Skip to main content
Kobieta przy biurku na tle kolorowej ściany
6 czerwca 2024

Metodą wychodzenia z uzależnienia od pracy jest praca terapeutyczna. Zarówno indywidualna, jak i grupowa. Działania podejmowane w trakcie spotkań terapeutycznych mają prowadzić do zrozumienia mechanizmów powstawania i działania zaburzenia, a docelowo do zmiany przekonań i zachowania. Słowem – powrotu do zdrowej relacji z pracą i wyrównaniu równowagi pomiędzy pracą a życiem poza nią.

Wsparcie w procesie terapeutycznym polega na – z pomocą terapeuty – uświadomieniu sobie niekonstruktywnych nawyków i wprowadzaniu stopniowych zmian w celu ich eliminacji. W tym również w zakresie planowania czasu. Chodzi jednak o dotarcie do pierwotnych przyczyn zaburzenia, ponieważ problemowe zaangażowanie w pracę jest konsekwencją „głęboko ukrytych” powodów. Nie chodzi więc absolutnie o zmianę pracy czy też powierzchowne łagodzenie objawów uzależnienia.

Na czym skupia się leczenie problemowego zaangażowania w pracę?

Z jakimi wyzwaniami osoba problemowo zaangażowana w pracę będzie zajmować się na terapii? To między innymi:

  • Zmiana nieracjonalnych przekonań, takich jak choćby życie w przeświadczeniu, że wartość człowieka zależy od jego zaangażowania w pracę;
  • Wzmacnianie zachowań pozytywnych budujących równowagę praca-dom;
  • Delegowanie obowiązków, zmiana myślenia pt. „ja zrobię to najlepiej”;
  • Utrzymywanie zdrowych granic pomiędzy pracą a resztą życia;
  • Wykorzystywanie czasu poza pracą na inne aktywności, np. sport, czytanie książek czy rozwijanie zainteresowań;
  • Akceptowanie siebie, radzenie sobie z emocjami (napięciem, lękiem, wstydem).

W literaturze wskazuje się na skuteczność kilku podejść terapeutycznych, zazwyczaj stosowanych także w leczeniu uzależnienia od substancji. Jednak osoby problemowo zaangażowane w pracę decydują się także często na terapię rodzinną, ponieważ zaburzenie to przekłada się także na funkcjonowanie osób najbliższych.

Warto wspomnieć także o metodach wspomagających terapię, które mogą być różne dla każdej z osób. Jedną z nich jest tzw. plan równowagi, który polega nie tylko na rozpisaniu czasu na poszczególne aktywności (praca, czas z rodziną, sen, rozrywka) w skali dnia i tygodnia, ale obejmuje także zadania praktyczne. To choćby ćwiczenia mające na celu poprawę umiejętności oceny ważności poszczególnych zadań, ćwiczenia w zakresie delegowania obowiązków, proszenia o pomoc, a także asertywności w podejmowaniu kolejnych wyzwań zawodowych.

Metody wspomagające

Coraz częściej słyszy się także o kreatywnych metodach wspomagających terapię. To między innymi choreoterapia, muzykoterapia, relaksacja neuromięśniowa, które pomagają „skontaktować się” z własnym ciałem. Badania pokazują, że wiele dorosłych osób nie ma świadomości własnego ciała. Jednocześnie często pojawiające się bóle np. głowy czy mięśni, mogą być skutkiem silnych napięć i kumulowanych w ciele emocji. Choćby tych związanych z napięciem towarzyszącym w pracy.

Warto również w tym miejscu wspomnieć o działaniach profilaktycznych, które powinny mieć miejsce na różnych poziomach, w tym również na poziomie organizacji pracy (modelowanie i wzmacnianie dobrych nawyków, egzekwowanie urlopów) oraz kultury pracy (budowanie środowiska zawodowego sprzyjającego utrzymaniu równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym).

Gdzie szukać pomocy? Istnieją placówki, które w ramach swojej działalności zajmują się uzależnieniami behawioralnymi, w tym również prowadzą terapie skoncentrowane na leczeniu problemowego zaangażowania w pracę. Pomocna w znalezieniu odpowiedniego ośrodka może być wyszukiwarka dostępna tutaj: https://stopuzaleznieniom.pl/osrodki-pomocy/.

Osoby cierpiące z powodu zaburzeń behawioralnych, a także członkowie ich rodzin mogą zwrócić się także po pomoc drogą telefoniczną. Do dyspozycji są Telefon Zaufania – 801 889 880 czynny codziennie w godz. 17.00−22.00, w którym konsultacje prowadzą doświadczeni specjaliści zajmujący się problematyką uzależnień behawioralnych.  A także Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA (22) 654 40 41.

Źródła:

„Uzależnienia behawioralne”, Lidia Cierpiałkowska, Iwona Grzegorzewska, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2018

„Czy jestem uzależniony? Gdy praca staje się problemem”, Barbara Zych, Fundacja ETOH, wyd. KBPN, Warszawa 2013

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Dwoje dzieci z laptopami na dywanie

Konferencja  „Cyberprzestrzeń – dzieci i młodzież w świecie wirtualnym” 

Kermit Żaba leżący na zielonej łące

Żeby chciało się chcieć: grupa dla młodych osób u progu dorosłości – START w 2025 roku

Terapeutyczna grupa dla młodzieży

Bezpłatne zajęcia grupowe w Klubie Abstynenta Krokus

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.