Skip to main content
Grzyby halucynogenne na purpurowym tle
7 czerwca 2024

Popularne „grzybki” zawierają psylocybinę oraz psylocynę i mają działanie psychodeliczne. Można je znaleźć niemal na każdej szerokości geograficznej. W Polsce najpopularniejszym gatunkiem jest rosnąca dziko (na łąkach, pastwiskach i polanach) łysiczka lancetowata. Choć grzyby halucynogenne nie są wymienione w polskiej ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, już sama substancja owszem.

Jak wskazuje się w niektórych badaniach naukowych, grzyby uznaje się za najbardziej niebezpieczne substancje psychodeliczne – zarówno z punktu widzenia jednostki, jak i społeczeństwa. Analizy przeprowadzone przez naukowców z Baltimore wskazały, że dla ponad połowy uczestników badania podanie psylocybiny było jednym z pięciu najbardziej znaczących doświadczeń ich życia. Uczestnicy badania stwierdzili, że doświadczenie z psylocybiną pomogło im w zrozumieniu samych siebie i wyzwoliło duże pokłady empatii.

Grzyby najczęściej spożywa się doustnie, jedząc je w formie suszonej lub surowej. Możliwe jest także przygotowanie z nich wywaru. Popularne jest również ich miksowanie i picie w połączeniu z wodą lub sokiem z cytryny. Grzyby jednak charakteryzują się specyficznym smakiem, stąd na rynku pojawiły się także w formie kapsułek.

Inne gatunki grzybów mogą zwierać również inne substancje, których działanie i dawkowanie może być nieco inne. Nawet grzyby z jednego gatunku mogą różnić się zawartością aktywnych substancji.

Psylocybina i jej aktywny metabolit psylocyna występują w wielu gatunkach grzybów, głównie z rodzaju Psilocybe (łysiczka). Do najbardziej popularnych należą łysiczka meksykańska (Psilocybe mexicana) i występująca w Polsce wspomniana już łysiczka lancetowata (Psilocybe semilanceata).

Zgodnie z „Europejskim raportem narkotykowym” z 2022 roku na terenie UE osób zażywających grzyby halucynogenne jest stosunkowo niewiele. W grupie osób w wieku 15-34 to z reguły poniżej 2% populacji. Wyjątkiem są Czechy i Austria, gdzie wskaźniki te są znacznie wyższe – odpowiednio 5,3% oraz 3,8%.

Źródła:

„Haj, czyli jak nie szkodzić sobie i innym”, Damian „Mestosław” Sobczyk, Bartek Przybyszewski, Wydawnictwo Altenberg, Warszawa 2022

Molekularne podstawy działania wybranych substancji psychoaktywnych”, Łukasz Bijoch, Martyna Pękała, Anna Beroun

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Syntetyczne kannabinioidy w torebce na białym tle

Co to są syntetyczne kannabinoidy?

Fentanyl w fiolce do iniekcji trzymany przez mężczyznę

Co to jest fentanyl i pochodne fentanylu?

Mężczyzna trzyma torebkę z mefedronem

Co to jest mefedron?

Nastolatek kupuje dopalacze na ulicy

Co to są dopalacze?

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.