Skip to main content
Kobieta z telefonem w ręku
4 kwietnia 2024

W dzisiejszych czasach, kiedy to smartfony są niemal niepodłączonymi towarzyszami większości z nas, nikt nie ma wątpliwości, że korzystanie z nich może w niektórych okolicznościach odbywać się w sposób szkodliwy i nieprawidłowy. Często mówi się o dwóch szkodliwych zachowaniach. Pierwszym jest nomofobia (z ang. no mobile phone phobia) oznaczająca strach związany z brakiem dostępu do telefonu komórkowego. Drugim – FOMO (ang. fear of missing out), czyli strach przed niebyciem na bieżąco. Innymi formami zaburzenia zachowania mogą być textaphrenia i ringxiety, czyli nieprawdziwe wrażenie, że otrzymało się wiadomość lub że ktoś dzwoni, co skłania do natychmiastowego sprawdzenia telefonu.

Zaburzenie używania telefonu przejawia się przede wszystkim nadmiernym zaabsorbowaniem korzystaniem z niego. Z danych wynika, że użytkownicy smartfonów sprawdzają swoje urządzenia średnio 150 razy dziennie. Osoba z zaburzeniem używania telefonu najczęściej nie rozstaje się z urządzeniem – sprawdza go tuż po przebudzeniu i bezpośrednio przed zaśnięciem. Zabiera go ze sobą również do łazienki. Często denerwuje się, gdy ktoś przerywa jej aktywność na urządzeniu. Nie potrafi także odłożyć czy wyciszyć telefonu – takie sytuacje mogą powodować u niej nawet ataki paniki.

Z badań wynika, że zaburzenie używania telefonu może być także przyczyną poważnych spadków nastroju. Inne badania wykazały, że „problemowe używanie wiadomości może być z jednej strony związane z ekstrawersją i potrzebą podtrzymania komunikacji oraz tworzenia nowych relacji, z drugiej zaś z neurotycznością i potrzebą bezpieczeństwa, a także kompensacją strachu przed byciem wykluczonym”.

Objawy zaburzenia używania telefonu

Jakie jeszcze objawy mogą być niepokojące w kontekście używania telefonu? Na poziomie zachowania mogą to być:

  • Problemowe, świadome używanie telefonu w sytuacjach niebezpiecznych, np. podczas prowadzenia samochodu.
  • Używanie telefonu mimo świadomości negatywnych konsekwencji w różnych obszarach: fizycznym (zaburzenia snu), społecznym (pogorszone relacje z rodziną, przyjaciółmi), zawodowym (ryzyko utraty pracy).
  • Nieudane starania o kontrolę nad korzystaniem z telefonu. To także częste przekraczanie planowanego wcześniej czasu przeznaczanego na użytkowanie telefonu i potrzeba korzystania z niego coraz częściej i coraz dłużej, aby osiągnąć podobny stopień satysfakcji z jego użytkowania.
  • Poczucie zagubienia, przygnębienia, niepokoju, poirytowania, pogorszenia nastroju w sytuacji próby ograniczania korzystania z telefonu.
  • Korzystanie z telefonu komórkowego jako sposobu na ucieczkę od problemów lub w celu poprawy złego nastroju.
  • Ciągła potrzeba bycia online. Osoby z tym zaburzeniem mają poczucie, że nie mogą być pozbawione możliwości korzystania z telefonu. Stąd potrzeba naładowanej baterii.
  • Odczuwanie ciągłego przymusu pisania i czytania wiadomości. Nastrój w danym dniu zależy od liczby otrzymanych i wysłanych smsów.
  • Potrzeba posiadania najnowszych modeli urządzeń, zaopatrzonych we wszystkie nowinki techniczne. Dokonywanie częstej zmiany telefonu bez żadnego uzasadnienia.

To także nadmierny stres, zaburzenie poczucia bezpieczeństwa, częste zmiany nastroju, poczucie izolacji społecznej i opuszczenia – zwłaszcza gdy przychodzi mało wiadomości.

Co warte podkreślenia – osoby z zaburzeniem używania telefonu, niezależnie od wykonywanej aktywności, będą prezentowały symptomy odstawienne przy próbie ograniczenia tej aktywności.

Objawy fizyczne

Zaburzenie używania telefonu wiąże się także z szeregiem objawów fizycznych. To między innymi syndrom suchego oka, zaburzenia snu (bezsenność, budzenie się w środku nocy, problemy z zasypianiem), bóle mięśniowe – sztywność karku i szyi, ból kciuka i nadgarstka.

Źródła:

„Uzależnienia behawioralne”, Lidia Cierpiałkowska, Iwona Grzegorzewska, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2018

„E-uzależnienia. Teoria, profilaktyka, terapia”, Magdalena Rowicka, KBPN, Fundacja Praesterno, Warszawa 2018

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Mężczyzna na szczycie góry z podniesionymi rękoma

„Piłem od podstawówki przez 25 lat. Teraz realizuję swoją misję najlepiej, jak potrafię!”

Młody chłopak siedzi na sofie w gabinecie terapeuty

Czynniki wpływające na przerwanie terapii uzależnienia od substancji u młodych ludzi

Kobieta i mężczyzna praktykują jogę

Joga w terapii uzależnień

Realia szpitali i przychodni. Czyli o tym, ile kosztują nas uzależnienia…

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.