Popularne „grzybki” zawierają psylocybinę oraz psylocynę i mają działanie psychodeliczne. Można je znaleźć niemal na każdej szerokości geograficznej. W Polsce najpopularniejszym gatunkiem jest rosnąca dziko (na łąkach, pastwiskach i polanach) łysiczka lancetowata. Choć grzyby halucynogenne nie są wymienione w polskiej ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, już sama substancja owszem.
Jak wskazuje się w niektórych badaniach naukowych, grzyby uznaje się za najbardziej niebezpieczne substancje psychodeliczne – zarówno z punktu widzenia jednostki, jak i społeczeństwa. Analizy przeprowadzone przez naukowców z Baltimore wskazały, że dla ponad połowy uczestników badania podanie psylocybiny było jednym z pięciu najbardziej znaczących doświadczeń ich życia. Uczestnicy badania stwierdzili, że doświadczenie z psylocybiną pomogło im w zrozumieniu samych siebie i wyzwoliło duże pokłady empatii.
Grzyby najczęściej spożywa się doustnie, jedząc je w formie suszonej lub surowej. Możliwe jest także przygotowanie z nich wywaru. Popularne jest również ich miksowanie i picie w połączeniu z wodą lub sokiem z cytryny. Grzyby jednak charakteryzują się specyficznym smakiem, stąd na rynku pojawiły się także w formie kapsułek.
Inne gatunki grzybów mogą zwierać również inne substancje, których działanie i dawkowanie może być nieco inne. Nawet grzyby z jednego gatunku mogą różnić się zawartością aktywnych substancji.
Psylocybina i jej aktywny metabolit psylocyna występują w wielu gatunkach grzybów, głównie z rodzaju Psilocybe (łysiczka). Do najbardziej popularnych należą łysiczka meksykańska (Psilocybe mexicana) i występująca w Polsce wspomniana już łysiczka lancetowata (Psilocybe semilanceata).
Zgodnie z „Europejskim raportem narkotykowym” z 2022 roku na terenie UE osób zażywających grzyby halucynogenne jest stosunkowo niewiele. W grupie osób w wieku 15-34 to z reguły poniżej 2% populacji. Wyjątkiem są Czechy i Austria, gdzie wskaźniki te są znacznie wyższe – odpowiednio 5,3% oraz 3,8%.
Źródła:
„Haj, czyli jak nie szkodzić sobie i innym”, Damian „Mestosław” Sobczyk, Bartek Przybyszewski, Wydawnictwo Altenberg, Warszawa 2022
„Molekularne podstawy działania wybranych substancji psychoaktywnych”, Łukasz Bijoch, Martyna Pękała, Anna Beroun
Dodaj komentarz