Mefedron najczęściej jest stosowany doustnie lub donosowo, choć zdarzają się także przypadki stosowania dożylnego, domięśniowego lub doodbytniczego. Regularne stosowanie mefedronu może prowadzić do rozwoju tolerancji, co skutkuje zwiększeniem stosowanych dawek. Jak działa mefedron?
Efekty zażycia meferdronu przypominają mieszankę działania MDMA i kokainy. Pojawiają się stosunkowo szybko, 15-45 minut po zażyciu, i trwają zazwyczaj od 2 do 4 godzin. Obejmują euforię, zwiększoną rozmowność, energię, aktywność psychoruchową, bezsenność oraz przyspieszenie pracy serca. Molekularne podstawy działania mefedronu opierają się na jego podobieństwie strukturalnym do neuroprzekaźników, takich jak serotonina, dopamina i noradrenalina, oraz na blokowaniu receptorów transportujących te substancje do mózgu. Skutkuje to zwiększonym stężeniem tych neuroprzekaźników w mózgu. Prowadzi to do pożądanych efektów psychoaktywnych. Mefedron wykazuje także wysokie powinowactwo do receptora serotoniny, co może prowadzić do silnego pragnienia zażycia kolejnych dawek. W odróżnieniu od MDMA, mefedron ma duży potencjał uzależniający.
Podobnie jak w przypadku innych substancji zaliczanych do „dopalaczy”, mefedron często stosuje się w połączeniu z różnymi związkami o działaniu psychostymulującym, nasennym i psychodelicznym, m.in. takimi jak kokaina, amfetamina, benzylopiperazyna (BZP), trifluorometylofenylopiperazyna (TFMPP), alkohol, GHB, heroina, ketamina, kannabinoidy itp.
Jeśli chodzi o metabolizm mefedronu, przechodzi on kilka etapów przemiany pierwszej fazy. Prowadzi to do powstania siedmiu związków wydalanych z moczem. Obok siedmiu metabolitów, natywny mefedron jest również obecny w moczu przyjmujących go osób.
Źródła:
„Molekularne podstawy działania wybranych substancji psychoaktywnych”, Łukasz Bijoch, Martyna Pękała, Anna Beroun
Mefedron – „dopalacz” o działaniu psychostymulującym i sympatomimetycznym, Jolanta B. Zawilska, Jakub Wojcieszak Zakład Farmakodynamiki, Uniwersytet Medyczny w Łodzi Neuropsychiatria i Neuropsychologia 2010; 5, 3-4: 103–108
Dodaj komentarz