Skip to main content
Mężczyzna w łóżku szpitalnym pracuje na komputerze
10 kwietnia 2024

Z uzależnieniem mamy do czynienia gdy dana osoba nie jest w stanie powstrzymać się od określonej substancji lub danego zachowania. Zwykle odbywa się to kosztem jej zdrowia psychicznego i fizycznego. Problemowe zaangażowanie w pracę należy do grupy tzw. uzależnień behawioralnych. Mówimy o nich wtedy, gdy występuje silna potrzeba wykonywania określonej czynności. W tym przypadku pracy, której osoba może „zostawić”. Nie potrafiąc powstrzymać się od jej wykonywania, traci kontrolę nad własnym zachowaniem.

Jak definiować i rozumieć problemowe zaangażowanie w pracę?

Decyduje o tym częstotliwość i wewnętrzny przymus wykonywania danej czynności. Nie dość, że uzależnienia behawioralne traktowane są – niesłusznie – jako mniej groźne, w przypadku problemowego zaangażowania w pracę dodatkowo pojawia się swego rodzaju akceptacja. Praca jest wartością cenioną i wzmacnianą społecznie. Osoby pracujące dużo, intensywnie, zaangażowane w życie zawodowe, postrzegane są jako odpowiedzialne, zaradne, sumienne i dbające o materialny byt swoich rodzin. Dlatego właśnie problemowe zaangażowanie w pracę jest często bagatelizowane.

Jak objawia się problemowe zaangażowanie w pracę?

To wręcz obsesyjna, wewnętrzna potrzeba wykonywania pracy, nawet za cenę strat w innych, ważnych obszarach życia. Osoby z tym zaburzeniem poświęcają życie rodzinne, zaniedbują przyjaciół, cierpią na brak snu i odpoczynku i rezygnują z aktywności oraz przyjemności. Obserwuje się u nich także większą skłonność do ryzyka, wzrost wyobcowania i spędzanie czasu w gronie osób wspierających ich nawyki. Próbują usprawiedliwiać swoje zachowania, z których wiele owianych jest tajemnicą. Można więc powiedzieć, że dochodzi do zaburzenia praca-dom (work-life balance), czyli równowagi pomiędzy pracą a innymi sferami życia. Jednocześnie ma miejsce utrata kontroli nad własnym zachowaniem na skutek wewnętrznego przymusu jej wykonywania.

Skala problemu

Szacuje się, że problemowe zaangażowanie w pracę dotyczy około 5% populacji. W Polsce może być to nawet 11%. Problem dotyczy przede wszystkim młodszego pokolenia Polaków. Do grupy osób ponadprzeciętnie zagrożonych należą uczniowie i studenci (80%). Wskazuje się także, że problemowe zaangażowanie w pracę to problem osób zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych, wykwalifikowanych specjalistów oraz osób pracujących na własny rachunek. W żadnym z tych przypadków nie ma znaczenia płeć. Dodatkowo, jak wskazuje CBOS, osoby te są jednocześnie w grupie ryzyka innych uzależnień behawioralnych. Najczęściej jest to kompulsywne kupowanie oraz zaburzenie używania Internetu.

Czym motywują się osoby z tym zaburzeniem?

Z danych wynika, że niezależnie od stopnia zagrożenia problemowym zaangażowaniem w pracę, badani pracujący zarobkowo deklarują następującą motywację do pracy:

  • konieczność zaspokojenia codziennych podstawowych potrzeb, pokrycia kosztów utrzymania, „zarobienie na chleb”.
  • osiągnięcie wyższego lub utrzymanie wysokiego statusu materialnego (swojego lub rodziny).
  • osiągnięcie wyższej pozycji zawodowej, awans.

Najmniej ważnym źródłem motywacji do pracy okazała się spłata kredytu, wyjście z długów. W grupie osób niewykazującej symptomów problemowego zaangażowania w pracę osiągnięcie wyższej pozycji zawodowej oraz spłata zadłużenia uzyskały identyczne wartości.

Problemowe zaangażowanie w pracę w liczbach?

Z badań wynika, że przeciętny Polak pracuje 41,6 h tygodniowo, co sprawia, że znajdujemy się w europejskiej czołówce. Jak to wygląda w innych krajach? Dla porównania w przypadku Włochów jest to 39,3 h, Irlandczyków: 37,9 h i Hiszpanów – 35,9 h tygodniowo.

Źródła:

„Czy jestem uzależniony? Gdy praca staje się problemem”, Barbara Zych , Fundacja ETOH, wyd. KBPN, Warszawa 2013

„Uzależnienie od pracy”, Kamila Wojdyło, wyd. KBPN, Lublin 2016

https://www.uzaleznieniabehawioralne.pl/pracoholizm/okolo-11-proc-polakow-dotyczy-problem-uzaleznienia-od-pracy/ za: Raport z badań Fundacji Centrum Badania Opinii Społecznej: “Oszacowanie rozpowszechnienia oraz identyfikacja czynników ryzyka i czynników chroniących hazardu i innych uzależnień behawioralnych – edycja 2018/2019”

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Czerwone kości do gry na zielonym tle

Czynniki ryzyka uzależnienia od hazardu

Klawiatura z napisem XXX adult

Czynniki ryzyka kompulsywnych zachowań seksualnych

Rzut od góry na kobietę siedzącą przy biurku z laptopem

Czynniki ryzyka problemowego zaangażowania w pracę

Mężczyzna w łóżku korzystający z telefonu

Czynniki ryzyka zaburzeń korzystania z technologii

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.