Metamfetamina znana jest jako jeden z najbardziej uzależniających narkotyków na świecie. Osoby z uzależnieniem od tej substancji próbują leczenia, ale z danych wynika, że w większości przypadków terapia kończy się niepowodzeniem. Często dochodzi do przedawkowania i w konsekwencji – zgonu danej osoby.
W krajach, w których metamfetamina jest obecna, bardzo często wskazuje się, że to substancja prowadząca do potrzeby korzystania z doraźnej pomocy medycznej zdecydowanie częściej niż amfetamina. Raport Global Drug Survey z 2021 roku podaje, że w trakcie pandemii COVID-19 metamfetamina była na drugim miejscu, zaraz po heroinie, jeśli chodzi o liczbę interwencji medycznych spowodowanych zażyciem narkotyków.
Skutki używania metamfetaminy
Metamfetamina jest substancją silnie neuro i kardiotoksyczną. Jej długotrwałe przyjmowanie powoduje nieodwracalne zmiany w tych obszarach. Neurotoksyczność polega na wydzielaniu nadmiaru neuroprzekaźników (dopaminy i noradrenaliny) i uszkadzaniu komórek odpowiedzialnych za odżywienie i regenerację struktur nerwowych. Zażywanie metamfetaminy zaburza także przepływ impulsów nerwowych. Jednorazowe użycie metamfetaminy również powoduje uszkodzenia – są one najczęściej spowodowane udarem lub wylewem podpajęczynówkowym, co nie wiąże się bezpośrednio z wyniszczeniem struktur nerwowych. Gdy jednak dochodzi do uszkodzenia jądra komórkowego ciałka nerwowego, zmiany te są nieodwracalne. Oprócz tego metamfetamina pośrednio prowadzi do skrócenia się drzewa neuronowego i defektów w cząsteczce DNA. Istnieje więc ryzyko, że wadliwe geny zostaną odziedziczone przez następne pokolenia. Nie istnieją jednak do tej pory badania naukowe potwierdzające w 100% tę teorię.
Pod pojęciem kardiotoksyczność z kolei rozumie się wahania tętna i ciśnienia, które towarzyszą używaniu metamfetaminy. Po jej przyjęciu dochodzi do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi oraz tachykardii. Wzmożony przepływ krwi zmniejsza wydolność serca. Z czasem może doprowadzić do powiększenia komór, niewydolności krążeniowej, rozwarstwienia tętnic czy też zakrzepicy.
Skutki używania metamfetaminy to także pojawianie się myśli i zachowań autodestrukcyjnych, na skutek towarzyszących zażyciu substancji urojeń i stanów lękowych. Mają miejsce zwłaszcza podczas przyjmowania wysokich dawek i na zjeździe. To tzw. psychoza metamfetaminowa. Osoba w tym stanie może być niebezpieczna dla najbliższego otoczenia.
Źródło:
https://narkopedia.org
„Haj, czyli jak nie szkodzić sobie i innym”, Damian „Mestosław” Sobczyk, Bartek Przybyszewski, Wydawnictwo Altenberg, Warszawa 2022
Dodaj komentarz