Skip to main content
17 marca 2019

Wychodzenie z uzależnienia od alkoholu to proces długotrwały. Szacowany czas potrzebny do przeprowadzenia skutecznej terapii to od 18 do 24 miesięcy. Podstawowym celem leczenia jest zachowanie trwałej abstynencji, poprawa zdrowia psychicznego i fizycznego oraz nauczenie rozwiązywania problemów emocjonalnych i społecznych bez potrzeby picia alkoholu.

Do niedawna jedynym celem terapii uzależnienia od alkoholu była całkowita abstynencja. I choć według różnych standardów leczenia alkoholizmu abstynencja nadal jest najbardziej zalecanym i pożądanym celem terapeutycznym, to istnieją także programy terapeutyczne ukierunkowane na inne cele: ograniczenie picia oraz redukcję szkód.

W programach terapeutycznych w większości stosuje się terapię behawioralno-poznawczą. Najlepszą skuteczność leczenia daje połączenie psychoterapii indywidualnej z terapią grupową. Na cały cykl psychoterapii składa się do 240 godzin terapii grupowej i do 50 godzin terapii indywidualnej w ciągu roku. Terapeuci zalecają, by leczenie w placówkach połączone było z uczestnictwem w grupach samopomocowych Anonimowych Alkoholików i stowarzyszeniach abstynenckich.

Psychoterapia może być połączona z leczeniem farmakologicznym. Wówczas stosuje się leki, które mogą wspomóc chorego w wychodzeniu z nałogu. O tym, czy i jaki rodzaj farmakoterapii zostanie wprowadzony, decyduje lekarz psychiatra.

Od czego zacząć?

Diagnozy uzależnienia od alkoholu dokonują najczęściej specjaliści terapii uzależnień pracujący w poradniach i przychodniach leczenia uzależnień. Można się do nich zgłosić po wcześniejszym rozmowie telefonicznej i umówieniu się na konkretny termin. Ważne jest, aby przed diagnozą osoba uzależniona wstrzymała się od picia alkoholu. Po spotkaniu pracownicy poradni zaproponują leczenie najlepiej dostosowane do aktualnej sytuacji zdrowotnej i życiowej osoby uzależnionej.

W Polsce terapia uzależnienia od alkoholu odbywa się w trybie ambulatoryjnym – w poradniach lub przychodniach leczenia uzależnienia i współuzależnienia lub dziennych albo całodobowych placówkach leczenia uzależnień. Różnią się one rodzajem i intensywnością oddziaływań leczniczych.

Czytaj też: System lecznictwa odwykowego w Polsce

Źródła:
http://parpa.pl/index.php/lecznictwo-odwykowe/metody-leczenia-uzaleznienia-od-alkoholu
“Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych m. st. Warszawy w 2019 roku”
Jadwiga Fudała, “Leczenie uzależnienia od alkoholu”, Medycyna Praktyczna dla pacjentów, https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/uzaleznienia/69539,leczenie-uzaleznienia-od-alkoholu; dostęp 15.03.2019
http://www.ipin.edu.pl

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.