Skip to main content
Laptop z której wychodzi ręka chcąca złapać małą dziewczynkę
12 kwietnia 2024

Zaburzenie korzystania z Internetu to stosunkowo nowe zjawisko i problem, który narasta na świecie. Z danych wynika, że dotyczyć może 5%–10% populacji na całym świecie. I choć większość osób korzysta z Internetu, nie tracąc nad tym kontroli, rośnie liczba tych, którzy spędzają coraz więcej wolnego czasu właśnie w świecie wirtualnym. Przy wystąpieniu pewnych czynników ryzyka może to mieć negatywne skutki dla ich funkcjonowania (psychicznego, emocjonalnego, zawodowego).

Zaburzenie korzystania z Internetu nie zostało oficjalnie opisane w DSM-5, ze względu na zbyt szeroki zakres czynności, które mogą być potencjalnie uzależniające (np. uprawianie hazardu przez Internet, oglądanie pornografii czy granie w gry wideo).

Jakie są objawy zaburzeń korzystania z Internetu?

Chcąc zdefiniować to zaburzenie, badacze zwrócili uwagę na takie kryteria, jak:

  1. Nadmierne zaabsorbowanie i zaangażowanie w aktywności związane z Internetem.
  2. Potrzeba spędzania coraz większej ilości czasu w sieci.
  3. Objawy odstawienia.
  4. Nieudane próby ograniczania czasu spędzanego online.
  5. Problemy z gospodarowaniem czasem.
  6. Utrata zainteresowania innymi aktywnościami – rezygnacja z pasji i hobby.
  7. Trudności w funkcjonowaniu społecznym.
  8. Modyfikacja nastroju Internetem – ucieczka od problemów, uśmierzanie nastroju.
  9. Oszukiwanie w sprawie ilości czasu spędzanego w sieci.

Wskazuje się również elementy dodatkowe, czyli upośledzenie funkcjonowania społecznego przekładające się na utratę znaczących relacji w pracy czy szkole. Osoba z tym zaburzeniem często nie jest w stanie się skupić, bo czuje przymus „zajrzenia” do Internetu.

Objawy psychiczne

U osób z zaburzeniem korzystania z Internetu obserwuje się często zaburzenia depresyjne, stany lękowe, agresję i zaburzenia kontroli impulsów. Nierzadko u osób młodych dorosłych pojawia się także dysregulacja emocjonalna, fobia społeczna, bóle somatyczne, zachowania buntownicze, nadpobudliwość i symptomy dysocjacyjne.

Obserwuje się także współwystępowalność innych zaburzeń, np. szkodliwego używania alkoholu. Co ciekawe, jak podaje Cierpiałkowska, „problemowe picie alkoholu przez rodziców zostało powiązane z nadmiernym korzystaniem z Internetu oraz depresją, niepokojem i agresja u chłopców, jak również funkcjonowaniem rodzinnym i agresją u dziewcząt.”

Sygnałami ostrzegawczymi zaburzeń korzystania z Internetu mogą być także: zmiana w zakresie codziennych aktywności, unikanie kontaktów z innymi, rezygnacja z przyjemności, zaniedbywanie siebie, zwiększony poziom złości, apatia i brak nastroju, zwiększone wydatki i „nierozstawanie” się z telefonem z dostępem do Internetu. Stąd niezwykle ważna jest w tym obszarze profilaktyka.

Źródła:

„Uzależnienia behawioralne”, Lidia Cierpiałkowska, Iwona Grzegorzewska, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2018

Uzależnienia technologiczne wśród dzieci i młodzieży. Teoria, profilaktyka, terapia – wybrane zagadnienia”, Ewa Krzyżak-Szymańska, Minister Zdrowia, KBPN, Kraków 2018

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Przebaczenie a wczesne nieadaptacyjne schematy i trauma wśród kobiet posiadających rodzica z zaburzeniami używania alkoholu

Jak uzależnienie prowadzi do dramatów. Historia Damiana i jego rodziny.

„Nieszczęśliwe” zakończenie. Historia Anny, która uciekła z sideł uzależnienia

Bycie samotną mamą to najbardziej bolesne pokłosie uzależnienia ojca… Historia Eli

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.