Skip to main content
Młody chłopak trzyma kartkę z napisem ADHD
23 lipca 2024

Alkohol działa depresyjnie na układ nerwowy, co może nasilać objawy ADHD, takie jak impulsywność i problemy z koncentracją. Osoby z ADHD często zaczynają pić alkohol w młodym wieku, próbując radzić sobie z objawami na własną rękę.

Badania pokazują, że może istnieć związek między zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) a zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu (AUD). Na skutek picia cechy ADHD, takie jak brak uwagi i impulsywność, mogą się nasilać. Istnieje również zwiększone ryzyko szkodliwych interakcji między lekami na ADHD a alkoholem.

Jak alkohol wpływa na ADHD?

Alkohol jest znanym depresantem. Niektórzy mogą po niego sięgać, aby zmniejszyć objawy np. pobudzenia. Jednak w przypadku osób z ADHD efekt może być odwrotny.

Kiedy osoba pije alkohol, wpływa to na płat czołowy mózgu, który jest odpowiedzialny za klarowne myślenie i podejmowanie decyzji. Kiedy osoba ma zarówno cechy ADHD, jak i alkohol w krwioobiegu, objawy ADHD mogą się nasilać.

Używanie alkoholu w młodym wieku

Osoby z ADHD są bardziej skłonne do spożywania alkoholu i innych substancji w młodym wieku w porównaniu z ogólną populacją. Niektórzy badacze uważają, że używanie alkoholu i substancji w ich przypadku jest związane z próbą samoleczenia. Przyczyną mogą być zaburzenia zachowania, negatywne myśli o sobie oraz ograniczenia społeczne i akademickie.

Około jedna na pięć osób z zaburzeniami używania substancji ma również diagnozę ADHD. Niektóre badania wskazują, że 58% młodzieży z ADHD pije alkohol w wieku 14 lat. Dla dzieci bez diagnozy ADHD odsetek ten wynosi około 40%. Według niektórych szacunków ryzyko ADHD w ciągu życia dotyka około 8,1% dorosłych w wieku od 18 do 44 lat. ADHD utrzymuje się w dorosłości u około jednej trzeciej dzieci, które otrzymały diagnozę.

Nasilenie objawów ADHD

Spożywanie alkoholu zwiększa intensywność objawów ADHD, takich jak impulsywność i problemy z podejmowaniem decyzji. Niektóre badania sugerują, że nadpobudliwość i słaba kontrola impulsów są bardziej nasilone, gdy osoby mają zarówno ADHD, jak i zaburzenie zachowania lub opozycyjno-buntownicze zaburzenie zachowania (ODD). Te zaburzenia często współwystępują z ADHD i przyczyniają się, częściowo, do ryzyka używania alkoholu, ponieważ objawy te utrzymują się w okresie dojrzewania.

ADHD i zaburzenia używania substancji

Istnieją pewne dowody na to, że używanie innych substancji (marihuany i amfetamin w szczególności) prowadzi do wyższych poziomów cech ADHD, a także problemów z kontrolą emocji, bardziej niż używanie alkoholu, prawdopodobnie z powodu czynników genetycznych.

Jednym z objawów ADHD jest impulsywność, a ta cecha sprawia, że osoby z ADHD są bardziej podatne na używanie alkoholu. Do 43% osób z ADHD rozwija zaburzenie związane z używaniem alkoholu. Niektóre badania podają do 62%.

Zaburzenie używania alkoholu

Badania pokazują, że osoby z ADHD mają wyższe ryzyko zaburzeń używania alkoholu. Osoby z ADHD mają większe skłonności do intensywnego picia i rozwijania wzorców picia szybciej niż osoby bez ADHD. Inne czynniki, takie jak uzależnienie od alkoholu w rodzinie, również odgrywają rolę.

Zaburzenia snu

Badania pokazują, że istnieje związek między bezsennością a ADHD. Ryzyko bezsenności jest tu do pięciu razy wyższe niż u osób bez ADHD. Picie alkoholu może też pogorszyć bezsenność. Badanie z 2020 roku wykazało wyższe wskaźniki spożycia alkoholu wśród osób z ADHD i bezsennością niż u ich rówieśników bez diagnozy.

Dodatkowo, niektóre osoby z ADHD mają również bezdech senny (przerwy w oddychaniu w nocy) lub zespół niespokojnych nóg (stan powodujący ekstremalną chęć poruszania nogami).

Jednak zaburzenia snu mogą być spowodowane innymi czynnikami, które dotyczą ogólnej populacji. Należą do nich używanie leków, stres, brak umiejętności zarządzania czasem i organizacji oraz niezdolność do odpoczynku i koncentracji, gdy nadchodzi czas snu.

Leki na ADHD i alkohol

Leczenie ADHD obejmuje leki, które są uważane za bezpieczne i skuteczne. Światowa Federacja ADHD zauważa, że leki zmniejszają wyniki związane z zachowaniami ryzykownymi i innymi zachowaniami związanymi z ADHD, w tym nadużywaniem substancji. Celem leków jest zwiększenie koncentracji i osiąganie lepszych wyników w szkole i/lub w pracy. Jednak gdy leki na ADHD są przyjmowane wraz z alkoholem, mogą wystąpić ryzyka, np. zawroty głowy, senność, niepokój, depresja czy zaburzenia rytmu serca. 

Podsumowanie

Spożywanie alkoholu może nasilać objawy ADHD i zwiększać ryzyko uzależnienia. Ważne jest, aby zasięgnąć porady medycznej przed spożyciem alkoholu, zwłaszcza jeśli jesteś na lekach na ADHD. Jeśli masz problemy z alkoholem i diagnozę ADHD, skonsultuj się z lekarzem. Istnieją różne formy pomocy, w tym zmiana leków, terapia uzależnień i grupy wsparcia.

Źródło:

Risks of ADHD and Alcohol Use, 2024

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Kobieta ze strzykawką siedzi na podłodze i ręce mężczyzny. Używanie narkotyków wpływa na rodzinę

Jak używanie narkotyków wpływa na rodzinę?

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.