LSD jest najczęściej stosowaną substancją o działaniu halucynogennym na świecie. To półsyntetyczna substancja, będąca pochodną kwasu lizergowego, który jest składnikiem alkaloidów ergolinowych występujących naturalnie w sporyszu (przetrwalniki grzyba buławinki czerwonej – Claviceps purpurea, będącego pasożytem zbóż i traw). LSD działanie zawdzięcza aktywacji receptora 5-HT2A, należącego do rodziny receptorów serotoninowych.
LSD jest jedną z najbardziej aktywnych substancji psychodelicznych o działaniu halucynogennym – pierwsze efekty pojawiają się już przy dawce 25 µg. Cechą wspólną substancji halucynogennych jest powstawanie omamów i iluzji. To jednocześnie wiele innych „doznań”, nierzadko trudnych do opisania. Chodzi o odczucia mistyczne, metafizyczne, nadzwyczajny spokój, ład i zrozumienie percepcji świata. Towarzyszą temu zaburzenia percepcji zmysłowej – zniekształcenie kształtów, intensywność doznań, w tym odbierania kolorów, a także wrażliwość na bodźce. Pod wpływem LSD ma miejsce także zmienione odczuwanie czasu i przestrzeni.
LSD – działanie
Główny mechanizm działania halucynogenów psychodelicznych opiera się na aktywacji receptora 5-HT2A, należącego do rodziny receptorów serotoninowych. Występują one przede wszystkim w obrębie kory mózgowej (zwłaszcza w części przedczołowej) oraz w strukturach podkorowych. Halucynogeny klasyczne, na skutek aktywacji tych receptorów, powodują wzrost wydzielania glutaminianu w korze przedczołowej. Kora przedczołowa jest zaangażowana w kontrolowanie wyższych procesów poznawczych i emocjonalnych oraz poczucie samoświadomości.
Na skutek przyjmowania psychodelików zachodzi filtrowanie informacji sensorycznych, co prawdopodobnie zapobiega nadmiernemu dostawaniu się sygnałów do kory przedczołowej. Inna z hipotez jednak zakłada, że „psychodeliki mogą zaburzać filtrowanie wzgórzowe za pośrednictwem receptorów 5-HT2A zlokalizowanych w różnych częściach pętli, co skutkuje „przeładowaniem” kory informacją zwrotną, a co za tym idzie dezintegracją korowo-korowej aktywności neuronalnej. W konsekwencji może to powodować zwiększoną percepcję bodźców czuciowych, zaburzenia poznawcze oraz charakterystyczne poczucie zaniku granic własnego ‘ja’”.
Źródła:
LSD https://sin.org.pl/substancje/lsd/
„Haj, czyli jak nie szkodzić sobie i innym”, Damian „Mestosław” Sobczyk, Bartek Przybyszewski, Wydawnictwo Altenberg, Warszawa 2022
„Molekularne podstawy działania wybranych substancji psychoaktywnych”, Łukasz Bijoch, Martyna Pękała, Anna Beroun, https://postepybiochemii.ptbioch.edu.pl/index.php/PB/article/download/376/779/3397
Dodaj komentarz