Skip to main content
Jazda na rowerze po LSD. Działanie psychodeliczne
9 czerwca 2024

LSD jest najczęściej stosowaną substancją o działaniu halucynogennym na świecie. To półsyntetyczna substancja, będąca pochodną kwasu lizergowego, który jest składnikiem alkaloidów ergolinowych występujących naturalnie w sporyszu (przetrwalniki grzyba buławinki czerwonej – Claviceps purpurea, będącego pasożytem zbóż i traw). LSD działanie zawdzięcza aktywacji receptora 5-HT2A, należącego do rodziny receptorów serotoninowych.

LSD jest jedną z najbardziej aktywnych substancji psychodelicznych o działaniu halucynogennym – pierwsze efekty pojawiają się już przy dawce 25 µg. Cechą wspólną substancji halucynogennych jest powstawanie omamów i iluzji. To jednocześnie wiele innych „doznań”, nierzadko trudnych do opisania. Chodzi o odczucia mistyczne, metafizyczne, nadzwyczajny spokój, ład i zrozumienie percepcji świata. Towarzyszą temu zaburzenia percepcji zmysłowej – zniekształcenie kształtów, intensywność doznań, w tym odbierania kolorów, a także wrażliwość na bodźce. Pod wpływem LSD ma miejsce także zmienione odczuwanie czasu i przestrzeni.

LSD – działanie

Główny mechanizm działania halucynogenów psychodelicznych opiera się na aktywacji receptora 5-HT2A, należącego do rodziny receptorów serotoninowych. Występują one przede wszystkim w obrębie kory mózgowej (zwłaszcza w części przedczołowej) oraz w strukturach podkorowych. Halucynogeny klasyczne, na skutek aktywacji tych receptorów, powodują wzrost wydzielania glutaminianu w korze przedczołowej. Kora przedczołowa jest zaangażowana w kontrolowanie wyższych procesów poznawczych i emocjonalnych oraz poczucie samoświadomości.

Na skutek przyjmowania psychodelików zachodzi filtrowanie informacji sensorycznych, co prawdopodobnie zapobiega nadmiernemu dostawaniu się sygnałów do kory przedczołowej. Inna z hipotez jednak zakłada, że „psychodeliki mogą zaburzać filtrowanie wzgórzowe za pośrednictwem receptorów 5-HT2A zlokalizowanych w różnych częściach pętli, co skutkuje „przeładowaniem” kory informacją zwrotną, a co za tym idzie dezintegracją korowo-korowej aktywności neuronalnej. W konsekwencji może to powodować zwiększoną percepcję bodźców czuciowych, zaburzenia poznawcze oraz charakterystyczne poczucie zaniku granic własnego ‘ja’”.

Źródła:

LSD https://sin.org.pl/substancje/lsd/

„Haj, czyli jak nie szkodzić sobie i innym”, Damian „Mestosław” Sobczyk, Bartek Przybyszewski, Wydawnictwo Altenberg, Warszawa 2022

„Molekularne podstawy działania wybranych substancji psychoaktywnych”, Łukasz Bijoch, Martyna Pękała, Anna Beroun, https://postepybiochemii.ptbioch.edu.pl/index.php/PB/article/download/376/779/3397

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Mefedron rozsypany na wadze. Jak działa mefedron?

Jak działa mefedron?

Działanie benzodiazepin polega na bezpośrednim wpływie na OUN. Na zdjęciu kobieta leży na stole i patrzy na tabletki

Działanie benzodiazepin

Na zdjęciu suszony mak. Działanie morfiny polega na bezpośrednim oddziaływaniu na ośrodkowy układ nerwowy

Działanie morfiny

Kobieta podparta na stole patrzy na strzykawkę i proszek i myśli o tym, jak działa heroina

Jak działa heroina?

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.