Skip to main content
Ręce na klawiaturze laptopa z ulatującymi ikonami nowych powiadomień
11 lipca 2024

Nieodzowną funkcją Internetu jest możliwość komunikacji. To jednak dziś nie tylko możliwość wysyłania wiadomości (e-maili, smsów lub prowadzenia rozmów przy pomocy komunikatorów). Zdecydowanie ważną aktywnością w Internecie jest uczestnictwo w serwisach społecznościowych. Social media (SM) służą reklamie, autopomocji, wymianie informacji – wciąż jednak pozostają w dużej mierze nierozpoznane. Kiedy zaczyna się problemowe korzystanie z mediów społecznościowych?

Badania wykazują, że współcześnie serwisy społecznościowe są dla użytkowników nie tylko naturalnym miejscem kontaktów towarzyskich, ale też areną wymiany opinii czy źródłem pozyskiwania informacji o świecie. Dla coraz młodszych osób uczestnictwo w serwisach społecznościowych staje się naturalnym elementem rzeczywistości. Wielu z nich korzysta w sposób ryzykowny z mediów społecznościowych. Często nie panuje nad czasem spędzanym w serwisach i nie wydziela go z agendy dnia. Pozostają zalogowani cały czas, a ich aktywność w portalach przeplata się z aktywnościami poza nimi.

Aktualnie blisko połowa ogółu badanych w wieku 15 lat i więcej posiada profil w jakimś medium społecznościowym (47,7%). Częściej aktywność w SM deklarują kobiety niż mężczyźni. Raczej są to także osoby młodsze niż starsze. Jak podają badania, konta posiada większość osób do 44. roku życia, przy czym wśród 24-latków i młodszych badanych fakt nieobecności w serwisach jest notowany w zasadzie jednostkowo.

Jakie są motywy korzystania z SM?

To między innymi: podtrzymywanie relacji, spędzanie wolnego czasu, rozrywka, poszukiwanie towarzystwa czy komunikacja. Przegląd badań pokazał, że spędzanie wolnego czasu okazało się najsilniej korelować z zaburzeniem. Równie często pojawiał się motyw „ucieczki”. Badacze zaznaczają, że korzystanie z sieci społecznościowych dla rozrywki najczęściej oznacza bierne korzystanie (przeglądanie stron), dla towarzystwa – jest sposobem radzenia sobie z samotnością, a dla ucieczki – sposobem na regulację nastroju.

Czym jest problemowe korzystanie z mediów społecznościowych?

Problemowe korzystanie z mediów społecznościowych dostarcza problemów definicyjnych i diagnostycznych. W tym przypadku pojawia się również zagwozdka, czy bardziej jest to zaburzenie używania Internetu czy konkretnej aktywności w sieci. Przyjmuje się jednak kontekst specyficznej czynności korzystania z portali. Jak zatem definiować zaburzenie korzystania z mediów społecznościowych? Badacze odwołują się do kryteriów uzależnień od substancji (DSM-5 i ICD-10). Są to:

  1. Zaabsorbowanie. Aktywność w SM dominuje myśli i zachowania. Osoba spędza na portalach więcej czasu niż pierwotnie zakładała.
  2. Tolerancja, czyli zwiększająca się potrzeba korzystania z SM.
  3. Ucieczka w SM jako sposobu radzenia sobie z emocjami, stresem i problemami.
  4. Zmiana nastroju. Spędzanie czasu w SM jest sposobem na zmianę lub wywołanie pożądanego nastroju.
  5. Symptomy odstawienia. Pogorszenie samopoczucia na skutek braku dostępu do sieci społecznościowej.
  6. Osłabienie relacji z innymi osobami.
  7. Utrata kontroli i nawroty.
  8. Zaniedbywanie obowiązków i niewywiązywanie się ze zobowiązań.
  9. Kontynuowanie aktywności mimo doświadczania negatywnych konsekwencji.

Jeśli przynajmniej 3 objawy pojawiają się na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy, warto uważniej przyjrzeć się zagadnieniu korzystania z social mediów.

Źródła:

„Uzależnienia behawioralne”, Lidia Cierpiałkowska, Iwona Grzegorzewska, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2018

Raport „Oszacowanie rozpowszechnienia oraz identyfikacja czynników ryzyka i czynników chroniących hazardu i innych uzależnień behawioralnych – edycja 2018/2019”, CBOS, KBPN, Warszawa 2019

„E-uzależnienia. Teoria, profilaktyka, terapia”, Magdalena Rowicka, KBPN, Fundacja Praesterno, Warszawa 2018

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Mężczyzna na szczycie góry z podniesionymi rękoma

„Piłem od podstawówki przez 25 lat. Teraz realizuję swoją misję najlepiej, jak potrafię!”

Młody chłopak siedzi na sofie w gabinecie terapeuty

Czynniki wpływające na przerwanie terapii uzależnienia od substancji u młodych ludzi

Kobieta i mężczyzna praktykują jogę

Joga w terapii uzależnień

Realia szpitali i przychodni. Czyli o tym, ile kosztują nas uzależnienia…

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.