Osoba problemowo zaangażowania w pracę charakteryzuje się poczuciem przeciążenia i zmęczenia psychofizycznego. Wykonuje obowiązki zawodowe również w czasie wolnym, pracuje ponadprzeciętnie dużo, a jednocześnie nie odczuwa satysfakcji i przyjemności z podejmowanej aktywności zawodowej. Praca powoduje u niej częste zmiany nastroju, z kolei gratyfikacja w pracy wpływa na samoocenę i poczucie własnej wartości. Jak zdiagnozować problemowe zaangażowanie w pracę?
Istnieją różne narzędzia diagnostyczne mające pomóc oszacować stopień zaangażowania w pracę. Jednym z najpopularniejszych jest tzw. Skala Uzależnienia od Pracy (Bergen Work Addiction Scale, BWAS). Niezbędne jest ustosunkowanie się do 7 stwierdzeń wskazując w skali 1-5, w jakim stopniu dane stwierdzenie odnosi się do Ciebie. 1 oznacza nigdy, 2 – rzadko, 3 – czasami, 4 – często i 5 – zawsze. Pozytywna reakcja, tj. wystawienie sobie oceny 4 lub 5 w przypadku co najmniej 4 stwierdzeń powoduje, że można klasyfikować osobę jako problemowo zaangażowaną w pracę.
Kwestionariusz BWAS to następujące pytania, na które powinieneś/powinnaś odpowiedzieć:
- Czy myślisz o tym, jak wygospodarować więcej czasu na pracę?
- Czy spędzasz w pracy więcej czasu niż pierwotnie planowałeś/aś?
- Czy rzucasz się w wir pracy, aby odsunąć od siebie emocje? Np. poczucie winy, niepokoju, beznadziei?
- Czy ktoś bliski mówił CI, aby ograniczyć ilość pracy, ale nie posłuchałeś/aś go?
- Czy czujesz rozdrażnienie, irytację lub inne nieprzyjemne uczucia, gdy nie możesz pracować tyle, ile byś chciał/chciała?
- Czy z powodu pracy coraz mniejsze znaczenie ma dla Ciebie odpoczynek, realizacja pasji czy hobby lub aktywność fizyczna?
- Czy praca w takim wymiarze ma negatywny wpływ na twoje zdrowie?
Osoba problemowo zaangażowana w pracę, w momencie konieczności ograniczenia aktywności zawodowej, nie tylko czuje dyskomfort, ale również miewa objawy somatyczne, takie jak kołatanie serca, potliwość czy bóle głowy.
Źródło:
„Uzależnienia behawioralne”, Lidia Cierpiałkowska, Iwona Grzegorzewska, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2018
Dodaj komentarz