Opioidy to substancje, które mają silnie uzależniający potencjał. Wystąpić może zarówno zależność psychiczna, jak i fizyczna. Okazuje się jednak, że w Europie, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, morfina i heroina są używkami mało popularnymi, a ich użytkownicy należą do grupy starzejącej się. Oznacza to, że jest mało nowych osób zażywających te substancje. Jednocześnie, użytkownicy morfiny i heroiny są grupą silnie uzależnioną: aż 65% użytkowników przyjmuje opioidy codziennie.
Heroina znacząco zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci. Jej użytkownicy są narażeni na zgon dziesięciokrotnie bardziej niż osoby niezażywające.
Heroina i morfina uznawane są za najbardziej szkodliwe spośród nielegalnych substancji psychoaktywnych. Nie tylko ze względu na ryzyko szybkiego i silnego uzależnienia czy wystąpienia objawów odstawiennych. Obserwuje się, że nawet kilkurazowe zażycie heroiny prowadzi do wytworzenia się tolerancji na jej działanie.
Jeszcze jednym dodatkowym zagrożeniem związanym z zażywaniem heroiny jest fakt, że receptory opioidowe, na które oddziałuje narkotyk, zlokalizowane są również w pniu mózgu w strukturach regulujących czynności oddechowe. Aktywacja receptorów opioidowych hamuje te neurony i przy przedawkowaniu prowadzi do przerwania oddechu.
Skutki zażywania heroiny potęguje także łączenie jej z innymi substancjami. Szczególnie z alkoholem lub benzodiazepinami, gdyż prowadzić może do zgonu na skutek zbyt niskiego poziomu tlenu w organizmie. W połączeniu z kolei ze stymulantami istnieje ryzyko, że osoba zażywająca nie zauważy jakiegoś niepokojącego stanu, bowiem substancje te mogą wzajemnie znosić swoje działanie. I wreszcie w połączeniu z ketaminą może prowadzić do utraty przytomności.
Źródła:
https://sin.org.pl/substancje/opioidy/
„Haj, czyli jak nie szkodzić sobie i innym”, Damian „Mestosław” Sobczyk, Bartek Przybyszewski, Wydawnictwo Altenberg, Warszawa 2022
„Molekularne podstawy działania wybranych substancji psychoaktywnych”, Łukasz Bijoch, Martyna Pękała, Anna Beroun
Dodaj komentarz