Skip to main content
Mężczyzna za laptopem
11 lipca 2024

Kompulsywne zachowanie seksualne pociąga za sobą straty w wielu obszarach życia. Co więcej, konsekwencje tego zaburzenia odczuwa jej najbliższe otoczenie – przede wszystkim partner czy partnerka oraz rodzina. Paradoksalnie największe straty odczuwa początkowo właśnie w seksie. Staje się on mechaniczny, przestaje przynosić satysfakcję.

Kompulsywne zachowanie seksualne to „błędne koło”, z którego trudno się wyrwać. Aby odczuwać zadowolenie ze współżycia i zaspokojenie, potrzebne są coraz to nowe bodźce. Osoba z tym zaburzeniem chce więcej, mocniej, wciąż w nowy sposób, to z kolei wymaga nakładów – czasu, energii i niejednokrotnie pieniędzy. Powoli pojawiają się trudności finansowe, problemy w pracy, w związku i zdrowotne.

Jakie mogą być konsekwencje kompulsywnych zachowań seksualnych?

  1. Finansowe – utrata pracy, zaciąganie długów, płacenie szantażystom, wydawanie pieniędzy na spotkania z przypadkowymi partnerami/kami, pornografia.
  2. Związkowe – kłótnie, separacje, rozstanie.
  3. Relacyjne – zaniedbywanie przyjaciół, zrywanie znajomości, unikanie znajomych ze względu na opinię.
  4. Społeczne – odrzucenie, izolacja, potępienie z powodu np. aborcji czy prowadzenia podwójnego życia.
  5. Psychologiczne – poczucie winy, wstydu, coraz bardziej negatywny obraz siebie.
  6. Zdrowotne – urazy, choroby przenoszone drogą płciową, w tym potencjalnie śmiertelne, jak AIDS.

Należy jednak mieć świadomość, że oprócz konsekwencji doświadczanych bezpośrednio, zaburzenie to nie jest tylko prywatną sprawą. Razem z osobą z tym zaburzeniem cierpi przede wszystkim partner/partnerka. Wraz z rozwojem kompulsywnych zachowań seksualnych osoba dotknięta tym zaburzeniem oddala się, zamyka, przestaje dbać o swoją „drugą połówkę”. Jej myśli skupione są na aktywności seksualnej, a nie na uczuciach czy potrzebach drugiej osoby. Poczucie winy i wstydu sprawia, że cierpią także inne relacje – zawodowe, przyjacielskie, rodzinne.

W przypadku pojawienia się symptomów kompulsywnych zachowań seksualnych – u siebie lub osoby bliskiej – warto rozważyć konsultację z terapeutą i podjęcie działań. Może to być terapia lub udział w spotkaniach grupy Anonimowych Seksoholików. Jeśli osoba bliska ma problem, to oprócz nakłaniania jej do podjęcia leczenia, warto zadbać o siebie. Nie godząc się na złe traktowanie, przestając chronić i kryć osobę z tym zaburzeniem − pozwalasz jej doświadczyć konsekwencji swojego zachowania. Ponosząc straty w różnych obszarach, osoba może uświadomić sobie problem i często w ten sposób właśnie znaleźć motywację do walki z uzależnieniem.

Źródła:

Gdy seks staje się problemem”, Marta Kołacka, Fundacja ETOH, Warszawa 2013

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Dwoje dzieci z tabletami z rękach

Zaburzenia używania Internetu – definicja i skala zjawiska

Gracz przed monitorem na ciemnym tle

Zaburzenia związane z graniem – definicja i skala zjawiska

Mężczyzna uprawia hazard online

Hazard w Polsce i na świecie – skala zjawiska

Smutna kobieta przy stole do ruletki. Uzależnienie od hazardu

Uzależnienie od hazardu – diagnoza

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.