
Portale społecznościowe cieszą się ogromną liczbą użytkowników. Trudno sobie dziś wyobrazić życie bez mediów społecznościowych. Jednak dla wielu osób korzystanie z nich przeradza się w problem, który rzutuje na funkcjonowanie w innych obszarach życia. Jakie są objawy zaburzeń używania mediów społecznościowych?
Struktura i forma mediów społecznościowych sprawiają, że niektóre osoby angażują się w nie szkodliwie. W dzisiejszych czasach dzięki smartfonom aktywność na portalach jest możliwa właściwie cały czas. Początkowo podejmowana jest w wolnych chwilach, a wraz ze wzrostem zaangażowania – coraz częściej. Nierzadko kosztem obowiązków, szkolnych, zawodowych czy rodzinnych. Z czasem aktywność życiowa sprowadza się do przesiadywania przed ekranem i „wędrowaniem” po profilach. Osoba traci kontrolę nad czasem, gorzej się czuje, zaczyna mieć problemy.
Statystyki
Około 1/3 użytkowników Internetu posiada profil w social mediach, przy czym większość z nich około 10% czasu spędzanego w sieci przeznacza na kontakty z innymi osobami. Częściej obecność na portalach społecznościowych deklarują kobiety.
Ze statystyk wynika, że ponad 95% użytkowników korzysta z serwisów społecznościowych w sposób, w którym trudno doszukać się symptomów zaburzenia. Nieco większe ryzyko jest wśród mężczyzn (choć więcej kobiet korzysta z social mediów i finalnie więcej się doświadcza tego zaburzenia) oraz wśród osób młodszych – częściej zagrożone są osoby poniżej 24. roku życia. Częściej dotyczy to mieszkańców dużych miast oraz osób z wykształceniem podstawowym (co mocno koreluje z wiekiem). Wyższy niż przeciętnie odsetek osób korzystających z mediów społecznościowych w sposób ryzykowny odnotowano wśród użytkowników Twittera i Instagrama.
Objawy zaburzeń używania mediów społecznościowych
Jakie objawy można zaobserwować u osoby z zaburzeniem używania mediów społecznościowych? Jednym z podstawowych jest czas spędzany na tej aktywności. Osoby te pozostają zalogowani praktycznie cały czas, a ich aktywność w portalach przeplata się z aktywnościami poza nimi. Co jeszcze można zaobserwować?
- Pozostawanie „myślami” w social mediach – planowanie co jeszcze można zrobić, jaką aktywność wykonać, by podnieść atrakcyjność np. profilu.
- Zmiana tolerancji – spędzanie w social mediach więcej czasu niż się planowało.
- Nieumiejętność niekorzystania, odłożenia, zrezygnowania z portali „na jakiś czas”.
- Syndrom FOMO.
- Zmiany nastroju wywołane „byciem” online lub nie.
- Korzystanie z social mediów w celu odwrócenia uwagi od emocji, stresów, problemów.
- Spędzanie czasu w social mediach, które przekłada się na negatywne konsekwencje w szkole, pracy i relacjach osobistych.
- Zaniedbywanie obowiązków i zobowiązań.
- Problemy ze snem i koncentracją uwagi.
Źródła:
„Uzależnienia behawioralne”, Lidia Cierpiałkowska, Iwona Grzegorzewska, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2018
Raport „Oszacowanie rozpowszechnienia oraz identyfikacja czynników ryzyka i czynników chroniących hazardu i innych uzależnień behawioralnych – edycja 2018/2019”, CBOS, KBPN, Warszawa 2019
„E-uzależnienia. Teoria, profilaktyka, terapia”, Magdalena Rowicka, KBPN, Fundacja Praesterno, Warszawa 2018
Dodaj komentarz