Grzyby halucynogenne to środki psychodeliczne, a zawarte w nich substancje, czyli psylocybina i jej aktywny metabolit psylocyna, dają podobne odczucia, jak po zażyciu LSD. Jakie są objawy używania grzybów halucynogennych?
Podstawowym objawem po zażyciu grzybów halucynogennych jest zwiększona wrażliwość na bodźce. Osoba widzi zdeformowane kształty, bardziej wyraziste kolory, ma zmienione postrzeganie czasu. Pojawiają się kalejdoskopowe wizje, które nie znikają po zamknięciu oczu. Pojawia się potok myśli oraz synestezja, czyli odbieranie bodźców innymi niż na co dzień zmysłami. Dlatego osoby np. słyszą kolory i widzą dźwięki.
Osoba po zażyciu grzybów halucynogennych ma odmienne poczucie rzeczywistości i przestrzeni. Mówi się o poczuciu jedności ze światem i zaniku granic pomiędzy ciałem a otoczeniem. Wzmóc się może kreatywność, ale też dezorientacja.
Grzyby halucynogenne dają także efekty na poziomie czysto fizycznym. Podobnie jak LSD podnoszą temperaturę ciała oraz tętno i obniżają koordynację ruchową. Pojawić się mogą nudności, wymioty, i rozszerzone źrenice.
Wysokie dawki grzybów powodować mogą także utratę zdolności mówienia i ruchu, a także skrajnie pozytywne lub negatywne doznania oraz nagłe ich zmiany.
Źródła:
Pscylocybina, SIN
„Haj, czyli jak nie szkodzić sobie i innym”, Damian „Mestosław” Sobczyk, Bartek Przybyszewski, Wydawnictwo Altenberg, Warszawa 2022
Dodaj komentarz