
Okres wakacyjny charakteryzujący się słoneczną pogodą, wysokimi temperaturami i długimi dniami, stanowi doskonałą okazję do spędzenia większej ilości czasu na powietrzu w otoczeniu bliskich i przyjaciół. Dość często organizujemy przyjęcia, grille oraz w spontaniczny sposób udajemy się do restauracji bądź korzystamy z kąpieli wodnych. Tym przyjemnościom nierzadko towarzyszy alkohol w mniejszych lub większych ilościach. O co należy zadbać, by nie popsuł on wakacji, a zdrowie własne i bliskich podlegało należytej ochronie.
Uwaga na wodne kąpiele!
W miesiącach wakacyjnych liczba utonięć jest zdecydowanie wyższa niż w jakimkolwiek innym okresie. Powodem tego często bywają kąpiele w akwenach wodnych pod wpływem alkoholu. Według badań przeprowadzonych przez Centers for Disease Control and Prevention (CDC), ponad 30 % wszystkich utonięć wiąże się ze stężeniem alkoholu we krwi wynoszącym 0,10% lub wyższym. Alkohol sprzyja podejmowaniu zwiększonego ryzyka, co powoduje często nadmierne oddalenie się od brzegu bądź rozwinięcie się hipotermii, na skutek zbyt dużego wychłodzenia organizmu. Odpowiedzialnością warto wykazać się nawet w basenie i nie wchodzić do niego będąc pod wpływem alkoholu.
Żeglowanie pod kontrolą
Alkohol jest także jednym z czynników przyczyniających się do śmiertelnych wypadków na łodziach. W tym przypadku CDC szacuje, że 27% zgonów z udziałem łodzi, skuterów wodnych i innych form transportu wodnego dotyczy osób ze stężeniem alkoholu wynoszącym 0,10% lub wyższym. Ryzyko poniesienia śmierci w wypadku na łodzi przez osobę pod wpływem alkoholu jest 14 razy wyższe niż u osoby trzeźwej prowadzącej łódź. Ważne zatem pamiętać, że prawdopodobieństwo śmiertelnego wypadku wzrasta już nawet po wypiciu pierwszego drinka. Alkohol może osłabiać osąd, równowagę oraz widzenie i czas reakcji żeglarza. Może również zwiększać zmęczenie i podatność na skutki zanurzenia w zimnej wodzie.
Kierowco uważaj na drodze!
Wakacje to jedne z najniebezpieczniejszych okresów w roku, jeżeli chodzi o poruszanie się po drogach. Słoneczna pogoda sprzyja rozwijaniu większych prędkości oraz tłumi ostrożność. Często dzieci lub zwierzęta w aucie powodują rozproszenie kierowcy. Nierzadko wybieramy się też w nieznane dotąd trasy. Alkohol jest ostatnią rzeczą, która powinna towarzyszyć wakacyjnym podróżom autem. Bardzo istotnie naraża życie kierowcy oraz wszystkich podróżujących w samochodzie, a także innych osób na drodze. Pamiętaj – piłeś, nie jedź!
Dbaj o odpowiednie nawodnienie
Upał plus alkohol z założenia mogą powodować kłopoty. Wysokie temperatury powodują utratę płynów przez pocenie się, natomiast alkohol powoduje utratę płynów przez zwiększone oddawanie moczu. Razem mogą szybko doprowadzić do odwodnienia lub udaru cieplnego. Dlatego w celu ochrony zdrowia należy spożywać dużą ilość płynów, a także unikać spożywania alkoholu.
Skóra też jest ważna
Oparzenia słoneczne mogą popsuć letnie wakacje. Osoby, które spożywają alkohol na słońcu często zapominają o zastosowaniu odpowiedniego kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Wg badań laboratoryjnych, alkohol obniża ilość ekspozycji na słońce potrzebną do wywołania oparzeń. Z kolei powtarzające się oparzenia słoneczne zwiększają ryzyko raka skóry. Pamiętaj więc o smarowaniu ciała kremem z filtrem, aby uniknąć przykrych doświadczeń.
Zanim się napijesz, pomyśl o wszystkich negatywnych, letnich, konsekwencjach alkoholowych wyskoków. Najlepszym sposobem jest po prostu unikanie napojów zawierających alkohol podczas sterowania łodzią, prowadzenia samochodu, eksplorowania przyrody, pływania czy grillowania na powietrzu. Należyta wstrzemięźliwość może pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa Tobie i Twoim bliskim.
Źródło:
Mogą Cię zainteresować:

Dodaj komentarz