Przejdź do treści głównej

Marihuana i alkohol wśród polskiej młodzieży i młodych dorosłych – ESPAD 2024

Alkohol i marihuana na białym tle
4 marca 2025

Wśród polskiej młodzieży marihuana jest jedną z najczęściej używanych substancji psychoaktywnych. Z danych wynika, że 13,5 proc. 15- i 16-latków oraz 36,7 proc. 17- i 18-latków przyznało się do jej używania przynajmniej raz w życiu.

Badania dotyczące używania substancji psychoaktywnych wśród młodzieży i młodych dorosłych w Polsce przeprowadzono w ramach projektu ESPAD. Jest on częścią międzynarodowego badania na temat spożycia alkoholu i narkotyków wśród nastolatków w różnych krajach. Raport ESPAD 2024 dostarcza najnowszych danych na temat tendencji związanych z używaniem marihuany i innych substancji wśród polskiej młodzieży.

Badanie zostało przeprowadzone na próbie uczniów szkół średnich oraz młodych dorosłych w wieku 17-18 lat. Raport opublikowano w 2024 roku, a wyniki stanowią cenną podstawę do dalszych analiz i działań prewencyjnych.

Marihuana w życiu polskiej młodzieży

Marihuana staje się coraz bardziej powszechną używką wśród młodych ludzi. Warto jednak zauważyć, że używanie marihuany w ciągu ostatnich 30 dni przed samym badaniem, wynosiło 55,2 proc. w grupie młodszych uczniów. Z kolei wśród starszych oraz 62,8 proc. Odnotowano wysoką liczbę badanych, którzy zadeklarowali, że nigdy nie sięgnęli po marihuanę. To wskazuje na rosnącą grupę młodych ludzi, którzy stronią od tej substancji. 8 proc. młodszych uczniów i 7,3 proc. starszych sięgało po nią co najmniej 10 razy w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Marihuana i alkohol wśród młodych

Jednak to nie koniec, ponieważ aż 67,7 proc. z tych, którzy regularnie używają marihuany, łączy ją z alkoholem. Taki sposób konsumpcji może prowadzić do niebezpiecznych wzorców picia i palenia, sprzyjających poszukiwania mocniejszych doznań oraz większego spożycia alkoholu.

Warto również zauważyć, że raport ESPAD wskazuje na pewną tendencję w zmianach w konsumpcji substancji psychoaktywnych. W ostatnich latach obserwujemy stopniowe zmniejszenie się odsetka osób używających alkoholu na rzecz marihuany i innych substancji.

Marihuana, szczególnie w połączeniu z alkoholem, może prowadzić do niebezpiecznych zachowań społecznych. Używanie marihuany wspólnie z alkoholem często wiąże się z postrzeganiem takich zachowań jako bardziej akceptowalnych w kręgach rówieśniczych. Połączenie obu substancji zwiększa ryzyko uzależnienia, co może prowadzić do trudniejszych problemów zdrowotnych w przyszłości.

Takie dane powinny stanowić sygnał do intensyfikacji działań profilaktycznych oraz edukacyjnych, które mogą pomóc w redukcji ryzyka nadużywania substancji psychoaktywnych wśród młodych ludzi w Polsce.

Źródło: Raport ESPAD

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Ręce spięte kajdankami czarno-białe

Cykl debat i konferencji pt. „Uzależnienia XXI wieku”

Grupa młodych ludzi w podskoku na tle nieba

Bezpłatne wsparcie dla młodych dorosłych eksperymentujących z substancjami i ich bliskich. Ostatnie wolne miejsca!

Nieśmiała dziewczyna chowa się za żółtą książką w szkole

Trening kompetencji psychospołecznych dla dzieci nieśmiałych już w marcu!

Grupa dzieci ze smartfonami na tle jasnej ściany

„Loguj się z głową”. Program dla szkół Fundacji Dzieci Rodzice Szkoła

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.