MDMA jest substancją, która może uzależniać, z silnym potencjałem do nadużywania, dodawania dawek w trakcie zażywania. I choć rzadziej uzależnia czysto fizycznie, zdarza się, że pozytywne doznania mogą wytworzyć uzależnienie psychiczne. Jakie są skutki używania ecstasy?
Dokładna dawka toksyczna ecstasy nie jest znana, uważa się jednak, że dawki powyżej 250 mg mogą być szkodliwe. Zaleca się nie przekraczanie dawki, która wynosi odpowiednik wagi osoby zażywającej razy dwa w miligramach (np. osoba ważąca 70 kg nie powinna przekraczać dawek powyżej 140 mg).
Narkotyk w formie pigułki może mieć MDMA w różnym stężeniu lub zawierać domieszki, z których użytkownik nie zdaje sobie sprawy. Dlatego łykanie tabletek nieznanego pochodzenia może skończyć się tragicznie. Nie jest również prawdą, że MDMA w formie kryształu czy proszku jest czystsze i bezpieczniejsze. Ta forma również może być zanieczyszczona.
Skutki używania ecstasy
Aby zmniejszyć ryzyko negatywnych skutków zażywania MDMA, można wykonać test substancji (np. testami kolorymetrycznymi) w celu wyeliminowania szkodliwych domieszek. Ecstasy działa z opóźnieniem. Efekty zaczynają być odczuwalne po około 30-40 minutach. Dlatego przed zażyciem kolejnej dawki warto odczekać przynajmniej 2 godziny od pierwszego zażycia. Substancja może „ładować się” w różnym tempie w zależności od wagi, metabolizmu czy obfitości zjedzonych wcześniej posiłków. Wyższe dawki wzmogą jedynie stymulację, a nie euforyczny nastrój.
Ecstasy w nadmiarze może wywoływać tzw. zespół serotoninowy, który objawia się między innymi pojawieniem się halucynacji, biegunki i wymiotów. Będąc „na fazie” ma miejsce zaburzone odczuwanie poczucia czasu, zmęczenia i pragnienia, co w połączeniu z podwyższeniem temperatury ciała może doprowadzić do odwodnienia, a nawet zgonu.
Zbyt częste stosowanie MDMA zwiększa ryzyko załamania lękowego, wystąpienia ataków paniki, powstawania fobii, chorób psychicznych, nieregularnego snu oraz uszkodzenia nerek. Dlatego w celu odbudowania poziomu serotoniny w mózgu, której niedobór jest spowodowany silnym jej wyrzutem podczas zażywania MDMA, warto wyeliminować narkotyk całkowicie lub ograniczyć jego przyjmowanie do sporadycznych sytuacji.
Źródła:
„Haj, czyli jak nie szkodzić sobie i innym”, Damian „Mestosław” Sobczyk, Bartek Przybyszewski, Wydawnictwo Altenberg, Warszawa 2022
Dodaj komentarz