Pasja i zaangażowanie w pracę definiowane są jako pozytywny stan umysłu związany z wykonywaniem czynności pracy. Towarzyszy im energia, wytrwałość, poświęcanie się pracy, która może być inspiracją i wyzwaniem. To także wysiłek, koncentracja i zaabsorbowanie pracą. Na jakimś etapie jednak mogą zacząć pojawiać się sygnały świadczące o tym, że zaangażowanie w pracę staje się szkodliwe.
To, co może być wskazówką to motywacja. Osoby zaangażowane w pracę charakteryzuje motywacja wewnętrzna. Z kolei osoby problemowo zaangażowane w pracę motywuje wewnętrzny przymus.
Sygnały problemowego zaangażowania w pracę
W literaturze wskazuje się 10 wczesnych sygnałów, które warto uwzględnić dokonując oceny zaburzenia. Są to:
- Praca „do upadłego”;
- Pośpiech, ciągłe bycie w biegu, ciągłe bycie zajętym;
- Perfekcjonizm;
- Potrzeba kontroli;
- Trudności w odpoczywaniu i relaksowaniu się;
- Niecierpliwość i rozdrażnienie;
- Problemy z koncentracją i pamięcią;
- Niezadowolenie z siebie;
- Zaniedbywanie siebie;
- Pojawienie się problemów w relacjach.
Jak podkreśla Lidia Cierpiałkowska, czasami do potwierdzenia problemu zaburzenia niezbędna może okazać się konfrontacja z bliskimi, ponieważ osoby problemowo zaangażowane w pracę mają tendencję do umniejszania i racjonalizowania trudności. Zaprzeczają istnieniu problemu przywołując, że praca jest pasją, że jest to niezbędne, aby utrzymać rodzinę, że praca daje całej rodzinie poczucie bezpieczeństwa, że urlop nie jest potrzebny, bo osoba się nie przemęcza i wreszcie, że przyjaciele to ludzie z pracy.
Osoba problemowo zaangażowana w pracę określa się przede wszystkim przez pryzmat pracy i sukcesów zawodowych. Długość i intensywność jego pracy odbijają się na efektywności i świeżości myślenia. Z kolei w sytuacji utraty pracy osoba może odczuwać pogardę wobec samego siebie i niską samoocenę.
Objawy fizyczne i zdrowotne
U osoby z problemowym zaangażowaniem w pracę mogą pojawić się także objawy czysto fizjologiczne i zdrowotne. To między innymi:
- Wyczerpanie fizyczne i psychiczne.
- Chroniczne przemęczenie.
- Problemy ze snem.
- Nerwobóle.
- Zaburzenia koncentracji.
- Objawy somatyczne (fizjologiczne – bóle głowy).
- Ataki paniki i zaburzenia lękowe.
Wiele osób z problemowym zaangażowaniem w pracę cierpi na depresję. Nieleczona nasila się, a wczesna diagnoza i terapia dają szansę na uzyskanie poprawy jakości życia. Dlatego obserwując u siebie sygnały, które są niepokojące, warto umówić się na wizytę do lekarza psychiatry.
Źródła:
„Uzależnienia behawioralne”, Lidia Cierpiałkowska, Iwona Grzegorzewska, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2018
„Czy jestem uzależniony? Gdy praca staje się problemem”, Barbara Zych, Fundacja ETOH, wyd. KBPN, Warszawa 2013
„Uzależnienie od pracy”, Kamila Wojdyło, wyd. KBPN, Lublin 2016
Dodaj komentarz