Skip to main content
Mężczyzna z laptopem moczy nogi w jeziorze
13 czerwca 2024

Każdy z nas to właśnie pracy poświęca większość czasu. Szacuje się, że w pracy spędzamy nawet jedną trzecią życia. Zdarza się jednak, że dochodzi do przekroczenia granicy między zdrowym i prawidłowym zaangażowaniem w czynności zawodowe a zdecydowanie nadmiernym poświęceniem się pracy. Jakie są konsekwencje problemowego zaangażowania w pracę?

Problemowe zaangażowanie w pracę jest niezwykle trudne do uchwycenia. Osoby zaangażowane w pracę są nierzadko postrzegane po prostu jako odpowiedzialne, zaradne i rzetelnie podchodzące do nałożonych na nie obowiązków. Ten rodzaj zaburzenia jest więc często zauważalny dopiero w momencie wejścia w fazę tzw. krytyczną. Wówczas symptomy psychiczne oraz somatyczne są na tyle dotkliwe, że utrudniają lub uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i zaburzają równowagę. Problemowe zaangażowanie w pracę może także stać się przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem psychicznym i fizycznym.

Konsekwencje zdrowotne

W skrajnej fazie problemowego zaangażowania w pracę mogą pojawić się poważne konsekwencje zdrowotne pod postacią chorób somatycznych i zaburzeń psychicznych. Na poziomie emocji osoba odczuwa silny niepokój i lęk, może dojść do problemów z koncentracją i pamięcią, zaburzeń snu, nerwobóli, zaburzeń seksualnych, chorób układu krążenia i innych objawów zaburzających codzienne funkcjonowanie. Często można zauważyć także pogłębiającą się skłonność do innych uzależnień.

Znaczna część osób problemowo zaangażowanych w pracę cierpi na depresję.

Konsekwencje emocjonalne i społeczne

Do najistotniejszych i najbardziej negatywnie oddziałowujących konsekwencji na funkcjonowanie osoby problemowo zaangażowanej w pracę należy zaliczyć:

  • Życie w ciągłym napięciu i stresie, obsesyjne myśli krążące wokół pracy oraz brak umiejętności zrelaksowania się.

      Odpoczynek jest konieczny do zachowania równowagi w życiu. Natomiast osoba problemowo zaangażowania w pracę nieumiejętnie korzysta z urlopu czy dni wolnych bądź zupełnie z nich nie korzysta. Wszelkie czynności niezwiązane z pracą wydają jej się czasem bezproduktywnym oraz stwarzającym poczucie dyskomfortu i stanowią dodatkowy stres.

      • Pozorne poczucie wartości i spełnienia.

      Problemowe zaangażowanie w pracę zwiększa poczucie sprawczości i kontroli nad wieloma aspektami życia. Faktyczne poczucie wartości powinno jednak opierać się przede wszystkim na rozpoznaniu oraz dbałości o własne potrzeby i emocje.

      Osoba problemowo zaangażowana w pracę często odczuwa pustkę. Towarzyszy jej anhedonia, czyli skarży się na obniżoną zdolność lub nawet niemożność odczuwania. Ma problemy ze snem, unika kontaktów towarzyskich, często odczuwa napięcie i niepokój, ból głowy lub mięśni, brak apetytu, a wykonywanie codziennych czynności sprawia jej trudność. W sytuacji dostrzeżenia takich objawów u siebie warto rozważyć udanie się po pomoc do specjalistów z zakresu leczenia uzależnień.

      • Zaniedbanie lub utrata relacji z najbliższymi oraz zaburzenie innych funkcji społecznych.

      Osoba problemowo zaangażowana w pracę zasadniczo nie uczestniczy w ważnych dla rodziny momentach oraz nie spędza czasu wolnego na co dzień. Nawet jeśli towarzyszy najbliższym fizycznie to często i tak towarzyszą jej myśli związane z pracą. Ogranicza lub nawet rezygnuje z wszelkich kontaktów towarzyskich, ponieważ cały jej czas oraz myślenie skoncentrowane są wyłącznie wokół czynności zawodowych.

      • Karoshi – zjawisko nagłej śmierci powodowanej przepracowaniem i stresem.

      To najpoważniejsza z konsekwencji problemowego zaangażowania w pracę, bowiem wiąże się z utratą życia. Zjawisko to odnotowuje się nierzadko w Japonii. Tam społeczność nastawiona jest na kult pracy, a śmierć z powodu przepracowania kojarzona jest wręcz z sukcesem.

      Problemowe zaangażowanie w pracę czy pasja?

      Należy pamiętać, że nie zawsze duża liczba godzin pracy i zadowolenie z niej, powodujące czasem nawet nierównowagę między życiem zawodowym a prywatnym, musi oznaczać zaburzenie. Pasjonaci pracy posiadają umiejętność „wyłączenia się” po pracy, doświadczają poczucia jej sensu i potrafią funkcjonować prawidłowo w innych obszarach. Niepokój powinien natomiast budzić szereg zachowań, które przejawiają się w obsesyjnym myśleniu o pracy, wewnętrznym przymusie pracy, nieumiejętnością regulowania jej nawyków, a także zaniedbywania innych aktywności życiowych ze szkodą dla zdrowia fizycznego, psychicznego i społecznego.

      Źródła:

      „Uzależnienie od pracy”, Kamila Wojdyło, wyd. KBPN, Lublin 2016

      „ Czy jestem uzależniony? Gdy praca staje się problemem”, Barbara Zych, Fundacja ETOH, wyd. KBPN, Warszawa 2013

      Zostaw swój komentarz:

      Dodaj komentarz

      Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Mogą Cię zainteresować:

      Ręka trzymająca kolorowe torby na pomarańczowym tle

      Jak pomóc bliskiemu z kompulsywnym kupowaniem?

      Mężczyzna ogląda pornografię na komputerze

      Jak pomóc osobie z uzależnieniem od seksu?

      Zmęczony mężczyzna siedzi na sofie z laptopem na kolanach

      Jak pomóc osobie problemowo zaangażowanej w pracę?

      Załamany mężczyzna nad stołem w kasynie z pustym portfelem

      Jak pomóc osobie z uzależnieniem od hazardu?

      The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.