje się:
- Konsekwencje fizyczne i fizjologiczne. Związane są bezpośrednio z formą aktywności. W przypadku siedzenia przy komputerze mogą być to bóle kręgosłupa czy problemy ze wzrokiem. Wymienia się także problemy ze snem, odżywianiem, a nawet – na skutek nadmiernej ekspozycji na promieniowane – zmiany w strukturze komórek i tkanek. Zwłaszcza u osób najmłodszych, których ciało dopiero rośnie, rozwija się i kształtuje.
- Skutki psychologiczne. Problemowe korzystanie z technologii może prowadzić do zaburzeń osobowości. W przypadku braku dostępu do technologii pojawiają się często reakcje agresywne i stany depresyjne. Ale wśród skutków psychologicznych wymienia się także postępującą izolację towarzyską, problemy z komunikacją, zacieranie granicy pomiędzy światem rzeczywistym a wirtualnym, rozregulowanie cyklu okołodobowego, zaburzenia kontroli popędów, zaburzenia koncentracji, uwagi i sprawności myślenia, lęki, nienaturalne zaspokajanie potrzeb.
- Konsekwencje moralne, często związane z tym, co w sieci można znaleźć, a więc serwisy pornograficzne, informacje na temat sekt religijnych, materiałów wybuchowych, treści związane z narkotykami.
- Skutki społeczne. To wspomniane już osłabienie relacji międzyludzkich, pojawianie się konfliktów, izolacja, brak zaangażowania, mniejsza aktywność we wszystkich obszarach poza siecią, zmiana statusu w grupie rówieśniczej.
- Konsekwencje intelektualne. To przede wszystkim bezkrytyczna wiara w możliwości urządzeń cyfrowych i w treści, których dostarczają. Młodzi ludzie tracą umiejętność oddzielania treści wartościowych od tych mniej cennych. Szybki napływ informacji powoduje utratę zdolności racjonalnej selekcji.
- Skutki finansowe. To kupowanie nowego sprzętu, aplikacji, udoskonaleń. A w szerokiej perspektywie – koszty leczenia czy terapii.
Źródło:
„Uzależnienia technologiczne wśród dzieci i młodzieży. Teoria, profilaktyka, terapia – wybrane zagadnienia”, Ewa Krzyżak-Szymańska, Minister Zdrowia, KBPN, Kraków 2018
Dodaj komentarz