Dwie najczęstsze formy przyjmowania kokainy to donosowe wciąganie jej chlorowodorku oraz palenie jej zasady (tzw. cracku). Euforyczne działanie kokainy jest krótkie i trwa jedynie 20-45 min (w przypadku cracku jedynie 10 minut). Obie formy zapewniają silne pobudzenie, poczucie szczęścia i wzmożoną uważność. Charakterystycznym następstwem zażywania tego narkotyku jest przemożna chęć przyjęcia kolejnej dawki w celu podtrzymania stymulacji. Jakie są objawy używania kokainy?
Efekty zażywania kokainy zależą od samej substancji (jej dawki, czystości czy sposobu przyjęcia), osoby, która przyjmuje narkotyk (jej nastroju, oczekiwań i indywidualnych uwarunkowań), a także kontekstu (gdzie i z kim zażywana jest substancja). Efekty pojawiają się natychmiast po zażyciu, jednak możliwość wykrycia kokainy w organizmie jest nieco dłuższa. W ślinie substancja jest wykrywalna przez 1 dzień, w moczu 4-5 dni, zaś najdłużej we krwi. Przy okazjonalnym używaniu to około 24 godziny, jednak przy regularnym przyjmowaniu nawet ponad 14 dni.
Jakie są objawy używania kokainy?
To przede wszystkim przypływ energii, obniżona wrażliwość na ból i większa wytrzymałość na wysiłek. Pojawia się euforia, dobre samopoczucie, pewność siebie, swego rodzaju rozluźnienie i łatwość nawiązywania relacji. Czysto fizjologicznie – po zażyciu kokainy wzrasta temperatura ciała i potliwość, ma miejsce zwiększone tempo pracy serca, wzrost ciśnienia krwi i utrata apetytu. Zwiększa się także popęd seksualny, jednak najczęściej idzie to w parze z problemami z ejakulacją. Stopniowo zwiększa się tolerancja na substancję, prowadząc do przyjmowania coraz większych dawek.
Duże dawki kokainy mogą wpływać na słabsze postrzeganie niebezpieczeństwa, pojawienie się stanów lękowych, agresji, trudności w skupieniu się, roztrzęsienie, a także bezsenność i halucynacje. Dodatkowo, fizjologiczne problemy z sercem, hipertermia, a nawet atak serca lub udar mózgu. To także zaburzenia na tle seksualnym, a w przypadku kobiet – nieregularna menstruacja lub jej zanik.
Po odstawieniu kokainy pojawiają się zmęczenie, ból głowy, apatia, roztrzęsienie, drażliwość i trudności w zasypianiu. Jednocześnie kokaina działa w taki sposób, że natychmiast pojawia się potrzeba sięgnięcia po kolejną dawkę – euforia po spożyciu i obniżony nastrój „następnego dnia” to połączenie bardzo szybko wpędzające w nałóg.
Źródła:
„Haj, czyli jak nie szkodzić sobie i innym”, Damian „Mestosław” Sobczyk, Bartek Przybyszewski, Wydawnictwo Altenberg, Warszawa 2022
„Molekularne podstawy działania wybranych substancji psychoaktywnych”, Łukasz Bijoch, Martyna Pękała, Anna Beroun
Substancje, SIN
Dodaj komentarz