Skip to main content
Rzut od góry na kobietę siedzącą przy biurku z laptopem
9 maja 2024

Praca stanowi nieodłączny element codzienności. Przeciętna osoba spędza w niej 1/3 życia. Problem pojawia się, gdy zostanie przekroczona granica zdrowego zaangażowaniem w pracę. Należy powiedzieć, że podobnie jak w przypadku innych zaburzeń behawioralnych, tak i problemowe zaangażowanie w pracę zaczynać się może dość niewinnie, a z czasem eskalować. Jakie są czynniki problemowego zaangażowania w pracę?

Czynniki ryzyka problemowego zaangażowania w pracę

Wśród czynników ryzyka wymienia się:

  • Osobowość człowieka, w tym również styl radzenia sobie z trudnymi sytuacjami i wczesnymi doświadczeniami (np. unikanie, styl konfrontacyjny).
  • Podłoże neurobiologiczne.
  • Wpływy społeczne i kulturowe, zwłaszcza czynniki związane z funkcjonowaniem rodziny oraz kulturą pracy i organizacji.

Wśród cech osobowości specjaliści wskazują m.in. perfekcjonizm (zwłaszcza w połączeniu z niską samooceną), neurotyzm, potrzebę akceptacji związaną z poczuciem rozbieżności między tym „kim jestem”, a „kim chciałbym być”. Elementy te, gdy dochodzi do wzmocnienia aktywności zawodowej, mogą prowadzić do zaburzenia równowagi praca-dom, w efekcie przeradzając się w problem.

Jeśli więc osoba nie doświadczała w dzieciństwie bezwarunkowej miłości, nie spełniała oczekiwań rodziców, żyła w przekonaniu, że na wszystko trzeba sobie zapracować, gratyfikacje związane z pracą, np. szybki awans, lęk i poczucie winy przed porzuceniem pracy w czasie wolnym, będą „popychały ją” w stronę problemowego zaangażowania w pracę zawodową.

Zgubne ambicje

Jednym z coraz częściej wskazywanych czynników ryzyka są tzw. zgubne ambicje. Mówi się o tym, że dążenie do uzyskania awansu, zdobycia wyższej pozycji zawodowej oraz lepszego statusu materialnego może przyczyniać się do powstania problemowego zaangażowania w pracę.

Zaburzenie to niesie za sobą istotne negatywne konsekwencje zdrowotne, psychologiczne i społeczne. Potocznie o osobie uzależnionej od pracy mówi się „pracoholik”. Bryan Robinson wyróżnia następujące typy:

  • Pracoholik nieugięty – osoba pracująca intensywnie, kompulsywnie. Perfekcjonista, dla którego praca jest ponad relacjami międzyludzkimi. Sprawia wrażenie osoby bezwzględnej, pracującej bez przerwy. Także podczas urlopów i wolnych weekendów.
  • Pracoholik bulimiczny – to osoba pracująca „skrajnie”, od całkowitego poświęcenia do rezygnacji z wykonywanego zadania. Po okresie zaangażowania wpada w fazę zmęczenia i unikania pracy. Wysokie napięcie, lęk i presja czasu zmuszają go do działania.
  • Pracoholik z deficytem uwagi – szybko się nudzi, ma problemy z koncentracją, rozpoczyna zadania, po czym ich nie kończy, potrzebuje wyzwań. Dla niego praca jest źródłem stymulacji, adrenaliny. Pracuje bardzo intensywnie, ale nie ma ustalonej strategii pracy.
  • Pracoholik delektujący się pracą – to perfekcjonista, który ciągle analizuje, sprawdza wykonaną dotąd pracę, skupia się na detalach. Trudno przyjąć mu, że wykonał zadanie.  

Źródła:
„Uzależnienia behawioralne”, Lidia Cierpiałkowska, Iwona Grzegorzewska, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2018

„Czy jestem uzależniony? Gdy praca staje się problemem”, Barbara Zych, Fundacja ETOH, wyd. KBPN, Warszawa 2013

https://www.uzaleznieniabehawioralne.pl/pracoholizm/okolo-11-proc-polakow-dotyczy-problem-uzaleznienia-od-pracy/ za: Raport z badań Fundacji Centrum Badania Opinii Społecznej: „Oszacowanie rozpowszechnienia oraz identyfikacja czynników ryzyka i czynników chroniących hazardu i innych uzależnień behawioralnych – edycja 2018/2019”

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Kobieta przy biurku na tle kolorowej ściany

Leczenie problemowego zaangażowania w pracę. Gdzie znajdę pomoc?

Przygnębiony mężczyzna opiera głowę o stół hazardowy

Leczenie zaburzeń związanych z hazardem. Gdzie znajdę pomoc?

Mały wózek z kartonem na klawiaturze laptopa

Leczenie kompulsywnego kupowania. Gdzie znajdę pomoc?

Czarny pad w rękach na tle włączonego monitora z grą

Leczenie problemowego korzystania z technologii. Gdzie znajdę pomoc?

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.