
Działanie amfetaminy jest pobudzające. Może nie tylko niwelować zmęczenie czy zwiększać motywację, ale także podnosić pewność siebie i libido. Efekty jej zażywania zależą od samej substancji (jej czystości czy sposobu przyjęcia), osoby (jej nastroju, przyzwyczajeń, oczekiwań i stanu zdrowia) oraz kontekstu.
Amfetamina przyjmowana donosowo daje efekty niemal natychmiast po użyciu. W przypadku przyjęcia doustnie jej działanie staje się odczuwalne po około 30-40 minutach. Efekty utrzymują się od 4 do 6 godzin, a zejście od 2 do 6 godzin.
Działanie amfetaminy
Czasowo polepsza samopoczucie i pomaga w koncentracji. Często ma miejsce przypływ energii oraz stany euforyczne, którym towarzyszy niepohamowany słowotok, a także gonitwa myśli i pomysłów. Pojawia się także zwiększone zaufanie do ludzi. Amfetamina może jednocześnie uruchamiać jednak także mniej lub bardziej głęboko ukryte pokłady agresji.
Na poziomie fizjologicznym może mieć miejsce wspomniana euforia, lub – przeciwnie – niepokój. Do tego zwiększone ciśnienie krwi i temperatura ciała, podwyższone tętno, rozszerzone źrenice, suchość w ustach, odwodnienie, trudność w oddawaniu moczu, utrata apetytu.
Duże dawki amfetaminy mogą potęgować wspomniane działanie. Pojawiają się dodatkowo drżenie żuchwy, mimowolne ruchy mięśni, szybki oddech i ataki paniki. A także nudności, bóle głowy, wymioty, biegunka, drgawki i nierzadko halucynacje.
W ciągu kilku dni od spożycia pojawiają się ogólne zmęczenie i drażliwość, nerwowość, problemy ze snem i zanik apetytu. „Zjazd” taki trwać może kilka dni.
Nadmierne i regularne używanie amfetaminy zwiększa prawdopodobieństwo utraty masy ciała, trudności z erekcją, pojawić się mogą suchość skóry, trądzik, problemy z zębami. To także problemy ze zdrowiem fizycznym związane z wątrobą, nerkami i sercem. I wreszcie – zaburzenia psychiczne (paranoje, omamy wzrokowe i słuchowe, drażliwość). Może pojawić się też zespół amnestyczny, czyli stan znacznego upośledzenia pamięci świeżej, z małym nasileniem deficytu pamięci dawnej. Braki pamięciowe mogą być wypełniane konfabulacjami.
Źródła:
„Haj, czyli jak nie szkodzić sobie i innym”, Damian „Mestosław” Sobczyk, Bartek Przybyszewski, Wydawnictwo Altenberg, Warszawa 2022
Dodaj komentarz