Objawy używania metamfetaminy są podobne do tych po przyjęciu amfetaminy. Zauważyć można rozszerzone źrenice czy silne pobudzenie psychoruchowe i seksualne. To także zwiększona do granic pewność siebie, gadatliwość oraz szybkie wykonywanie zadań oraz wzmożona kreatywność. Euforyczny stan utrzymuje się jednak dłużej i jest intensywniejszy niż w przypadku amfetaminy.
Metamfetamina może występować pod kilkoma postaciami. Po pierwsze, zbliżonym do amfetaminy – białego, bezwonnego proszku o cierpko-gorzkim smaku, łatwo rozpuszczalnego w wodzie. W swojej najczystszej postaci wyglądem przypomina przezroczyste kryształki. I wreszcie może być to biało-żółty proszek o zapachu jaj. Zanieczyszczona metamfetamina może przybierać barwę szarą, brązową lub żółtą o konsystencji lepkiego, mokrego śniegu.
Metamfetaminę można zażywać na kilka sposobów. Objawy jej użycia najszybciej i najbardziej intensywnie są widoczne po przyjęciu dożylnym. Tzw. flesz ma miejsce w ciągu kilku sekund. Metamfetamina zażyta doustnie lub donosowo daje objawy po kilku – kilkunastu minutach i są one mniej intensywne. Można ją także palić, stosować doodbytniczo, spotyka się ją także pod postacią pigułek.
Czas działania zależy od samej substancji (jej formy i jakości), ale także czynników indywidualnych. Zazwyczaj wynosi od 3 do nawet 24 godzin.
Źródła:
„Haj, czyli jak nie szkodzić sobie i innym”, Damian „Mestosław” Sobczyk, Bartek Przybyszewski, Wydawnictwo Altenberg, Warszawa 2022
„Molekularne podstawy działania wybranych substancji psychoaktywnych”, Łukasz Bijoch, Martyna Pękała, Anna Beroun
Dodaj komentarz